ВІДМІНЮВАННЯ ОСОБОВИХ ЗАЙМЕННИКІВ
Мета: ознайомити учнів з відмінюванням займенників; вчити відмінювати особові займенники за зразком,; користуватися навчальною таблицею для визначення відмінків займенників у реченні; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Вправа 243
— Назвіть використані автором займенники. Поясніть їхню роль у тексті.
— Прочитайте продовження тексту, назвіть займенники.
2. Робота над прислів’ями
— Прочитайте, поясніть зміст. Підкресліть займенники.
1) Дерево живе, хоча з нього й осипається листя. 2) Час не віл, його не налигаєш. 3) Ото, мамо, хвалять нас: чи ви мене, чи я вас. 4) Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе. 5) Хай робота тебе боїться, а не ти її.
3. Каліграфічна хвилинка
Гг ер об гр гд гб ер ед
гардероб
4. Словникова робота
Гардероб — 1) Приміщення в установі, театрі тощо, де зберігається одяг відвідувачів, глядачів; роздягальня.
2) Шафа для зберігання одягу.
Це слово два значення має:
У нього я одяг складаю,
Який цим самим словом називаю.
Гра «Упізнай відмінок»
Стоїть біля гардероба.
Поклав у гардероб.
Лежить у гардеробі.
Закрив гардеробом.
Стоїть гардероб.
— Перевірте за словником правильність уживання закінчення у словосполученні підійшов до гардероба.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як займенники змінюються за відмінками.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 125–128)
Вправи 244–249
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Замість пропусків поставте у потрібних відмінках особові займенники, названі на початку ряду.
До ... прийшов товариш. У... дружній клас.
Я Тато купив ... книжку. Ми З ... весело працювати.
Старший брат пишається... Усім ... подобаються рухливі ігри.
Сьогодні ... похвалили.
2. Диктант-«мовчанка»
Учитель показує картки, а учні записують займенники. (Один учень працює біля дошки.)
2-га особа однини Прийшов до (він)
3-тя особа однина ж. р. Згадувати (я)
1-ша особа множини Спілкуватися з (ми)
Перевірка диктанту
Ти, вона, ми, прийшов до нього, згадувати мене, спілкуватися зі мною.
3. Робота в парах.
— Спишіть словосполучення, змінюючи займенники за змістом. Укажіть відмінок займенників.
дивився (на кого?) Я вибачився (перед ким?) МИ
розмовляв (з ким?) Я сміявся (з кого?) МИ
4. Робота над деформованими реченнями
Очі, були, у, великі, нього, сині, очі.
(У нього були великі сині очі.)
— Як ви написали словосполучення у нього? Чому?
— Визначте особу, число, відмінок цього слова. (3-тя ос. одн., Р. в.)
Висновок. В особових займенниках можна визначити особу, в деяких — рід, число, відмінок.
5. Поетична хвилинка
— Виділити займенник із тексту, вказавши його особу, число, відмінок.
- Сад мовчить і тихо мріє,
Він проспить зимові дні.
Л. Первомайський
- Я встаю раненько влітку.
Стільки ж бо тоді краси!
М. Познанська
6. Самостійна робота
— Прочитайте, поясніть зміст. Визначте рід, число, відмінок займенників.
1) Йому, як з гуски вода. 2) Їй кажеш «ячмінь», а вона каже «гречка». 3) Сорочка мені ближче, ніж каптан.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Що таке займенник?
— Назвіть займенники 1-ї, 2-ї, 3-ї особи.
— Складіть кілька речень із займенниками.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 250 (с. 128).
Немає коментарів:
Дописати коментар