ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА РІК
Мета: повторити вивчене про текст, частини мови, спільнокореневі слова; вчити застосовувати здобуті протягом навчання у початкових класах мовні знання і мовленнєві вміння під час виконання навчальних і контрольних завдань; розвивати спостережливість за мовними явищами, творче мислення, пам’ять, пізнавальний інтерес; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного краю, української мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. ВИКОНАННЯ УСНИХ ТА ПИСЬМОВИХ ЗАВДАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Вправа 376
— Яка мета тексту?
— Назвіть власні назви. Прочитайте відповідну загальну назву. (Гавань Олександрія, острівець Фарос)
2. Каліграфічна хвилинка
Вв вл іл Ул ук ік
влітку
Кому влітку холод, тому взимку голод.
3. Словниковий диктант
Шістдесят, шістдесяти, шістсот, щогодини, щоденно, щотижня, юннат.
4. Робота за підручником (с. 187–188)
Вправи 377–379
- Вправа 378.
Дощ — дощик, дощовик, дощовий, задощило. Квіти — квіточка, квітонька, квітковий, розквітнути.
5. Робота в парах
— Прочитайте, поясніть значення. Спишіть. У словах замість пропусків напишіть потрібні закінчення. До слова Вітчизна доберіть спільнокореневі слова.
1) Коли любиш свою Вітчизн..., то й на подвиг за неї підеш. 2) Нема краю кращого за рідний край, нема країни кращої за Вітчизн... 3) Людина без Вітчизн..., як соловей без лісу. 4) Моя Вітчизн... — пісня колискова.
— Прочитайте текст. Випишіть в один стовпчик різні форми одного слова, у інший — спільнокореневі. Корені виділіть.
РІДНИЙ КРАЙ
Рідне, рідна, рідний — корінь роду й народу. Рідна мати й рідний тато, рідна земля й рідна Україна, рідна мова й рідна школа...
Святі слова тримають нас на світі й учать любові до берегів, між якими з віків у віки тече ріка нашого народу, нашої нації, нашої України! Школу поставили українці в один ряд із такими словами, які рівноцінні життю,— мама, Україна, мова.
Ми, українці,— нація, яка споконвіку прагне багато знати, а це утверджує нашу віру, що ми вічно будемо на цій землі. (За Я. Гояном)
— Прочитайте прислів’я, поясніть значення. Визначте, що спільного у поданих висловах.
1) Майстром ніхто не народився, а зробився. 2) Ще жоден майстер з неба не впав. 3) Справа робить майстра. 4) Зробивши роботу, добре відпочивати. 5) Багато рук — легка робота. 6) Добрий початок — половина роботи.
— Розберіть речення за членами речення. Визначте частини мови.
На осінніх канікулах я гарно відпочив у бабусі.
Тихо і спокійно осіннього дня в лісі.
6. Фізкультхвилинка
Тестування
1. Позначте речення.
а) Біля нас.
б) Сергій та Максим заспівали пісню.
в) Упродовж дня.
2. Позначте окличне речення.
а) О земле рідна!..
б) Що ти мені вчора обіцяв?
в) Ми будемо відпочивати...
3. Позначте спонукальне речення.
а) Вчителі на перерві вийшли на коридор.
б) Любіть Україну, як сонце, любіть...
в) Чи всі виконали домашнє завдання?
4. У якому реченні немає однорідних членів речення?
а) Діти розмовляють голосно.
б) Андрій прийшов і розповів.
в) Марина і Катерина прибігли.
5. Позначте речення, у якому правильно визначено граматичну основу.
а) Сьогодні на уроці ми вивчали нову тему.
б) До кімнати зайшли гості.
в) Ольга відкрила книгу й прочитала правило.
а) а;
б) б;
в) в.
6. Проаналізуйте подані речення за метою висловлювання та обведіть відповідний номер: 1 — розповідне, неокличне речення, 2 — питальне речення, 3 — спонукальне речення, 4 — окличне речення.
- Скільки шляхів-доріг відкрито кожному!
1 2 3 4
- З однолітками-туристами мандруй по рідній землі, милуючись її неповторною красою.
1 2 3 4
- Теплого дня вирушаємо до лісу, щоб відчути його свіжу прохолоду.
1 2 3 4
- А літньої пори?
1 2 3 4
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чи сподобався вам урок?
— З яким настроєм завершуєте його?