вівторок, 22 грудня 2015 р.

Українська мова 4 клас УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЧИСЛІВНИК

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЧИСЛІВНИК 
Мета: узагальнити знання учнів про числівник; вчити будувати словосполучення з числівниками за зразком; розвивати зв’язне мовлення; виховувати бережливе ставлення до природи. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання 
Вправа 226 
— Прочитайте запитання, що стосуються числівників 28, 29; 365, 366. 
2. Робота над прислів’ями 
— Складіть та запишіть прислів’я. Підкресліть числівники, поставте до них питання. 
Як молодим був,  десять невчених дають, іще й не хочуть брати. 
Потрібне  то тридцять вареників гнув, а тепер хамелю-хамелю — і ледве шістдесят умелю. 
За одного вченого  три дні спить, два — слабий, а на сьомий — вихідний. 
Трапляється і такий год,  як п’яте колесо у возі. 
Лінивий день гуляє,  що на день по сім погод. 
3. Каліграфічна хвилинка 
Ші ст сот іс шістсот 
— Складіть та запишіть словами математичний приклад із цим числівником. 
т те ем тем пе ра температура 
4. Словникова робота 
Температура — 1) Ступінь нагрівання чого-небудь, тепловій стан тіла, речовини. 
2) Ступінь прогрівання повітря в приміщенні, надворі. 
3) Ступінь теплоти тіла людини, що характеризує стан її здоров’я. 
4) Підвищений ступінь теплоти тіла при захворюванні. 
— Складіть та запишіть речення зі словом температура таким чином, щоб у ньому обов’язково був числівник. 
Загадка-добавлянка 
- Я п’ю пілюлі і мікстуру, 
Бо піднялась... (температура). 
5. Вікторина «Числівник» 
— Що таке числівник? 
— На які питання відповідають числівники? 
— З якими частинами мови найчастіше числівники пов’язані у реченнях? 
— Яким членом речення найчастіше виступає числівник? 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ми підсумуємо ваші знання про числівник як частину мови. 
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 
1. Робота за підручником (с. 116–118) 
— Як ви вважаєте, яка тварина витримує найнижчі температури? 
Вправа 227 (робота в парах) 
Хвилинка спілкування 
Читання діалогу на с. 116. 
Вправа 228 
Робота з орфографічним словником. 
Вправа 229 
2. Фізкультхвилинка 
3. Робота над загадками 
— Прочитайте і відгадайте загадки. Випишіть числівники, поставте до них питання.
- Не з заліза, не з дерева 
Ця пухкенька сплюха: 
Є у неї два черева 
І чотири вуха. 
Д. Білоус 
- Плету хлівець на четверо овець, 
А на п’яту окремо. 
- Тридцять два білих брати сидять у темниці, 
Коли темниця відчиняється — брати не виходять. 
- Виходило дванадцять молодців, 
Випускали п’ятдесят два соколи 
та триста шістдесят п’ять лебедів. 
ТРИ БРАТИ 
Три брати ідуть по світу — 
від зими назустріч літу. 
Перший пройде — тане лід, 
другий пройде — всюди квіт, 
третій пройде — укрива 
землю шовкова трава! 
Нерозлучні три брати. 
Не стрічався з ними ти. 
П. Воронько 
4. Самостійна робота 
Запишіть текст, подавши числівники та одиниці вимірювання словами. 
Пташки-колібрі, яких ще 300 років тому європейці вважали комахами, живуть в Америці, у тропіках, субтропіках та інших кліматичних зонах, навіть на Алясці. Найбільший вид колібрі досягає завдовжки 22 см, а найменший — карликова бджілка — 6 см від кінчика хвоста до дзьоба. Усього ж налічується 350 видів таких птахів. 
Хвилеподібний помах крил колібрі виконується більше 40 разів на секунду. Блискавичні рухи, здатність зависати в повітрі роблять їх схожими на бджіл. Коли колібрі потрібно зависнути в повітрі, то, зупиняючись, вона витягує тіло вперед і розправляє хвостові пір’я для опору повітрю. А розгорнутися колібрі може за 18 сотих частки секунди. У зв’язку з активним пересуванням, у неї на крилах у 2 рази більше м’язів, ніж у звичайної пташки. Колібрі можуть добувати пилок у 20-сантиметрової квітки своїм дзьобом зав- довжки 10 см. 
Ця дивовижна пташка за день може облетіти до 2 тисяч квіток. У джунглях, незважаючи на перешкоди, вона переміщується зі швидкістю 100 км/год. Нектару їй потрібно від 2 до 8 разів більше ваги самої птахи для постачання енергії. 
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 
— Які слова належать до числівників? 
— На які питання відповідають числівники? 
— Змініть за питаннями числівники п’ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят. 
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 230 (с. 118). 

Немає коментарів:

Дописати коментар