УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ
Мета: вдосконалювати навички та вміння детально переказувати текст, творчо його продовжувати; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи; розвивати творче мислення, уяву; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадкою
- Диво-сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця,
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає —
Сріблом все вкриває.
— Про яку царицю йдеться у вірші? (Про зиму)
— Які слова вам допомогли відгадати цю загадку?
2. Гра «Плутанки»
Р О М З О (Мороз)
Н І Ж И С К (Сніжки)
А Р Г И К (Крига)
Б О К Г И Р (Грибок)
Н І Й І (Іній)
— Яке слово «зайве»? Чому?
3. Робота над скоромовкою
Стоять під снігом сосни сонно,
Сидять на соснах снігурі,
Санчата на ставок з розгону
Скотились весело з гори.
4. Гра «Збери прикмету»
1 Сон 7 роз
6 мо 4 щить, 9 щить. 2 це
3 бли 8 трі 5 а
(Сонце блищить, а мороз тріщить.)
5. Гра «Кінцівки»
Грудень рік кінчає... (а зиму починає).
Держись Хома — ... (іде зима).
Узимку сонце світить, ... (а не гріє).
Біліше зима — ... (зеленіше літо).
6. Гра «Відшукай слова»
Д Ж Я З Ь Ю Н Р Ч Т Є Д Н Ф И Щ Т М Ж Ю Щ О К Р В Я И Й Ь Л Ч І Ф С
(Зимовий ліс)
— Ви відшукаєте слово, якщо викреслите літери, що повторюються двічі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Заплющте очі та уявіть себе у зимовому лісі. Які асоціації виникають у вас? Чим вам подобається зимовий ліс? (Красою, тишею, казковістю)
— У чому ж полягає казковість зимового лісу? (Сніг засипав усі доріжки, а на ньому різні сліди. У лісі все мовчить. Дуже гарно...)
Сьогодні на уроці ми будемо писати детальний переказ тексту «Зимовий ліс» із творчим завданням. Як ви розумієте значення словосполучення «детальний переказ»? (Це такий переказ, у якому передаються всі моменти, які запам’яталися. У викладі зберігаються специфічні вирази, конструкції, звороти, зміст тексту. )
— Ви маєте нагоду не лише відтворити авторський твір, але й стати співавтором, оскільки створите власне продовження тексту.
IV. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ
1. Ознайомлення із текстом «Зимовий ліс»
1) Читання тексту вчителем.
ЗИМОВИЙ ЛІС
Я заходжу в зимову лісову казку. Стоять непорушні ялини, вкриті білим снігом. Могутні дуби у святкових пухнастих шапках, з-під яких визирають кучері торішнього листя. То тут, то там вибігають подивитися на мене біленькі стрункі берези. Яскраво палають червоні ягоди горобини. У лісі тихо.
А хто ж тут ходив по снігу, хто залишив стільки слідів? Ось пташині слідочки, а ось стрибав зайчик. А ці сліди дуже дивні. Може, це казка йшла? Цікаво, які сліди вона залишає, де живе?
Може, під ялиною, а може, у лісовій хатинці, яку занесло по самі віконця снігом...
Я йду до тебе, казко лісова.
Теплим подихом розігріваю узори на шибці. Заглядаю в хижу...
2) Аналіз тексту за запитаннями.
— Яка тема тексту?
— Яка його головна думка?
— Куди зайшов автор твору?
— Як стоять ялини? Чим вони вкриті?
— Що одягнули дуби? Що визирає з-під них?
— Де вибігають біленькі стрункі берізки? Для чого вони вибігають?
— Як палають червоні ягоди горобини?
— Що видно на снігу?
— Хто, крім тварин, залишив ще сліди?
— Де живе казка? Хто до неї йде?
— А що саме побачив кожен із вас у лісовій хатинці, ви допишете самостійно.
2. Робота в парах
Утворення речень та словосполучень
Ялини — вибігають подивитись на мене.
Дубки — стоять непорушні, вкриті білим снігом.
Берізки — в святкових пухнастих шапках, з-під яких визирають кучері торішнього снігу.
Червоні ягоди горобини — тихо.
Слідочки — йшла.
Зайчик — пробігла.
Казка — яскраво палають.
Лисичка — пташині.
У лісі — стрибнув.
3. Робота в групах
Добирання прикметників до іменників
Казка — зимова, лісова.
Ялини — непорушні.
Сніг — білий.
Дуби — могутні.
Шапки — святкові, пухнасті.
Листя — торішнє.
Берізки — біленькі, стрункі.
Ягоди — червоні.
Хатинка — лісова.
4. Складання плану тексту. Поділ тексту на абзаци
План
1. Я заходжу в зимову казку.
2. Сліди на снігу.
3. Лісова хатинка, де живе казка.
4. Загадковість...
— Останній пункт плану допишіть самостійно, коли обміркуєте кінцівку тексту.
5. Усне переказування тексту
6. Орфографічна підготовка
Слова з орфограмами ( записані на дошці): святкових, з-під, визирають, червоні.
7. Повторне читання тексту вчителем
8. Самостійна робота учнів
9. Перевірка виконаної роботи. Редагування
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Про що нове ви дізналися сьогодні на уроці?
— Що вам сподобалося найбільше?
— Які почуття у вас виникли під час уроку?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 230 (с. 118); відповідати на запитання (с. 118).
Немає коментарів:
Дописати коментар