пʼятниця, 4 грудня 2015 р.

Літературне читання 4 клас ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЛЮБОВ ЗАБАШТА. СКАЗАВ МУДРЕЦЬ... АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ. МРІЯ

ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЛЮБОВ ЗАБАШТА. СКАЗАВ МУДРЕЦЬ... АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ. МРІЯ 
Мета: ознайомити учнів з новим розділом «Світ дитинства в літературі», з віршем Любові Забашти «Сказав мудрець...», з творчим і життєвим шляхом Анатолія Костецького, з його віршем «Мрія»; зацікавити учнів змістом віршів; привернути увагу до засобів створення поетичних образів; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, кмітливість, пам’ять, логічне мислення, уяву школярів, уміння обґрунтовувати свою думку; виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання творити добро. 
Хід уроку 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 
Робота над скоромовкою. Гра «Дощик» 
Діти читають хором. 
- Накрапає дощ (тихо). 
- Дощ пускається сильніше (голосніше). 
- Злива (голосно). 
- Дощ слабшає (тихіше). 
- Дощ припинився (читання припиняється). 
Своїх друзів пригощаю, 
Наливаю в чашки чаю, 
Ось варення із порічки, 
А ось тістечко з сунички. 
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 
Відповіді на запитання рубрики «Перевір свої досягнення» (с. 154). 
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 
1. Вступна бесіда 
— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. 
— Прочитайте його назву. 
— Які твори будемо вивчати в цьому розділі? 
— Які твори письменників ми вже вивчали? 
— На скільки частин поділений розділ? 
— Як вони називаються? 
2. Гра «Продовж речення» 
- Вивчаючи твори цього розділу, я навчуся... 
- Я дізнаюся... 
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Читання вступної статті (с. 155) 
— З чим автори порівнюють твоє життя? 
— Які питання ставлять перед вами?
— Про що розкажуть вірші, оповідання, казки, які ви прочитаєте у розділі?
— На що слід звертати увагу, читаючи твори розділу?
2. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання вірша Любові Забашти «Сказав мудрець...»
— До чого закликає автор вірша?
— Існування якої істини підкреслює?
3. Ознайомлення з біографією Анатолія Костецького
Робота в парах. Читання учнями біографії Анатолія Костецького
— Які вірші поета ми вивчали? («Імена», «Дивна звичка»)
— Що згадує поет про своє дитинство?
— Ким була його мама?
— У скільки років майбутній поет засвоїв грамоту?
— Коли отримав перший диплом за вірші?
— Кому вони були присвячені?
— Яка зустріч була для поета вирішальною?
— Про що писав свої твори Анатолій Григорович?
4. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
5. Опрацювання вірша Анатолія Костецького «Мрія»
1) Гра «Передбачення».
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, що має такий заголовок?
2) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли слухаючи його?
3) Словникова робота.
Вдень          ходжу
уночі                 щодуху
іздаля         вперто
зачепиш         неголосно
— Прочитайте слова спочатку згори донизу, потім — знизу догори.
— Знайдіть серед цих слів слова-антоніми (вдень — уночі).
— Знайдіть синонім до слова тихо (неголосно), швидко (щодуху); антонім — до слова іздаля (зблизька).
4) Робота в парах.
Читання вірша учнями в парі. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які рядки прочитаєте як роздум, а які — рішуче, із застереженням? 
5) Виразне читання вірша учнями.
Кілька учнів виразно читають вірш, а решта аналізують, чи вдало дібрано інтонацію, тон і темп читання.
6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте перші рядки вірша. Як ви їх розумієте?
— Про що розмірковує хлопчик?
— Про що він мріє?
— Коли в нього виникла ця мрія?
— Чому він хоче перерости Сергія?
— Чому він зараз не наважується захистити дівчинку?
— Що б ви йому порадили?
7) Читання вірша з лінійкою.
Учні читають вірш, напівприкриваючи букви лінійкою.
8) Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
9) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте ілюстрації до вірша.
— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажа вірша?
— Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?
— Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який твір читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Чого нас навчає цей вірш?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 155–157), проілюструвати його. 

Немає коментарів:

Дописати коментар