РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ-СИНОНІМІВ У МОВЛЕННІ
Мета: вчити учнів добирати до поданого прислівника синоніми; розвивати мислення, мовлення; виховувати позитивне ставлення до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Вправа 324
— Поясніть зміст прислів’їв і приказки. Назвіть прислівники. Обґрунтуйте свою думку.
— Поясніть ролі прислівників у прислів’ях і приказках.
2. Гра «“Зайве” слово» ˝
Вголос, уважний, вранці, вгору.
Чесно, охайно, сум, взимку.
— Розберіть за будовою слово чесно.
3. Каліграфічна хвилинка
Вр ран нц ці вранці
— Доберіть споріднений прислівник. Спишіть речення. Встановіть зв’язок між словами.
Вранці на болотах галасливе птаство лаштується у вирій.
— Відтворіть і запишіть вірш.
Позлітались гороб’ята.
Потім стали під вікном,
Рано-вранці біля хати
Мов поклони, б’ють чолом.
Н. Калюжна
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про прислівники-синоніми.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
— Прочитайте прислівники парами. Що ви помітили?
Гарно добре
недалеко близько
колись інколи
дуже надто
незабаром скоро
швидко хутко
— Серед прислівників є слова, близькі за значенням,— синоніми. Наприклад: навколо і навкруги, гарно і чудово, старанно і ретельно.
2. Робота за підручником (с. 166–167)
Вправа 325
Навкруги, навколо, довкола, кругом, навкруг.
Вправа 326
Чудово — прекрасно, гарно, красиво; уміло — старанно, правильно, майстерно; радісно — щасливо, весело; довго — нешвидко, затяжно, безкінечно; ясно — світло; ніжно — трепетно, лагідно; любо — гарно, чудово, красиво; швидко — недовго, жваво, прудко, стрімко; казково — чарівно, незвично.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями
— Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок.
У петрівку день — рік (довго).
Восени ложка води, а цебер грязі (брудно, мокро).
Зимою сонце світить, та не гріє (холодно).
2. Робота в парах
1) Замініть вислови синонімічними прислівниками.
Лягти разом з курами — (рано);
надворі, хоч в око стрельни — (темно);
працює, як сонна муха — (повільно).
2) Запишіть речення, замінюючи виділені слова прислівниками-синонімами.
Він прокидається ані світ, ані зоря.
Завдання виконує п’яте через десяте.
Працює, як сонна муха.
Як сніг на голову, у щоденнику з’явилися погані оцінки.
3. Самостійна робота
— Спишіть прислів’я, доберіть прислівники за змістом.
... знання добувати, зате... носити.
Дим видно..., а вогонь...
(Вдень, тяжко, вночі, легко)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яка частина мови називається прислівником?
— Доведіть, що це незмінна частина мови.
— Назвіть прислівники-синоніми. Якою є роль синонімів у мовленні?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 327 (с. 167).
Немає коментарів:
Дописати коментар