Тема: Контроль навчальних досягнень.
Письмовий переказ «Допомога матері» (Н. Павлов)
Мета: 1. Перевірити вміння писати письмовий переказ,
послідовно передавати зміст, викладати події, виділяти головне, грамотно
оформляти речення і текст.
2.Виховувати почуття любові до матері, бажання їй допомагати.
3. Розвивати мовлення, увагу, словниковий запас учнів.
Хід уроку
І. Організація класу.
Хто любить рідну мову –
Вживає всі слова її безпомилково.
Прошу, діти, не лінитись.
А учитись і учитись!
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Слухання і аналіз декількох записів
про враження з попереднього уроку.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Інтерактивна вправа «очікування».
ІV. Розвиток зв’язного
мовлення.
Слово вчителя.
- Мама! Скільки спогадів і тепла
таїть магічне слово, бо в дитинстві ми не уявляємо свого життя без матусі та й
гріє нас материнська ласка до старості.
Образ матері
оспіваний у музичних творах, прославлений у казках, легендах, увіковічнений у
картинах, віршах. Як гарно сказав Т. Г. Шевченко:
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Найдорожча.
Наймиліша. Найрідніша людина в світі для кожного з нас – це мама. В житті все
починається з мами.
Згадування і аналіз прислівїв про
маму.
Нема такого краму, щоб купити маму.
Материн гнів, як весняний сніг:
рясно впаде, та скоро розтане.
Мати одною рукою б’є, а другою
гладить.
На сонці тепло, а біля матері добре.
Дитина плаче, а матері боляче.
У дитини заболить пальчик, а в
матері – серце.
Який кущ, така й малинка, яка мати,
така й дитинка.
Шануй батька й неньку, буде тобі
скрізь гладенько.
Читання тексту переказу.
Допомога матері
Є у вас вірний
друг, якого не може ніхто замінити. Це – мати. Її ніжність, ласка прикрашають
вам життя. Жодна турбота не здається матері важкою, коли її дитині щось
потрібно.
Згадайте, як часто ви
бачили свою маму стомленою, але вона намагалася зробити для вас щось хороше,
приємне. Кожен з вас повинен допомагати своїй матері. Адже працьовитим рукам
завжди знайдеться робота. ( Н. Павлов)
Бесіда за змістом прочитаного.
На що ви звернули увагу в першому
реченні?
Чи вважаєте ви свою маму другом?
Що прикрашає вам життя?
Якою ви бачите свою маму найчастіше?
Що робить для вас мама?
Що ви повинні робити для своїх
матерів?
Визначення теми, мети оповідання,
підбір заголовка.
Яка тема ( мета) тексту?
Чи можуть підійти до цього
оповідання заголовки: «Вірний друг», «Мати».
Робота над будовою тексту.
Чи можна розпочати оповідання
реченням: « Моєї мами ніхто не може замінити» ?
Про що будемо розповідати у основній
частині? У кінцівці?
Складемо план.
1.Вірний друг.
2.Окраса життя.
3.Турботи про дитину.
Робота над мовним матеріалом.
Життя, здається, приємне, працьовиті,
знайдеться, не може.
Повторне читання змісту тексту.
Усний переказ тексту кількома
учнями.
Самостійний письмовий переказ.
Самоперевірка.
V. Руханка.
Гра «Гроза»
Краплі дощику упали, (
постукати 2 пальцями кожної руки по парті)
Павуків перелякали. ( Показати
пальцями, як розбігаються павуки)
Дощик заспівав сильніше, ( постукати
по столі всіма пальцями)
Ну, а пташки - все
тихіше.( схрестити пальці обох рук і махати ними)
Дощ полив, як із відра, - (
сильніше постукати по столі)
Зникла з двору дітвора. ( побігати
пальцями по столі)
В небі блискавка сіяє, (намалювати
в повітрі блискавку)
Грім все небо розриває (
тарабанити кулаками, потім – поплескати у долоні)
А з-за хмари добре сонце (
руки догори, помахати ними)
Знов подивиться в віконце! (
С. Лупінович)
VІ. Підсумок уроку.
Аналіз вірша.
Мамині руки
Підняли мене з колиски ніжні руки
мами,
Берегли від горя-лиха днями і
ночами.
Вчили на землі стояти і ходити
вчили,
А коли бувало важко – додавали сили.
Працьовиті та невтомні, ласкою
зігріті, -
Руки мамині для мене найсвятіші в
світі. ( С. Жупанин)
Рефлексія.
VІІ. Домашнє завдання.
Скласти усну розповідь « Руки моєї
мами».
Немає коментарів:
Дописати коментар