середа, 23 грудня 2015 р.

Українська мова 4 клас ДІЄСЛОВА МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ

ДІЄСЛОВА МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ 
Мета: вчити учнів змінювати дієслова за особами і числами в майбутньому часі за зразком (таблицею), вживати ці дієслівні форми в реченнях і зв’язних висловлюваннях; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання 
Вправа 294 
— Які думки висловлено в кожному абзаці тексту? 
— Яка головна думка тексту? 
— Прочитайте розповідь про те, як впливає на вас музика, яку ви слухаєте. 
— Назвіть дієслова теперішнього часу, їхні особу і число. 
2. Робота над прислів’ями 
— Доповніть прислів’я, використовуючи слова з довідки. Вкажіть, у якому часі вжито дієслова. 
- Заєць від куща, а жаба від зайця... 
- Не було б щастя, та нещастя... 
- З ким поведешся, того й... 
- Хто працює, той працю... 
Слова для довідок: помогло, шанує, тікає, наберешся. 
3. Каліграфічна хвилинка 
По ба ач еч ен ня 
до побачення 
— Доберіть і запишіть синоніми до поданих слів. (До зустрічі, прощавай, бувай, всього найкращого, бувайте здорові, щасливо залишатися) 
4. Словникова робота 
Вибірковий диктант 
— Випишіть словникові слова. 
ВВІЧЛИВІ СЛОВА 
Щоденно ми у своєму мовленні вживаємо ввічливі слова. Вимовляємо виразно, вимовляємо вранці і ввечері — спасибі, до побачення, будь ласка. 
5. Вікторина «Дієслово» 
— Що називається дієсловом? 
— Яким членом речення найчастіше є дієслово? (Присудком) 
— З якою частиною мови найчастіше пов’язане дієслово? (З іменником) 
— Як називається початкова форма дієслова? (Неозначена форма дієслова) 
— Чому вона отримала таку назву? (Незмінна форма дієслова. Не вказує ні на час, ні на особу, ні на кількість.) 
— На які питання відповідає неозначена форма дієслова? (Що робити? що зробити?) 
— Як пишеться частка не з дієсловами? (Окремо) 
6. Добирання антонімів 
Плакати — 
сваритися 
лінитися — 
ненавидіти — 
програвати — 
ворогувати — 
голодувати — 
загубити — 
захворіти — 
— Запишіть утворені дієслова у певному часі. 
Перші три — у теперішньому (сміється, мирюсь, працюють). 
Наступні три — у майбутньому (любитиме, виграє, буде дружити). 
Останні три — у минулому (їв, знайшла, вилікувалися). 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як змінюються дієслова майбутнього часу. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Робота за підручником (с. 150–152) 
Вправи 295–297 
— Яку дію називають дієслова майбутнього часу? На які питання вони відповідають? (Дієслова майбутнього часу, які відповідають на питання що зробить? що зроблю? що зробиш? що зробимо?. Вони виражають дію, яка завершиться в майбутньому: (що зроблю?) перескочу, допливу, заспіваю.) 
2. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Розподільний диктант 
Робота в групах 
— Запишіть дієслова майбутнього часу по групах: перша — дієслова 1-ї особи; друга — дієслова 2-ї особи; третя — дієслова 3-ї особи. 
Носитиму (1), носитимуть (3), носитимеш (2), готуватиме (3), готуватиму (1), готуватимеш (2), одягатимемо (1), одягатимеш (2), одягатиме (3). 
2. Самостійна робота 
1) Спиши рядок, у якому записані дієслова майбутнього часу. Визнач особу і число дієслів. 
а) Читав, випали, сміялося; 
б) збудує, намалює, буду носити; 
в) танцює, грає, ловить. 
2) Утвори від дієслів теперішнього часу дієслова майбутнього часу. 
Читаю — 
Пишу — 
Мрію — 
Співаю — 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 
— Що нового ви дізналися на уроці? 
— Як змінюються дієслова майбутнього часу? 
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 296 (с. 152).

Немає коментарів:

Дописати коментар