Тема: Текст-міркування «Книга – твій
друг, без неї як без рук»
Мета: формувати вміння будувати текст-міркування; вчити
зв’язно викладати свої думки; показати значення книги у житті людини; розвивати
мовлення; виховувати дбайливе ставлення до книги.
Обладнання: таблиця № 22, робочі зошити, виставка дитячих книжок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вчора, сьогодні, щодня!
Хай не псується годинник на вежі.
Хай буде все на землі, як належить,
Сонце – як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Миру бажаєш кожній родині,
Щастя, здоров’я – кожній дитині.
ІІ. Актуалізація опорних знань і чуттєвого
досвіду учнів.
Які типи текстів ви знаєте?
Над якими типами текстів ми з вами
вже працювали?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Вчить читати й рахувати,
І писати, і співати
Всіх дітей довкола
Наша люба…
(Школа)
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
І не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш.
(Знання)
Чорне насіння
На білому полю.
Той його сіє, хто це уміє.
(Письмо)
У портфелі є хатинка –
Ручки там живуть, резинка,
Клей, лінійка, кутники –
Школярів помічники.
(Пенал)
Лиш помилка суне носа –
На підмогу її просимо.
Потанцює, покружляє –
І помилки вже немає!
В кого ж виникла ця думка
Щоб з’явилась дивна…
(Гумка)
Чи подобається вам читати книги?
Які книжки ви любите читати?
Які книжки є у вас вдома?
|
|
1.
|
Ш
|
К
|
О
|
Л
|
А
|
|
|
|
2.
|
З
|
Н
|
А
|
Н
|
Н
|
Я
|
|
|
3.
|
П
|
И
|
С
|
Ь
|
М
|
О
|
|
|
|
4.
|
Г
|
У
|
М
|
К
|
А
|
5.
|
П
|
Е
|
Н
|
А
|
Л
|
|
|
|
Сьогодні на уроці ми будемо складати
і записувати текст-міркування на тему: «Книга – твій друг, без неї як без рук».
ІV. Колективна підготовча
робота.
Бесіда.
Що ви знаєте про текст-міркування?
! Доводимо або заперечуємо чому
предмет або особа такі.
Структура тексту міркування (опорна
схема на дошці).
Чим текст міркування відрізняється
від інших типів текстів?
Опрацювання зразка тексту-міркування
«Ярослав Мудрий».
Прочитайте уважно текст!
Ярослав Мудрий
Князя Ярослава народ назвав Мудрим.
Чому?
За його правління Київська Русь
розквітла, зміцніла, здобула визнання серед інших держав. Князь Ярослав
дуже любив книги, усе життя збирав їх. У 1037 році він заснував при Київському
Софійському соборі першу бібліотеку.
Ярослав Мудрий був справді видатним
державним діячем. І з таким іменем назавжди увійшов в історію.
Про кого цей текст?
Хто такий Ярослав Мудрий?
Що цікавого дізналися про цю видатну
людину?
Знайдіть та прочитайте твердження
(доведення, висновок).
Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити:
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись,
Руки вгору, руки вбоки,
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Розведіть їх в сторони.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу – все гаразд!
Складання тексту-міркування на тему
«Книга – твій друг, без неї як без рук» (усно).
Зразок.
Книга – це диво. Без неї як без рук.
Вона приносить людині користь.
Книга вчить мене розуму, доброті,
чесності, сміливості. Вона вчить мене шанувати людей.
Я люблю і бережу книгу.
V. Самостійна робота учнів.
- Напишіть текст-міркування за
поданим початком.
- За бажанням ви можете дібрати
заголовок.
VІ. Заслуховування
текстів-міркувань, аналіз текстів.
VІІ. Підсумок уроку.
Що робить і що дає книга?
Допишіть дієслова.
Чому книгу вважають джерелом знань?
Немає коментарів:
Дописати коментар