Тема: Усне складання твору з
елементами опису « Моя мама».
Мета: 1. Розширити знання учнів про текти-описи; вчити
використовувати прикметникові форми для опису характерних ознак зовнішності
людини; удосконалювати навички вживати прикметники в тій формі, якої вимагають
зв’язані з ними іменники; збагачувати активний і пасивний словник учнів.
2.Виховувати любов до мистецтва слова
і любов та повагу до матері.
3. Розвивати вміння спостерігати,
виявляти істотні ознаки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Що таке текст?
Які є типи текстів?
Яке питання можна поставити до
тексту-опису? ( Який?)
Які можуть бути тексти-описи? (
Художні, науково-популярні)
Як називається текст, в якому
описана природа? (Пейзаж)
А якщо описана людина? ( Портрет)
Словникова робота.
Портрет – мальоване, скульптурне або фотографічне зображення
обличчя людини або групи людей.
Робота над загадкою.
Чий портрет опишемо, дізнаєтесь відгадавши
загадку?
Хто вас дуже щиро любить,
І вбирає, і голубить,
І кладе у постіль спати?
Хто для вас пісні співає,
Хто в негодах забавляє,
Гарні вам дає ляльки
І розказує казки?
Хто узяв вас за руку
І до школи на науку
Вів, щоб розуму навчити? ( Рідна матусенька)
(З. Головко)
4. Інтерактивна вправа « Сенкан»
Хто? мама
Яка? Добра,
лагідна
Що
робить? Голубить,
пестить, дарує
Відношення дітям
радість і тепло.
Узагальнення Люблю
тебе, матусю!
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Інтерактивна вправа « Очікування»
На сьогоднішньому уроці ми складемо
текст-опис мами ( з елементами характеристики), використовуючи прикметники і
образні вислови. Чого очікуєте від уроку запишіть на картках?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розгляд і аналіз репродукцій робіт
Рафаеля « Сікстинська
мадонна»,
А. Дейнеки «Мати», Леонардо да Вінчі «Мадонна Ліза».
Рафаель « Сікстинська мадонна»
У його мадонни гладке волосся,
чистий овал обличчя, високий лоб. Спадаюче покривало охоплює фігуру зверху
донизу єдиним плавним контуром.
Молода мати та її дитятко
нескінченно зворушливі, але дуже простодушні. В обличчі і в погляді немовляти є
щось недитяче – прозоре і глибоке, а в обличчі і
погляді матері – дитяча чистота. Мати покірна, босонога,
круглолиця,світла.
Розгляд інших картин.
А тепер розгляньте інші репродукції
картин, на яких художники відтворили образ матері. Що спільного між ними?
Чи подобаються вони вам? Чому?
Як би ви назвали ці картини?
Словесні портрети письменників і їх
аналіз.
« Іде старець, увесь білий. Білий
одяг, біле довге волосся, біла, як сніг, борода в нього. Легкий вітерець
розвіває чуприну і бороду. У руці у нього палиця висока, з перехрестям угорі.
Іде…Видно, що змучений – ледве ноги волочить… А очі в нього такі лагідні, така
добрість б’є із них … « ( А. Лотоцький)
" Миколка, Прокопів син,
такий школярик гарненький був: сумирненький, соромливенький, млявенький , як
дівчинка. Та ще й такий чорнобривенький, білолиценький, носик невеличкий, щічки
круглесенькі, ще й чубок кучерявий.
« ( А.
Тесленко )
« Дівчинка була дуже гарна.
Важкі золоті коси спускалися нижче пояса. Сині очі дивилися весело й довірливо.
На голові – віночок з хмелю, на шиї – намисто із шипшини. Гілочки яскравої
горобини багряніли на рукавах білосніжної сорочки. Жовта спідничка робила її
схожою на золоту пухнасту бджілку.» (О.
Донченко)
« Та що ж то за дівка була! Висока,
прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очиці – як тернові ягідки, брівоньки –
як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що в саду цвіте, носочок так
собі пряменький, з горбочком, а губоньки – як цвіточки розцвітають, і між ними
зубоньки – неначе жарнівки, як одна, на ниточці нанизані.» ( Г.
Квітка-Основ’яненко)
Узагальнююча бесіда.
Який тип тексту називається описом?
