четвер, 27 листопада 2014 р.

Розвиток звязного мовлення 3 клас урок "Детальний переказ твору за планом та опорними словами «Осінні дарунки»"

ТемаДетальний переказ твору за планом та опорними словами «Осінні дарунки»
Мета: поглибити уявлення учнів про рідну природу, вчити бачити і розуміти прекрасне, як в природі, так і в житті, вдосконалювати вміння висловлювати свої почуття і захоплення, виражати їх у письмовій формі,допомогти відчути яскравість осінніх барв, щедрість осені, розширювати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи та повагу до людей праці.
Обладнання: ілюстрації «Осінь в саду», «Щедра осінь», таблиця «Будова слова»;«Словничок-довідничок».
Хід уроку
1. Організація навчальної діяльності
2. Актуалізація опорних знань
2.1. Відгадування загадки.
Щедра гостя знов до нас прийшла.
Багаті людям врожаї принесла.
Фрукти щиро дарувала,
Листям різнобарвним землю укривала.
Хто ж це?(Осінь)
- Так, це осінь. І вона завітала сьогодні до нас на урок.
2.2. Розгляд картин (ілюстрацій) про осінь.
 Осінь - ніби справжня художниця, без пензлика, без олівця розфарбувала дерева, кущі, трави. Запросила всіх на свій чудовий карнавал.
- Який колір осінньої пори повторюється найбільше?
- Які кольори ви обрали б, щоб намалювати осінь?
2.3. Легенда про Осінь.
За народним переказом, Осінь - старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи осінь на Землю, Сонце сказало їй:
- Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі і все моє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.
І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів і чарує нас своїм осіннім золотом.
2.4. Хвилинка поезії
- Про яку пору року ми говорили?
- Чим приваблює нас осінь?
- Які її ознаки і характерні риси? Послухаймо, як автори поетичних рядків говорили про це.
У вересня щедра рука.
- Заходьте! - він з двору гука.
Яблука трусить з гілок,
І сипле в портфелі сливок.
Солодкий зрива виноград -
І кожен з нас Вересню рад.
Бо щедра, ой щедра рука
У Вересня-садівника.
Увага! Увага! Спішіть - поспішайте.
Господарі і гості - глядіть, не минайте!
На ярмарок - прошу - гуртом, поодинці.
Чекають на вас там чудові гостинці!
Абрикоси пахнуть сонцем,
Розжовтілись за віконцем.
Вишня вбрала свої крони
В гарні кільчики червоні.
В груш такі тугенькі боки,
Так налиті ніжним соком,
Що вкусити їх охота,
Так і просяться до рота!
Скуштуйте цю грушу - солодку, духмяну, -
У роті, немовби медок, вона тане.
Яблука на землю: гуп!
Мов дитина: тупу-туп!
Лоточків із яблуками не минайте.
Які до смаку вам, такі вибирайте,
Сортів тут багато, усі вони - різні,
Ось - яблука ранні, ось - яблука пізні.
Беріте калину - червоні коралі -
Ці кетяги сонце і небо ввібрали.
Напоїть матуся калиновим чаєм, -
Недугу ураз, як рукою, знімає.
Підсумок.
Погляньте ще раз, як гарно в саду. Ви гадаєте, навколо нас звичайні дерева? Не зовсім так… Десь тут, між яблунями та грушами, сливами та абрикосами причаїлася Осінь. А як кипить робота на полях та городах.
Осінь - щедра пора.
Не злічити золотавих листочків, що їх зроняють дерева. То теж дарунки гостям, що завітали до Осені.
Фізкультхвилинка
Злітає листя зливою
І падає німе.
Вітерець пісні наспівує,
А сам все дуже дме.
3. Оголошення теми і мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо ще один текст. Назва його «Осінні дарунки», навчимося переказувати цей текст за запитаннями та опорними словами і напишемо його детальний переказ.
Будьте уважні, спостережливі. Розвивайте свою увагу, пам’ять, творчість.
Бажаю вам успіхів!
3.1. Читання тексту вчителем
Ще один дарунок Осені. Текст «Осінні дарунки». Уважно послухайте. Що ж це за дарунки.
Осінні дарунки
Люди називають осінь щедрою. За добру працю навесні і влітку вона віддячує трудівникам врожаями на полях, городах і в садках.
Прозорим запашним соком налилися яблука та груші. Так і просяться в кошик. Невпинно мчать машини по дорогах з ящиками свіжих огірків і помідорів. Виблискують у кузовах чисті зеленаві головки капусти.
З’явилися зелені сходини озимини. Це народжується новий урожай.
(За «Читаночкою»)
3.2. Аналіз тексту за питаннями
- Чим і як віддячує осінь трудівникам?
- Які зміни відбулися з яблуками та грушами?
- Що везуть машини з полів?
- Як народжується новий урожай?
3.3. Робота з прислів’ями
І в. - Де господар добре робить,
Там і поле щедро родить.
Код:
6
7

