МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. ДОЩ ІЗ КРАПЛІ ПОЧИНАЄТЬСЯ
Мета: ознайомити учнів з віршем Миколи Сингаївського «Дощ із краплі починається»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити визначати головну думку прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Урок читання починаємо,
Гарного настрою всім бажаємо.
Те що вивчили — пригадаємо,
Поміркуємо, почитаємо.
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра «Телефоніст»
Робота в групах
Учитель роздає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя перші учасники кожної групи мовчки читають скоромовку. Розказують пошепки наступному учаснику своєї групи і т. д. Яка команда швидше передасть скоромовку до останнього гравця, та й виграла. Останній учасник кожної групи повинен розказати скоромовку.
Фарбував фазан фіранки,
Брав фломастер у фіалки.
2. Гра «Письменник»
— Правильно прочитайте зашифроване оповідання.
ЇКИВ
иМ вижемо в єКиві. їКив — листоця кУраїни. шаНе сімто ливеке і рагне. ноВо істоть ан сивокому ребезі ніДпра. У єКиві габато рапків, лувиць і лопщ. шаН дубинок ан лувиці щаХретик.
(КИЇВ
Ми живемо в Києві. Київ — столиця України. Наше місто велике і гарне. Воно стоїть на високому березі Дніпра. У Києві багато парків, вулиць і площ. Наш будинок на вулиці Хрещатик.)
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Чий вірш кращий?»
Учні розказують свої варіанти віршів, складених удома.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— На сьогоднішньому уроці разом з Миколою Сингаївським ми будемо досліджувати, що починається з малого.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем
— Чи сподобався вам вірш?
— Який настрій він у вас викликав?
— Що ви уявляли, слухаючи його?
2. Словникова робота
Читання колонок слів «буксиром» у парах
Дощ листя
бруньки мерщій
невтомно чистої
витчеться насіння
— Прочитайте спочатку односкладове слово, потім — дво- та трискладові слова.
— Прочитайте слова з наголосом на перший склад.
— Прочитайте слова, у яких звуків більше, ніж букв.
— Доберіть синонім до слова мерщій ( швидше); антонім до слова чистої (брудної).
3. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
— В якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які слова виділите при читанні?
— Де зробите паузи?
4. Виразне читання вірша учнями
5. Фізкультхвилинка
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Прочитайте перше речення вірша.
— Як ви його розумієте?
— Як поет підтверджує думку, що криється в першому реченні?
— До чого закликає нас автор?
— У яких рядках вірша виражена його головна думка?
7. Гра «Що із чого?»
З листочка — ... (листя).
З нитки — ... (сорочка).
З насіння чи бруньки — ... (гілка).
З гілки — ... (дудочка-сопілка).
З зернини — ... (хліб).
З краплини — ... (дощ).
З струмка — ... (ріка).
8. Гра «Відновіть вірш»
На дошці записані рядочки з вірша, учні відновлюють його.
День турботою почнеться,
І рукам давай роботу
Хоч мале, та добре діло
Все довкола усміхнеться.
І роби невтомно, вміло
Проганяй мерщій дрімоту —
9. Гра «Знайди риму»
Злого — ... (малого).
Листочка — ... (сорочка).
Гілка — ... (сопілка).
Зернини — ... (краплини).
Ріка — ... (струмка).
Почнеться — ... (усміхнеться).
Дрімоту — ... (роботу).
Вміло — ... (діло).
10. Гра «Прочитай рядок до кінця»
Гру проводять учні: один називає перше слово будь-якого рядка, інший — дочитує рядок і продовжує гру.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який твір читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Як можна втілити пораду поета у своєму щоденному житті?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити вірш напам’ять (с. 184).
Немає коментарів:
Дописати коментар