Тема: Продовження « Подорожі до замку « Писемної Мови».
Урок-казка.
Мета: 1. Повторити і узагальнити вивчене про правопис слів,
будову слова та частини мови. Закріплювати вміння складати діалоги.
2.Виховувати почуття прекрасного.
3.Розвивати самостійність, увагу, спостережливість.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Подорож до замку « Писемної
Мови».
Мандруємо далі до замку «Писемної
Мови». Подорож почнемо з Палацу Правил. Ви знаєте, діти, щоб перетнути вулицю,
треба пам’ятати правила вуличного руху. Так от, щоб подорожувати по королівству
Правопису, треба також знати правила. У Палаці Правил живе чарівниця
Орфографія. Вона хоче спитати вас, які правила правопису ви знаєте?
А тепер запишіть слова і поясніть їх
правопис.
Весна, добродійка, до побачення,
зелений, просьба, легкий, з’явилися, говориться, Київ.
Ось ми і отримали дозвіл
подорожувати далі. Думаю, слід зупинитися на Площі Знаків, де порядкує
вчителька Графіка. Які розділові знаки вам відомі?
Розділіться на групи і розставте
знаки в текстах.
1 група - Пиши охайно каліграфічно зрозуміло грамотно Пиши так щоб
кожен міг прочитати і зрозуміти написане Дотримуйся культури писемного
мовлення.
2 група – Володіти культурою писемного мовлення означає
правильно чітко каліграфічно без помилок оформляти думки на письмі Охайний
розбірливий почерк це вияв поваги до того хто читатиме написане тобою.
Попрацювали тепер можна і відпочити.
Згадайте улюблену руханку і проведемо її.
Ой, доки відпочивали, я побачила
вдалині якесь царство. Прочитайте, як воно називається. ( Царство феї
Морфології )
Як ви думаєте, про що можна
дізнатись там? ( Про частини мови)
А ось поруч річка Словотворення.
Давайте спочатку зупинимось тут, адже, щоб її перетнути, слід виконати
завдання.
Розберіть за будовою слова «
білесенький, тихесенько, рівнесенька».
Доберіть споріднені слова до слів»
літо, ліс, село» і позначте будову слова.
Складіть діалог «Заблукав»,
використовуючи карту нашої подорожі. ( Кожна група складає діалог про те, як
потрапити в країну Іменника, Дієслова чи Прикметника )
Чи знаєте ви, як підкреслити ці
частини мови у реченні?
Фея Морфологія вам дарує казку
«Сім’я слів» ( Мама, тато, діти. Хто? Що? Що робить? Яка? Яке? )
Фея Морфологія попросила Буратіно:
Придумай речення і підкресли в ньому
слова, які відповідають на питання ХТО? ЩО? однією лінією, ЩО РОБИТЬ? ЩО
РОбИТИ? – двома, а ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ? – хвилястою.
Це дуже просто, відповів Буратіно і
написав: «Мама і тато виховують маленьких дітей». Але коли почав підкреслювати
слова, то все переплутав. Довго зітхав, пригадував, розфарбував одні слова в
горошок, інші – в ялинку.
Це що за малярство? Суворо спитала
його Мальвіна. Ти, мабуть, довго сидів у коморі?
Буратіно почав голосно плакати і
примовляти:
Бідний я, нещасний, і навіщо
потрібні ті дурні питання і рисочки. Я ніколи в житті їх не запам’ятаю. Не
хочу в комору, боюсь…
Тут на рев примчав Артемон і сказав:
Не реви марно, а уважно подивись на
цю клітку.
Буратіно втупився в клітку, в якій
жила сім’я папуг, прислухався і від подиву відкрив рот. Яскраво-червона мама з
жовтою смужкою від голови до хвоста суворо цвірінькала:» ЩО за
шум? ХТО це з довгим носом?» Блакитний тато з двома білими
смужками по боках бив крилами і тривожно цвірінькав: « ЩО ж Робити?
Ох, ЩО ж цей довгоносий РОБИТЬ?» А маленькі
строкаті дітки з хвилястими фартушками на грудях пискляво навперебій
обмірковували: « ЯКИЙ у нього смішний клюв? ЯКА в
нього гарна куртка? ЯКЕ в нього патлате пір’я? ЯКЕ некрасиве
цвірінькання?»
Буратіно не образився,
а тут же правильно поставив питання і підкреслив усі слова. Він зрозумів:
головне і перше слово «МАМА», а питання до нього ХТО? ЩО?, а оскільки в мами на
грудках одна смужка – значить одна лінія. Друге слово «ТАТО». У папуги дві
смужки на грудях, отже підкреслювати треба двома лініями і питання ЩО РОБИТИ?.
А слова-дитинчата – це малята дуже вже цікаві і все цвірінькають: ЯКА? ЯКЕ?
ЯКИЙ? ЯКІ? . У них грудки хвилясті, отже й лінії будуть хвилясті.
Буратіно
дуже зрадів, бо він нарешті все зрозумів. ( С. Якименко)
А ви зрозуміли?
Коли так, то виконайте завдання феї
Морфології і ви: « Перепишіть і підкресліть слова, як частини мови різними
лініями».
Весна прийшла! Тепло знайшла! -
кричать дівчатка й хлопчики.
Тепляк дмухнув, крилом махнув,
по бороді лоскочеться. ( Л. Глібов)
Що ж подорож наша сьогодні
завершується. Скажіть, що вам сподобалось?
А може хтось розповість, що він
згадав сьогодні, відвідуючи гостинних людей?
Яким повинно бути писемне мовлення?
V. Домашнє завдання.
- Складіть і запишіть
казку « У королівстві Іменника ( Дієслова, Прикметника) « ( на вибір)
Немає коментарів:
Дописати коментар