Тема: Складання художнього опису.
Мета: 1. Повторити вивчене про текст, вчити складати
текст-опис, формувати вміння послідовно висловлювати думку.
2.Виховувати почуття прекрасного.
3.Розвивати спостережливість,
пізнавальну активність, мовлення учнів.
Хід уроку
І. Організація класу.
Стали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.( І. Острогляд)
ІІ. Перевірка домашнього
завдання.Впр.177.
Прочитайте відгадку.
Запишіть слово-відгадку, доберіть до
нього споріднені слова. Розберіть за будовою ( Шпак, шпаківня, шпачиний)
Поставте питання до цих слів. Яка це
частина мови?
Зробіть усний морфологічний розбір
іменника за планом на с. 52 підр.
Хто склав загадки про інших птахів.
Прочитайте.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Відгадування і аналіз загадки.
Хто має носик-долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає? (Дятел)
Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
Повідомлення вчителя про тему і мету
уроку.
Інтерактивна вправа «Очікування».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Читання і аналіз «Легенди про
дятла».
Одного разу бідний чоловік пішов на Великдень до лісу зрубати дерево. Тільки
він почав рубати, як до нього підійшов старий дід і сказав: « Не рубай дерево.
Іди додому. В тебе буде достатньо грошей, щоб купити дров і жити без злиднів».
Чоловік так і зробив. Жив він добре, але наступного року він подумав:» Піду до
того дерева, попрошу ще грошей». Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево.
Тут і з’явився старий дід, він зрозумів,що чоловіка до лісу привела жадібність.
Тоді дідусь мовив: « За твою жадібність перетворю тебе в птаха, стукай все
життя по деревах».
Так з’явився птах дятел.
Словникова робота.
Дятел – слово прийшло з давньої слов’янської мови, означало »той,
хто довбає, видовблює», «клюйдерев».
Гра «Вгадай слово за описом»
Працьовитий, енергійний, молодий,
спритний, красивий, міцнодзьобий. (Дятел)
Розгляд малюнка на с. 75 підр. (Впр.
179 0
Робота над мовним матеріалом.
Тіло ( яке?) … (чорне з білими
смугами).
Голова (Яка?) … (червона «шапочка»
).
Лоб і «щоки» (які? ) … (білі ).
«Вуса» (які?) … (чорні) .
Боки (які?) … ( жовтуваті).
Хвіст (який? ) … (пружний)
Лапи (які? ) … (сильні).
Язик (який? ) … ( довгий).
Усний опис дятла.
Продовж речення: « Дятел – це
невеликий птах, який гніздиться в дуплах дерев…»
Який опис – художній чи науковий –
ми склали?
Які особливості художнього тексту? (
Порівняння, вживання прикметників, образних виразів)
Які особливості наукового тексту? (
Вживання наукових термінів, точність, стислість)
Робота над будовою тексту.
Згадайте будову тексту. Чи
дотримались ми її?
Доберіть заголовок до тексту.
Який це текст? Чому?
Складемо план опису.
Дятел – лісовий лікар.
Зовнішній вигляд санітара: пір’я,
хвіст, дзьоб, лапи, язик.
Бережіть пташок!
Усний опис дятла за планом.
Самостійний запис опису.
( Якщо залишиться час:
Яку частину мови найчастіше
використовували в описі? (Прикметники, дієслова)
Складіть текст-розповідь »Як
дятел лікує дерева? «
ІV. Руханка.
Пальчикова гра » Пташенята
у гнізді»
Полетіла пташка-мати
Малюкам жуків шукати.
А малята не літають –
Із гніздечка виглядають. ( С.
Лупінович)
( Усі пальці правої руки
обхопити долонею. Утворити «гніздо». Ворушити пальцями правої руки)
V. Підсумок уроку.
1. Аналіз прислів’я « Де
багато пташок, там нема комашок».
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
-
Які бувають тексти?
-
Який текст складали ми?
- Який
це опис – художній чи науковий?
- Чим відрізняється опис науковий від опису художнього?
- Що вам вдалося?
- Що здалося важким? Чому?
- Що нового ви дізнались?
VІ. Домашнє завдання.
Впр. 179.
Немає коментарів:
Дописати коментар