Яка його мета? ( Описати зовнішність
людини, тобто подати її словесний портрет)
Які слова допомагають створити
словесний портрет людини? ( Прикметники, образні вислови)
Чим ще відрізняється опис від інших
текстів? ( В описі багато порівнянь)
4.Робота над мовним матеріалом.
* Гра «Доповни»
- Доповни ряд слів, які можна
використати для опису людини.
Обличчя – кругле … ( овальне, ніжне,
веселе, засмучене, ласкаве, щасливе, гарне, миловидне … )
Волосся – русяве … ( коротке,
кучеряве, біляве, пряме, довге, хвилясте … )
Очі – карі … ( великі, голубі,
ніжні, усміхнені, сумні, заспані, заплакані, вдячні, мрійливі, мудрі,дивовижні,
насмішкуваті, людяні, … )
Ніс – кирпатий … ( прямий, з
горбинкою, задиркуватий, симпатичний, класичний … )
Руки – ніжні … ( натруджені,
ласкаві, роботящі, працьовиті … )
Посмішка – весела … ( загадкова,
чарівна, щаслива, задоволена, замріяна … )
Поза – горда … ( зажурена, змучена,
пряма, тривожна, здивована … )
Одяг – простий… ( охайний, нарядний
… )
Гра «Скажи своє слово»
Скажи своє слово про маму,
використовуючи образні слова і порівняння.
\\ Про очі. ( Схожі на
стиглі вишні; подібні до весняного неба; голубі, як волошки … )
\\ Про усмішку. ( Схожа на сонце; радісна, як весна; ніжна,
як перша весняна квітка … )
\\ Про руки. ( Теплі, ніжні
і лагідні, як сонячні промені; немов вилиті із золота… )
\\ Що робить мама? ( Купає,
любить, пестить, піклується, жаліє, втішає, розуміє, вислухає, порадить … )
\\ Яка
мама? (Мила, добра, любляча, єдина, весела, працьовита, ласкава, дбайлива,
ніжна, правдива, серйозна, спокійна, привітна, лагідна, щедра, щаслива … )
5. Робота над будовою тексту.
- З чого складається текст? (
Зачин,основна частина, кінцівка )
- Про що можна сказати в кожній із
цих частин, описуючи маму?
- Складемо план.
1. Матінка рідненька.
2. Опис зовнішності: очі, ніс,губи, посмішка, волосся …
3.Спасибі, люба мамо.
6. Усне складання опису мами. Робота
в групах.
Моя мама
Моя мама найкраща у світі. Вона дуже гарна.
В неї кругле, серйозне обличчя, яке,як сонечко, випромінює тепло. Щічки в неї,
як стиглі яблучка. Очі в моєї матусі голубі, як волошки (чорні, схожі на
вишні). Брови, як два шнурочки, чорніють на біленькому личку. Волосся довге,
густе, кучеряве, спадає блискучими каштановими хвилями на плечі (
коротке, світле, блискуче, чорне з сивиною.. ). У мами рожеві пестливі уста.
Погляд у неї ніжний, як перша весняна квіточка, добрий, як наша матінка-земля.
Руки моєї неньки теплі і лагідні і працьовиті. Вони у неї золоті, бо завжди в
роботі, яку роблять з любов’ю і знанням. Мамині руки ладні приголубити всіх
дітей світу.
Якщо мами немає
поруч, я скучаю за нею, немов природа за сонячним промінням, виглядаю її, як
вишневий садок виглядає соловейка. Я чекаю її. Як суха земля чекає краплини
води. Коли далеко моя ненько, вона сниться мені, як троянді сниться роса
в спеку. Моя рідна, ласкава і дбайлива матусю, я тебе дуже люблю!
V. Руханка.
Руки в мами працьовиті.
Вони вміють все робити.
Ой, навчи й мене ти, нене,
Щоб такі були і в мене.
VІ. Підсумок уроку.
Читання і аналіз вірша.
Можна в світі чимало зробити:
Перетворити зиму на літо,
Можна пізнати стежки таємничі
Та підкорити далеч космічну.
Можна характер свій подолати,
Штормом вершини казки узяти,
Можна пройти крізь пустелі і хащу…
Тільки без мами - не можна нізащо:
Все найдорожче, що є тільки з нами,
-
Все починається з нашої мами! ( А.
Костецький)
Аналіз очікувань уроку( з використанням
карток).
Немає коментарів:
Дописати коментар