ПАВЛО ТИЧИНА. СОНЦЕ І ДИМ
Мета: продовжити ознайомлення учнів з творами Павла Тичини; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити сприймати почуття, передані у віршах; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Бджілка з джмеликом дзижчать,
Дитинчат дзижчати вчать.
Дзи-дзи-дзи та джи-джи-джи,
Як бджола,— і ти скажи.
2. Гра «Вгадай предмет за ознаками»
Ведучий називає кілька ознак задуманого предмета, доки учасники гри не відгадають назву предмета.
- Тоненька, довга, сталева, гостроноса, швейна. (Голка)
- Неозоре, глибоке, бурхливе, небезпечне, солоне. (Море)
- Темна, зоряна, місячна, тиха, прохолодна. (Ніч)
- Народна, колискова, мелодійна, гарна, весела. (Пісня)
- Маленька, кругленька, червоненька, запашна. (Суничка)
- Дерев’яний, чотириногий, письмовий, кухонний, накритий. (Стіл)
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «У художньому музеї»
Діти презентують свої ілюстрації. Зачитують проілюстровані рядки з вірша Павла Тичини «Хор Лісових Дзвіночків».
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
- Біле-біле покривало
По землі порозстеляла,
Все укрила ним сама.
Відгадайте: це... (зима).
— Що ви можете розказати про цю пору року?
— За що ви її любите?
— Мороз. Сніг вискрипує і хрумає під ногами. Якщо взяти до рук трохи снігу та уважно роздивитися, то кожна сніжинка — як витвір мистецтва, ніби якийсь казковий майстер-ювелір зробив ці крихітні ажурні зірочки.
— Сьогодні ми дізнаємося, як про цю пору року писав П. Г. Тичина.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем
— Чи сподобався вам вірш? Чим?
— Який настрій він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
2. Словникова робота
Читання слів «луною» за вчителем, потім — напівголосно в парах
Гілля зверта
вранці стрічали
патлатий убрався
зимнього взолочені
— Прочитайте всі дієслова.
— Поясніть значення слова патлатий. (Патлатий — що має вигляд клаптів.)
3. Робота в парах. Читання вірша учнями в парах
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Прочитайте вірш таким чином, щоб передати захоплення красою зимового ранку.
4. Виразне читання вірша учнями
5. Фізкультхвилинка
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Яка картина постала перед очима зимового ранку?
— Яким стало місто?
— У яких словах поет передає захоплення зимою?
— Що автор говорить про дим?
— Чому він тане?
— У що убрався сад?
— Що сказано про гілля?
— Куди піднімається дим?
7. Гра «Добери риму»
Ми — ... (зими).
Сонця — ... (віконця).
Дим — ... (молодим).
Патлатий — ... (хати).
Краса — ... (звиса).
Іній — ... (синій).
Патлатий — ... (рудуватий).
8. Вправи на розвиток швидкості читання
1) Гра «Прочитай початок рядка».
Учитель читає кінцівку рядка, а учні швидко знаходять його у вірші і читають початок.
2) Знайдіть найдовше і найкоротше речення.
(Найкоротше речення: Вийшли вранці ми. Найдовше — друга строфа.)
3) Знайдіть і прочитайте окличні речення.
9. Гра «Диктор телебачення»
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
10. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.
— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають настрій вірша?
— Яким рядкам твору відповідає ілюстрація?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
— Які нові знання здобули?
— Що було найцікавішим?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 112). Проілюструвати його.
Немає коментарів:
Дописати коментар