четвер, 3 грудня 2015 р.

Літературне читання 4 клас МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ. КИМ ХОЧЕШ БУТИ, ХЛОПЧИКУ, В ЖИТТІ?

МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ. КИМ ХОЧЕШ БУТИ, ХЛОПЧИКУ, В ЖИТТІ? 
Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю М. Т. Рильського; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати доброту, людяність. 
Хід уроку 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 
1. Робота над скоромовкою 
Гра «Дощик» 
Діти читають хором. 
- Накрапає дощ (тихо). 
- Дощ пускається сильніше (голосніше). 
- Злива (голосно). 
- Дощ слабшає (тихіше). 
- Дощ припинився (читання припиняється). 
Йшов журавлик на лужок, 
Вбрався в жовтий кожушок. 
Кажуть бджілка і жучок: 
— Дуже гарний кожушок. 
2. Гра «Склади прислів’я» 
Робиш добро — не кайся,           того й наберешся. 
Все добре переймай,           а добрі діла. 
Не одежа красить людину,  а зла уникай. 
З ким поведешся,                  а робиш зло — на зло й сподівайся. 
— Поясніть, як ви розумієте ці прислів’я. 
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 
Гра «Хто краще?» 
Конкурс на краще виразне читання вірша М. Рильського «Дитинство». 
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 
— Послухайте вірш та спробуйте відповісти на запитання, що означає бути справжньою людиною. 
Запам’ятай, моя дитино, з юних літ 
На все життя, щоб знала, як прожити. 
Людина для добра приходить в світ 
Й покликана завжди добро творити. 
Нелегко це, хто що б не говорив, 
Й не кожному зробити це вдається. 
Бо в світі стільки смертних є гріхів, 
Що доброта не завжди йде до серця. 
Та ти людина, і тому учись 
Добро творити, людям співчувати. 
До цього світу пильно придивись, 
Злим помислам навчися лад давати. 
Йди з добротою — це собі затям, 
Із ласкою, прихильністю, привітно. 
Й не розлучайся з добрим почуттям, 
Хай доброта в душі суцвіттям квітне. 
Вправа «Мікрофон» 
Учні висловлюють свої міркування з приводу того, що означає бути справжньою людиною. 
— Сьогодні ми прочитаємо вірш Максима Рильського, у якому він теж намагається дати відповідь на це запитання. 
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Виразне читання вірша вчителем 
— Чи сподобався вам вірш? 
— Які почуття він у вас викликав? 
— Над чим примусив замислитися? 
2. Словникова робота 
Читання колонок слів «буксиром» за вчителем та одне одному в парах 
Життя                      останній 
відганяє                      виряджаючи 
пересторогу              непогасна 
благословляючи      зрівняться 
— Як ви розумієте слова благословляючи, пересторога, непогасна? 
— Перевірте тлумачення цих слів у підручнику. 
3. Робота в парах 
Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання вірша 
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш? 
— Де зробите паузи? 
— Звертайте увагу на межі речень. 
— Які слова виділете голосом при читанні? 
4. Виразне читання вірша учнями 
5. Фізкультхвилинка 
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання 
— До кого поет звернувся із запитанням? 
— У якому реченні виражене це звертання? Прочитайте. 
— Чому автор порівнює хлопчика з Котигорошком? 
— З яким запитанням автор звернувся до хлопчика? 
— Яку відповідь він почув? 
— Чому автор уважає слова хлопчика найкращою відповіддю на своє запитання? 
— До чого він закликає сина? 
— У яких рядках поет пояснює, що означає бути справжньою людиною? 
7. Гра «Диктор телебачення» 
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів. 
8. Гра «Добери риму і придумай свою» 
Котигорошки — ... (трошки). 
Дитя — ... (життя). 
Дорогу — ... (пересторогу). 
Сам — ... (словам). 
Зрівняться — ... (праця). 
Крило — ... (зло). 
Сина — ... (людина). 
9. Гра «Голосування ногами» 
Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне». 
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь. 
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці? 
— Хто його автор? 
— Над чим нас примусив замислитися М. Т. Рильський? 
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вивчити вірш напам’ять (с. 114). 

Немає коментарів:

Дописати коментар