середа, 23 грудня 2015 р.

Українська мова 4 клас РОЛЬ ДІЄСЛІВ У ТЕКСТАХ РОЗПОВІДНОГО ТА ОПИСОВОГО ХАРАКТЕРУ

РОЛЬ ДІЄСЛІВ У ТЕКСТАХ РОЗПОВІДНОГО ТА ОПИСОВОГО ХАРАКТЕРУ 
Мета: розповісти учням про роль дієслів у текстах розповідного та описового характеру; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання 
Вправа 274 
— Прочитайте складений текст-розповідь про свої домашні обов’язки. 
— Які однорідні присудки, виражені дієсловами, ви вжили у реченнях? 
— Які дієслова розібрали за будовою? 
2. Каліграфічна хвилинка 
Лл лв лр лвр луч іл ів іч 
ліворуч 
— Доберіть антонім до слова ліворуч, введіть ці слова в речення. 
3. Словникова робота 
Гра «Туристи» 
ПОДОРОЖ ТУРИСТІВ 
Туристи вирушають у путь... (коли?) (уранці). Вони простують... (куди?) (уперед). Переходять річку... (де?) (посередині). З вершини поглядають... (куди?) (ліворуч). На привалі обідають... (коли?) (щогодини). Повертаються сповнені вражень... (куди?) (назад). Згадують про подорож навіть... (коли?) (узимку). 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про роль дієслів у текстах розповідного та описового характеру. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Робота за підручником (с. 139–141) 
Вправи 275–277 
2. Фізкультхвилинка 
Раз! Два! Час вставати: 
Будемо відпочивати. 
Три! Чотири! Присідаймо, 
Швидко втому проганяймо. 
П’ять! Шість! Засміялись, 
Кілька раз понахилялись. 
Зайчик сонячний до нас 
Завітав у вільний час. 
Будем бігати, стрибати, 
Щоб нам зайчика впіймати. 
Прудко зайчик утікає 
І промінчиками грає. 
Сім! Вісім! Час настав 
Повернутись нам до справ. 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Творчий вибірковий диктант 
— Доповніть прислів’я та приказки словами — назвами дій. 
Учні дописують останнє слово. 
- Книга вчить, як на світі... 
- Треба нахилитись, щоб води... 
- Був би сад, а солов’ї... 
- Хто співає, той журбу... 
— Прочитайте записані слова, поставте до них питання. (Що робить? — вчить; що зробити? — напитись; що зроблять? — прилетять; що ро- бить? — проганяє.) 
2. Поетична хвилинка 
— Прочитайте вірш, випишіть дієслова. 
Іще сніг не розтанув з землі, 
А з-під нього рослинки малі 
Визирають і сонце вітають. 
Білим цвітом вони зацвітають. 
Якщо рідну природу ти знаєш, 
То, напевно ці квіти впізнаєш. 
3. Самостійна робота 
Тестування 
1. Дієслово означає: 
а) дію або стан предмета; 
б) тільки дію предмета; 
в) тільки стан предмета. 
2. Дієслово відповідає на питання: 
а) хто? що?; 
б) який? яка? яке?; 
в) що робити? що робив? що роблять?. 
3. У реченні дієслово: 
а) є тільки присудком; 
б) найчастіше є присудком. 
4. У реченні дієслово пов’язане з: 
а) іменником; 
б) прикметником; 
в) дієсловом. 
5. Позначте ряд слів, у якому записані тільки дієслова. 
а) Ліпити, пожовкле, горить; 
б) темніє, зірвав, відгадати; 
в) садки, крислаті, цвітуть. 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 
— Яка частина мови називається дієсловом? 
— Яку роль відіграють дієслова у мовленні? 
— Яким членом речення вони виступають? 
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 278 (с. 141). 

Немає коментарів:

Дописати коментар