НЕЛЯ ШЕЙКО-МЕДВЕДЄВА. ЛИСИЦЯ, ЩО ВПАЛА З НЕБА (П’єса-казка на 2 дії)
Мета: ознайомити учнів із творчістю Нелі Шейко-Медведєвої; розширити знання школярів про п’єсу як жанр; поглибити розуміння побудови тексту п’єси; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб, вчити розрізняти характеристики дійових осіб за їхніми висловами, вчинками; розвивати творчі здібності учнів, дослідницькі якості; виховувати правдивість, відповідальність за свої вчинки, вміння тримати слово.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У світ фантазії зробимо ще один крок.
А з творчістю ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітала до нас.
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Бобре, друже, друже бобре,
Міст зробив ти дуже добре:
Не бредуть бобри у брід,
Майстрові кричать: «Привіт!»
2. Гра «Звуконаслідування»
- Забивайте цвяхи: Гбду! Гбдо! Гбде! Гбди! Гбда! Гбді! Гбді!
- Імітуйте кінський тупіт: Птку! Птко! Птка! Птки! Птке! Птки!
- Кидайте уявні тарілки партнерові: Кчку! Кчко! Кчке! Кчка! Кчки! Кчки!
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання байки Олени Пчілки «Котова наука».
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Прочитайте уривок із вірша, роз’єднавши слова.
Затихнувгомін. Взалізгаслосвітло,
Івраз, заполонившивсічуття,
розсунуласьзавіса...
Ірозквітложиття — мовказка,
йказка — мов життя.
— Пригадайте, як називається вірш. Хто його автор?
— Що показують у театрі?
— Що таке п’єса?
— Чим вона відрізняється від творів інших жанрів?
— Які особливості побудови п’єси?
— Які п’єси ви читали в 3-му класі?
— Продовжте речення: «Щоб показати п’єсу на сцені, потрібно...».
— Сьогодні ми ознайомимося з п’єсою Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання учнями статті про Нелі Шейко-Медведєву
— Де народилася письменниця?
— Де вона отримала вищу освіту?
— Для кого пише свої твори?
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання першої дії п’єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба»
1) Підготовка до читання п’єси вголос.
Читання інструкції (с. 123)
— Як ви вважаєте, між ким відбуватимуться дії твору?
— Що ви знаєте про цих тварин?
— Продовжте думку:
хитрий, як...; покірний, як...; страшний, як...; впертий, як...; боязкий, як...
— Сьогодні ми маємо можливість перевірити правдивість цих сталих виразів. Ось послухайте п’єсу-казку.
2) Читання твору вчителем.
3) Перевірка сприймання.
— Які дійові особи зустрічаються у п’єсі?
— Коли і як з’явилася Лисиця?
— Як вона розмовляє з Вовком?
— Чому Вовк захищає Лисицю?
4) Робота над виразністю читання.
— Які речення за метою висловлювання зустрічаються в тексті найчастіше? Зачитайте кілька окличних речень; питальних.
— Як потрібно читати слова або речення, подані в дужках?
5) Самостійне читання першої дії п’єси учнями (спочатку — повільно, а потім, після кожної вказівки вчителя,— дедалі швидше й швидше; кінцівку — скоро-мовкою).
6) Гра «Хто швидше читає?».
Знайти слова:
- Вовка: «Постривайте! А останнє слово?».
- Лисиці: «Ати, я бачу, розумна пташка...».
- Ворони: «Не добрий, а дурний!».
— Чи сподобалася вам п’єса? Чим саме?
— Чи хотіли б ви дізнатися, що сталося з героями далі?
— Від чого автор застерігає читачів?
7) Гра «Віднімай та додавай, нове слово укладай».
ЗЛЮ + О + ДІ – Ю + ЙКА= ... (Злодійка).
Д__ + К__ + Ч = __ У __ А__ ... (Дукач).
КР + ЛУ – Р + НОК = ... (Клунок).
СІК – ІК + ЕЛЬ + ЧАС – С + НИ = ... (Сельчани).
Ф + ТОР – Т + Т + ЖНЕЦЬ – ЖН – Ь + Я = ... (Фортеця).
— З усіма відгаданими словами ви зустрінетесь, коли будете читати другу дію п’єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба».
— Прочитайте тлумачення слова дукач у підручнику.
4. Фізкультхвилинка
5. Опрацювання другої дії п’єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба»
1) Словникова робота.
Читання слів в парі «луною»
Дрижить ополонка наставляє
шановні паморозь натомість
укинути злодійка замислила
фортеця сельчани позбутися
завивши пропонує побачивши
— Прочитайте кожний стовпчик слів на одному диханні. Який з них читати було легше? Чому?
— Які слова вам незрозумілі? (Кілька учнів шукають і зачитують пояснення цих слів у тлумачному словнику.)
— Доберіть синоніми до слів замислила (задумала), натомість (замість), злодійка (крадійка).
2) Гра «Рибки».
Самостійне мовчазне читання другої дії п’єси учнями.
3) Перевірка сприймання.
— Де відбуваються події другої дії?
— Скільки у ній дійових осіб? Хто вони?
— Чи з’явилися нові дійові особи?
4) Аналіз змісту другої дії п’єси. Вибіркове читання.
— Якої пори року відбувається друга дія казки? Чому ви вважаєте саме так? Доведіть свою думку словами тексту.
— Що вчиняла Лисиця? Як вона ставилася до Вовка?
— Хто допомагав Лисиці в її злочинах?
— Чому вона вирішила позбутися Вовка?
— Як вона хотіла це здійснити?
— Чому Ворона допомагала Вовкові? Поясніть вислів «чорна справа».
— Як усі разом перехитрили Лисицю?
— Від чого автор застерігає читачів? Що засуджує?
6. Спостереження за мовою дійових осіб. Підготовка до інсценізації п’єси
— Хто з дійових осіб не має слів?
— Хто має дуже мало реплік?
— Розкажіть, які дії повинен виконати кожен із них.
— Які зміни настрою слід передати словами Вовка?
— З якою інтонацією потрібно читати слова Сірка, Ворони, Лисиці, Зайця?
7. Інсценізація п’єси
Учні у групах обирають уривок казки для інсценізації (той, що найбільше сподобався). Читають, передаючи характер, настрій дійових осіб за допомогою голосу, міміки, жестів.
8. Гра «Голосування ногами»
Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Хто автор прочитаної п’єси-казки?
— Хто головний герой твору?
— Яким є ваше ставлення до нього?
— Чия поведінка видалася вам несподіваною? Чому?
— Учинки кого із персонажів ви засуджуєте, а кого — схвалюєте? Чому?
— Яку роль хотіли б зіграти у п’єсі? Чому?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати інсценізацію уривка із п’єси (с. 123–133).
Немає коментарів:
Дописати коментар