ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ 2-ї ОСОБИ
Мета: розглянути особливості написання особових закінчень дієслів 2-ї особи; розвивати уважність, спостережливість, вміння аналізувати та застосовувати знання, мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Каліграфічна хвилинка
Те ви нт ів вк гвинтівка
— Розберіть слово за будовою. Доберіть до нього синоніми.
3. Словникова робота
— Замініть одним словом, запишіть.
- Людина, яка грає у футбол (футболіст);
- характеристика будь-якого об’єкта, яка вимірюється у градусах (температура);
- найбільша одиниця ваги (тонна);
- жорстко встановлений порядок (дисципліна);
- зоровий або слуховий умовний знак для передачі будь-якого повідомлення (сигнал).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми розглянемо написання закінчень дієслів 2-ї особи однини та множини.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за мовним матеріалом
— Утворіть форму 2-ї особи однини та множини теперішнього часу.
Робити
малювати
рахувати
говорити
писати
читати
— Щоб перевірити правильність виконаного завдання, необхідно знати правило.
2. Робота за підручником (с. 154–156)
Вправи 302–304
- Вправа 303.
Тінь — затінити, відтінити.
- Вправа 304.
Заголовки: Біль. Чому трясеться клен?
Поставити дієслова теперішнього часу в усіх особових формах однини і множини.
Однина
Дієслова теп. часу 1-ша особа (я) 2-га особа (ти) 3-тя особа (він, вона, воно)
думаєш думаю думаєш думає
болить болію болієш боліє
чую чую чуєш чує
трясеться трясуся трясешся трясеться
Множина
Дієслова теп. часу 1-ша особа (ми) 2-га особа (ви) 3-тя особа (вони)
думаєш думаємо думаєте думають
болить боліємо болієте боліють
чую чуємо чуєте чують
трясеться трясемось трясетесь трясуться
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Прочитайте виразно, поясніть зміст. Спишіть, вставляючи потрібну букву на місці пропусків. Правопис дієслів поясніть.
1) Дерево зруба..ш — назад не постав..ш. 2) Добре попрацю..ш — орденами груди прикрас..ш.
2. Робота в групах
— Вставте потрібну букву на місці пропусків. Правопис дієслів поясніть.
причєш..ш випуст..ш
ход..ш вилаз..ш
сад..ш вийд..ш
напиш..ш сто..те
поми..ш бач..те
ід..те їд..те
читатим..те раху..те
дума..те біж..те
3. Поетична хвилинка
— Послухайте вірш С. Павленка.
Коли де-небудь квітку бачу,
«Зірви!»— кричить мені, аж плаче.
Повз деревце іду зелене,
«Зламай!»— схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
«Зжени!»— мерщій мене благає.
«Забий!»— з болота жаба просить.
«Замуч!»— цвіркун сюркоче в просі.
— Гарний вірш? Чи сподобався він вам? Чому?
— Які слова вам не подобаються? Якими вони є реченнями? На які б ви їх замінили?
— І дійсно! Ні, негарний вірш! Хай ліпше буде навпаки!
Коли де бачу квітки очі,
«Люби!» — вона мені шепоче.
Повз деревце іду зелене,
«Привіт!» — схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
Питає пташка: «Як ся маєш?»
«Спочинь!» — з болота жаба просить.
«Всміхнись!» — цвіркун сюркоче в просі.
Який же світ кругом чудовий!
Додому йду в добрі й любові.
— А що, на вашу думку, означає бути добрим? (Вміти співчувати, співпереживати, жаліти.)
— А ви добрі?
4. Самостійна робота
1 варіант 2 варіант
Куп..ш Зігн..ш
дума..ш стукот..ш
знайд..ш хова..ш
ліч..ш поліч..ш
крут..ш в’яж..ш
5. Словниковий диктант
— Подані слова запишіть у формі 2-ї особи однини.
Косити, дружити, рости, читати, мити, грати, бавити.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Як визначити, яку букву -е, -є чи -и, -ї — писати у закінченнях дієслів 2-ї особи?
— Яке завдання було найбільш цікавим?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 305 (с. 156).
Немає коментарів:
Дописати коментар