середа, 23 грудня 2015 р.

Українська мова 4 клас РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ-АНТОНІМІВ У МОВЛЕННІ

РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ-АНТОНІМІВ У МОВЛЕННІ 
Мета: вчити учнів добирати до поданого прислівника антонім; розвивати мислення, мовлення; виховувати позитивне ставлення до навчання. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання 
Вправа 327 
Опинитися просто неба — надворі. Намокнути до останньої нитки — наскрізь, зовсім. Кинутися з усіх ніг — дуже швидко, безупинно. Не мати кінця- краю — безмежно, безкінечно. Йти як не своїми ногами — невпевнено, повільно. Спати без задніх ніг — дуже міцно, безпробудно. Жити на широку ногу — розкішно, багато. 
— Поясніть роль прислівників-синонімів у мовленні. 
2. Каліграфічна хвилинка 
Нн нп нм ам ат ям ят 
напам’ять 
Мати своє дитя знає напам’ять: і очима, і руками. 
3. Словникова робота 
Вперед (уперед) — 1) У напрямі поступального руху; протилежне — назад. 
2) Те саме, що наперед, авансом. 
3) У майбутньому, надалі. 
4) Перед тим, раніше, спочатку, спершу, зразу (розмовне). 
5) Уживається як наказ, спонукання рухатися в напрямі перед собою. 
— Поясніть вислови: 
- Крок уперед (досягти успіху в чомусь). 
- Забігати вперед (робити що-небудь раніше наміченого часу). 
- Заглядати вперед (намагатися передбачити якісь події). 
- Ні назад, ні вперед (не мати виходу). 
Назад — рух у напрямку, протилежному до напрямку попереднього руху кого-, чого-небудь. 
Гра «Роз’єднай рядок — прочитай слова» 
НАЗАДОДОМУРАНЦІЗНОВПЕРЕДЗВІНКОПІВДНІ 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про прислівники-антоніми. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Спостереження за мовним матеріалом 
— Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть. Прислівники з протилежним значенням випишіть парами. 
Улітку пісні співаєш, взимку сльози проливаєш. Гарно щебече, та погано слухати. Не йдеш уперед — ідеш назад. Легко про це говорити, та важко зробити. На рідній землі тепло вдень і вночі. Терпіти важко, та пам’ятати легко. 
— Серед прислівників є слова, протилежні за значенням,— антоніми. Наприклад: улітку — взимку, уперед — назад, легко — важко. 
2. Робота за підручником (с. 167–168) 
Вправа 328 
Антоніми: 
повільно — швидко, старанно — ліниво, тихенько — голосно, раніше — пізніше. 
Синоніми: 
повільно — неспішно, нешвидко, неквапливо, розтягнутий, кволо, стримано. 
Старанно — ретельно, сумлінно, дбайливо. 
Вправа 329 
Антоніми: 
ясно — похмуро, нечітко; рівно — криво, вигнуто. 
3. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Гра «Добери антонім» 
Вчора — 
взимку — 
зранку — 
низько — 
спереду — 
швидко — 
2. Робота в групах 
1) З’єднайте пари слів, у яких прислівники є антонімами. 
Допоможу тепер —          дивитися сумно. 
Розмовляти весело —  повернувся звідти. 
Летить високо —          сідає низько. 
Працює вдень —           читає тихо. 
Знаходиться далеко —  від’їхав сьогодні. 
Пішов туди —                   відпочину потім. 
Співає голосно —           мешкає близько. 
Приїхав учора —            прийшов сьогодні. 
2) Доповніть прислів’я. 
Восени багач, а ... прохач. 
Гірко поробиш, ... з’їж. 
Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на одну хвилину... 
Далі положиш — ... знайдеш. 
3. Самостійна робота 
— Спишіть прислів’я, доберіть прислівник за змістом. 
... знання добувати, зате ... носити. Дим видно ..., а вогонь ... 
(Вдень, тяжко, вночі, легко). 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 
— Яка частина мови називається прислівником? 
— Наведіть приклади прислівників-антонімів. Якою є роль антонімів у мовленні? 
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 330 (с. 168). 

Немає коментарів:

Дописати коментар