4
19
22
20
19
6
1
21

6
19
2
21
7

21
19
2
11
23
31
,
23
1
17

12

20
19
16
7

30
7
6
21
19

21
19
6
11
23
31
.
ІІ в. - Добре восени попрацюєш -
Спокійно зиму чекатимеш.
Код:
6
19
2
21
7

3
19
22
7
18
11

20
19
20
21
1
27
32
8
29
-
22
20
19
15
12
14
18
19

10
11
17
24

28
7
15
1
23
11
17
7
29
.
Згадавши порядок розташування букв в алфавіті, прочитайте закодоване прислів’я. Запишіть його, підкресліть слова пов’язані з осінню.
3.4. Орієнтовний план переказу
1. Подяка трудівникам.
2. Соковиті яблука і груші.
3. Машини з урожаєм.
4. Поява озимини.
3.5. Складання «словничка-довідничка». Об’єднання дітей у групи.
Підійдіть до осіннього кошика та виберіть дарунок Осені. Об’єднайтеся у групи.
(6 груп)
 Додаткові завдання.
1. Зробіть звуко-буквений аналіз слів:
І гр.щедрою
ІІ гр.працю
ІІІ гр.віддячує
IV гр.врожаями
2. Доберіть синоніми до слів:
V гр.запашним - духмяним, пахучим
VI гр.мчать - летять, швидко їдуть
Словникова робота
Пояснення лексичного значення слів та словосполучень:
Щедрою - 1. Який хоче ділитися своїм майном.
 2. Багатий на що-небудь.
 (Щедрий той, хто дає непросячим.
Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я).
Запашним Який має сильний приємний запах; ароматний,пахучий.
(Працювала Ганночка день при дні, поливала квіти запашні).
Просяться у кошик - настільки стиглі, налиті соком, аж важкі, що просяться їх зірвати.
Невпинно мчать - ті, що мчать щосили, без зупинку.
Виблискують такі чисті, свіжі, що аж виблискують.
З’явилися - у даному випадку, лише пробилися крізь з землі.
Сходини озимини - сходи або посіви озимих культур, тобто тих, що сіють восени і збираютьнаступного року.
Кузов - частина вантажівки, яка призначена для перевезення вантажів.
Пояснення граматичного значення слів:
Щедрою, навесні, влітку, налилися, просяться, невпинно, виблискують, з’явилися, зеленаві сходини, озимини.
щю
Щедрою - [шч е д р о йу]
Навесні - Коли? Навесні;весни
Влітку - Коли? Влітку (словникове слово)
Налилися - на + лилися = налилися; лити.
Просяться - [п р о с’ а ц’: а]
Невпинно - Як? Невпиннонн
Виблискують - ви + блискають
 я
з’явилися - з ’ [йа] вилися
зеленаві - зелень, зелений
сходини - с + ход + ин + и
озимини - зими, зими.
3.6. Переказ тексту за планом та опорними словами (колективно)
3.7. Робота над структурою тексту. Метод «Кубування»
(Для кубування використовую чотири грані куба).
1. Що таке текст?
2. Які є типи текстів?
3. Які частини можна виділити в тексті?
4. Як виділити на письмі кожну частину?
Будова тексту
І. Зачин
ІІ. Основна частина
ІІІ. Кінцівка
3.8. Переказ тексту окремими учнями. (2-3 учні)
3.9. Правила написання твору
• Дотримуйтесь змісту.
• Працюйте за планом.
• Починайте нову думку з нового абзацу.
• Уникайте повторів.
• Використовуйте художні засоби.
• Використовуйте слова з довідкового бюро.
• Перевірте написане.
3.10. Запис тексту у зошиті
3.11. Зачитування кращих робіт
4. Підсумок уроку
Чи сподобався урок?
- Чи задоволені ви результатами своєї праці?

- Чого ви навчились?

Немає коментарів:

Дописати коментар