ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ 3-ї ОСОБИ
Мета: ознайомити учнів із системою закінчень дієслів 3-ї особи однини і множини; вчити розпізнавати дієслова 3-ї особи, правильно писати й уживати їх у мовленні; розвивати вміння аналізувати та робити висновки, мовлення учнів, їхню увагу; виховувати любов до української мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Вправа 305
— Прочитайте листа своєму другові (подрузі). Назвіть дієслова та їхні закінчення. Поясніть написання дієслів
— Чи вдалося надіслати вашого листа електронною поштою?
2. Робота над прислів’ями
Прочитайте виразно, поясніть зміст. Спишіть, вставляючи потрібну букву на місці пропусків. Правопис дієслів поясніть.
1) В ліс не з’їзд..ш, то й на печі змерзн..ш. 2) Не пережу..ш — не проковтн..ш. 3) Не дожен..ш і конем, що запізн..ш одним днем.
3. Каліграфічна хвилинка
Вп ере ед вперед
— Доберіть до слова антонім. Складіть та запишіть речення, визначте його основу.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про написання закінчень у дієсловах 3-ї особи.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 156–158)
Вправи 306–308
2. Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже так втомився
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало,
Всіх промінням привітало.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібні зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Спишіть. Вставте пропущені букви.
1) Раніше встан..ш — більше діла зроб..ш. 2) Коня випуст..ш — пійма..ш, слово мов..ш — не пійма..ш.
2. Робота в групах
1-ша група — утворює і записує форму 3-ї особи однини дієслова теперішнього часу;
2-га група — утворює і записує форму 3-ї особи множини дієслова теперішнього часу.
Мати, говорити, везти, ходити, вести, важити, чекати.
— Визначте закінчення.
— Чим зумовлений вибір голосного у закінченнях дієслів?
3. Поетична хвилинка
— Порахуйте дієслова у вірші Л. Лужецької «Дієслово».
Дієслово — слово діє:
Ходить, робить, носить, сіє,
Слово плаче і радіє,
Усміхається і мріє.
Дієслово — слово діє:
Вірить, любить і жаліє,
Не злословить, не лукавить,
Серця ближнього не ранить.
Дієслово — слово діє:
Народилось і зоріє,
Розвивається і квітне,
Слово любе, слово рідне!
Л. Лужецька
4. Самостійна робота
— Поставте дієслова неозначеної форми у форму 3-ї особи однини.
Вцілити, вдарити, спіймати, відбити, закинути, покарати, влучати, прагнути, любити.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яку частину мови ми вивчаємо?
— Які граматичні ознаки дієслів ви вже знаєте?
— Що ви можете розповісти про закінчення 3-ї особи однини і множини дієслів теперішнього і майбутнього часу?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 309 (с. 158).
Немає коментарів:
Дописати коментар