Тема: Розвиток мовлення. Усний твір з попереднім складанням
плану « Зима».
Мета: 1. Удосконалювати навички усного мовлення, вчити
фантазувати, бачити прекрасне у навколишньому середовищі, складати усний твір
на задану тему.
2.Виховувати естетичні почуття.
3. Розвивати уяву,
спостережливість, вміння передавати побачене художнім словом.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Загадка. ЇЇ аналіз.
Сніг на полях. Лід на річках.
Віхола гуляє. Коли це буває? (
Зимою)
Повідомлення вчителя.
Наше завдання – навчитись за
допомогою художнього слова передавати красу рідної природи.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Милування природою.
Зима – чудова пора року. Про неї
пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники. Сьогодні
і ми постараємось розказати про красу зими. Але спочатку проаналізуємо твори
відомих людей.
Розгляд і аналіз картини Антона
Шпільчака « Зима».
Слухання і аналіз музики П.
І.Чайковського.
Читання і аналіз вірша Л.
Первомайського» Срібні дерева»
Срібні дерева,срібне гілля,
Сріблом пухнастим вкрита земля.
Срібні у синьому небі хмарки,
В срібних наметах срібні стежки.
Срібний-пресрібний ліс приберіг
Білочці срібній срібний горіх.
З чим поет порівнює дерева, хмари,
сніг, землю?
Робота над образними висловами.
Послухайте загадку.
Ніжна зірка сніжно-біла
На рукав згори злетіла.
Поки ніс її сюди –
Стала краплею води. (Сніжинка)
Яка сніжинка?
Чи завжди сніг білий?
Коли сніг буває: Він ще
довго голубів –
Застиг у сонній мрії.
Ось небокрай почервонів –
І він вже рожевіє. ( Вранці)
Як тільки сутінь настає,
Ліхтарики мигають,
Він фіолетовий стає
І таємничо сяє.( Ввечері)
Спочатку
він міцний і білий,
Та коли сонце припікає,
Він враз слабкішає, жовтіє,
Чорніє,
тане і тікає. ( У відлигу)
Якого кольору може бути сніг?
Назвіть ознаки снігу. ( Холодний,
блискучий, розсипчастий, лапатий, зірчастий, колючий, м’який, сипкий, липкий,
дірчастий, пізній, іскристий, свіжий, ранній, несподіваний, глибокий, мокрий,
пухнастий … )
Які ознаки головні? Чому?
Чому зиму інколи називають сивою?
Який колір неба взимку?
Отже, зима не безбарвна, вона має
багато кольорів. А які звуки ми чуємо взимку?
Який голос у зими – тихий чи
голосний? Від чого це залежить?
Безмежна тиша навкруги –
Ні голосу, ні шуму …
На все навіяли сніги
Якусь глибоку думу. ( О. Олесь)
Яка зима О. Олеся?
Але ж зима, як ви сказали, може бути
і голосною. Голос її страшить. Чи чули ви, як вітер рвучко піднімає сніг,
гонить його по землі? Що це
починається?
( Хурделиця)
Доберіть синоніми. ( Віхола,
завія, завірюха … )
Доберіть слова, які характеризують
таку погоду. ( Вітер виє, стогне, плаче, співає, голосить, ридає … )
Якого настрою надає природі
хуртовина? (Тривожного, занепокоєного, схвильованого, погрозливого,
бентежного, зловісного, ворожого … )
Ми створюємо образ зимової краси,
підкреслюючи її вдачу. Дайте характеристику зимової краси, продовживши
ряд: сувора, стримана, застигла … ( запорошена, заціпеніла,
велична, казкова, зачарована … )
Пограємось у гру »Додай
свої слова»
Закружилися сніжинки,
Як веселі … ( пушинки, комашинки),
Наче зграї білих мух,
Як м’який холодний … (пух).
Все навколо ніби в … ( казці,
блискавках, самоцвітах)
Може, то й для мене зокрема,
Білі-білі рушники на вітах
У саду розвішала зима?
Квітка блакитна, як … ( озеро чисте,
очі дитини, море безкрає)
Що їй метелиці, що хуртовини?
Вітрів і снігів не боїться вона,
Знає: уже на порозі весна!
Робота над будовою тексту, складання
плану.
Згадайте, з яких частин складається
текст?
Про що може розповідатись у кожній
частині нашого тексту?
Складемо план.
Прийшла зима.
Зимова природа.
Небо взимку.
Люба зимонько!
4. Робота в групах. Складання
розповіді «Зима».
Зима
Білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні у Карпати.
Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві
шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою дрімають замріяні
гори.
Надворі пахне морозом. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби
великі білі кораблі. Ясного дня сніжинки іскряться різнобарвною веселкою і
стиха кружляють у вальсі.
Всі люблять
зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і красива, а буває
серйозна чи сварлива.
ІV. Руханка.
Діти йшли, йшли, йшли.
Сніжинку знайшли.
Присіли, помилувались
І дальше пішли. ( Повторити кілька разів)
V. Підсумок уроку.
- Що робили на уроці?
- Що сподобалось?
- Що корисного взяли з уроку?
Немає коментарів:
Дописати коментар