Тема: Текст-міркування. Побудова
текстів-міркувань.
Мета: 1. Узагальнити знання учнів про текст, вчити розрізняти типи
текстів, формувати вміння складати тексти-міркування, ознайомити з побудовою
даних текстів.
2.Виховувати повагу до рідної мови.
3.Розвивати вміння розуміти зміст структурних частин тексту, добирати
переконливі докази, аналізувати, робити висновки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Активізація опорних знань.
Інтерактивна вправа «Мозковий
штурм».
Скажіть коротко все,про що вам
нагадує слово «текст».
Підсумуйте почуте і зробіть
висновок.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Прочитайте текст і скажіть, яка
думка в ньому висловлюється.
Рідна мова – то
найцінніший скарб кожного народу. Адже без мови народ не існує, не має своєї
культури,не знає материнської пісні.
Ми повинні берегти та
шанувати мову батьків. ( За Л. Новиченком)
Знайдіть у тексті речення, в якому
висловлене твердження.
Як автор доводить, що рідна мова –
то скарб?
Прочитайте останнє речення-висновок.
Чи згідні ви з ним? Чому?
З яких частин складається
текст-міркування?
Робота з таблицею «Будова
тексту-міркування».
Твердження
|
Доказ
|
Висновок
|
Творче завдання. Робота в групах.
Закінчити речення-міркування.
Взимку день короткий, тому що
… ( сонце піднімається високо над горизонтом).
Зайцеві легше бігти під гору, тому
що … ( в нього задні ноги довші за передні).
Вовк – хижа тварина, оскільки
… ( він полює і їсть інших тварин).
Цю невеличку рослину в лісі недарма
називають чорницею, бо вона … ( чорного кольору).
Підсумок-бесіда. Інтерактивна гра «
Незакінчене речення»
Текст- міркування – це таке зв’язне
висловлювання(текст), в якому … ( для доведення твердження використовують
докази, які приводять до певних висновків.)
Текст міркування має … ( твердження,
доказ,висновок.
Для доведення найчастіше вживають
слова … ( див. таблицю).
Для висновків вживають слова … (
див. таблицю).
Закріплення вивченого.
Колективна робота.
Доведіть, що даний текст є текстом -
міркуванням.
Деякі казки називаються чарівними,
тому що в них розповідається про незвичайні пригоди і подвиги героїв –
сміливих, кмітливих і добрих людей. Вони піднімаються вище хмар, потрапляють у
підземне царство, дістають живу і мертву воду. Їм допомагають килими-літаки,
скатертини-самобранки, тварини й рослини. Що розмовляють. Ось чому герої
чарівних казок завжди перемагають.
Творча робота в групах.
За зачином ( твердженням ) скласти
текст-міркування.
1 група - Здавна лисицю
вважали найхитрішим звіром. ( Адже скільки про її кмітливість казок
складено, скільки про винахідливість розказано! … Справді, хитрюща руда
проноза.)
2 група – Перші весняні
квіти – підсніжники – цвітуть рано навесні і не пахнуть. Чому? ( В
цей час ще сплять комахи у своїх зимових схованках. Якщо комашине царство
спить, отже, квітам не потрібен запах, щоб приваблювати нектарних ласунів. Ось
тому підсніжники не пахнуть. )
3 група – Кропива – дуже корисна
рослина. ( …. )
V.Руханка.
VІ. Підсумок уроку.
Творча робота в парах.
За доказом і висновком дописати
речення-твердження у тексті-міркуванні.
… Рухатися необхідно протягом
цілого дня. Зміцненню серця сприяють ранкова зарядка, спортивні ігри, прогулянки
на свіжому повітрі, танці. Помірна фізична праця.
Рухатися треба якомога
більше. Використовуй для цього кожну можливість. ( Рух – це життя. )
Рефлексія.
Я знаю … .
Я вмію … .
Я ціню … .
VІІІ. Домашнє завдання.
За твердженням скласти текст-міркування.
Хліб – усьому голова, тому що …
Немає коментарів:
Дописати коментар