ОЛЕНА ПЧІЛКА. КОТОВА НАУКА
Мета: збагатити знання учнів про життя і творчість Олени Пчілки; вдосконалювати вміння виразно читати байку, характеризувати дійових осіб, знаходити головну думку, визначити суттєві ознаки байки; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати інтерес до байки, почуття відповідальності.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Котик, кіт-коточок,
Котивсь, як клубочок,
Закотивсь в куточок
Котик, кіт-коточок.
2. Гра «Актори»
— Прочитайте текст відповідно до авторських ремарок.
Прийшла?! Мені страшно за тебе! (Із острахом)
У всьому вини саму себе! (Із острахом)
Прийшла! Знати, так тому і бути! (Радісно)
Прийшов! Я радий зустрічі з тобою! (Радісно)
Пішов!.. Прийде або ні? Загадка. (З тривогою)
Я вчинила з ним так погано! (З тривогою)
Пішов! Гора повалилася з плечей! (З полегшенням)
Боже борони від цих зустрічей! (З полегшенням)
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті байки Л. Глібова «Зозуля і Півень».
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми докладніше ознайомимося з творчістю української письменниці Олени Пчілки.
— Пригадайте, які її твори вам відомі?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання учнями статті про Олену Пчілку
— Де і коли народилася Олена Пчілка?
— Яке її справжнє ім’я?
— Як її ставлення до життя відбилося в літературному імені?
2. Розповідь учителя
— Майже п’ятдесят літ трудилася Олена Пчілка на ниві української культури і літератури, виступаючи як прозаїк, поет, драматург, перекладач, літературний критик, фольклорист, етнограф, видавець, редактор. А крім того вона мала двоє синів і чотири доньки, красивих, розумних, талановитих, які пішли у широкий світ з Косачівського дому. Мудрим і доброзичливим дороговказом, люблячим і строгим поводирем для своїх дітей була мати — Олена Пчілка.
Ольга Петрівна вчила своїх дітей малювання (у неї самої був хист живописця), музики, історії. Подружжя Косачів виховувало і навчало своїх дітей самотужки: Ользі Петрівні здавалося, що школа зруйнує її намагання виховати дітей «в українській мові». З гордістю і вдячністю Леся Українка називала свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня. А Олена Пчілка по-материнськи пишалась своїми дітьми, турбувалася про кожного з них, з любов’ю розповідала про всіх.
3. Фізкультхвилинка
4. Опрацювання байки Олени Пчілки «Котова наука»
1) Виразне читання байки вчителем.
— Чи сподобалася вам байка?
— Які почуття вона у вас викликала?
— Хто є головними персонажами байки?
2) Словникова робота.
— З’єднайте синонімічні пари.
Наморився лаяв
хижа справді
лихословив утомився
далебі хата
3) Робота в парах. Читання байки учнями в парах.
— Поділіть байку на логічно завершені частини.
4) Читання байки учнями вголос за частинами.
— У якій частині розкривається мораль байки? Зачитайте.
5) Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.
— Де ходив кіт?
— Як він відпочивав?
— З ким його порівнює автор?
— За що Петрусь Мурка сварив?
— Що на це відповів кіт?
— У чому він погодився з Петрусем?
— За що докоряв хлопчикові?
6) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте ілюстрацію до цієї байки.
— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів байки?
— Яким рядкам байки відповідає ілюстрація?
— Які малюнки створили б ви за сюжетом байки?
7) Визначення головної думки байки.
— Які людські вади засуджує автор?
— Чому байка називається «Котова наука»?
— Яким у байці зображено котика, а яким — Петруся?
— У яких рядках міститься мораль байки?
8) Підготовка до інсценізації байки.
— З якою інтонацією, силою голосу і яким тоном будете читати слова Петруся? Слова котика?
— Який оберете темп читання?
9) Читання байки за особами.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився...
- Я запам’ятав...
- Урок завершую... настроєм.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати байку (с. 121–123).
Немає коментарів:
Дописати коментар