УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. «ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ...»
Мета: глибше ознайомити учнів із життям і творчістю Т. Г. Шевченка; вчити сприймати зміст поезії, відображати його у малюнках; розвивати пам’ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки; виховувати почуття любові і поваги до світлого образу поета-мислителя Т. Г. Шевченка.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Акровірш
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лише він один
Рабів німих так захищати,
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
Д. Білоус
— Сьогодні ми будемо говорити про незвичайну людину. Людину, яка і по цей день є «володарем душ». Ця людина — український поет, художник, філософ, народний учитель — Т. Г. Шевченко.
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота в групах
Гра «Чи знаєте ви твори Т. Шевченка?»
- Дивлюсь, аж світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце... (зустрічає).
- Не називаю її раєм,
Тії хатиночки у... (гаї).
- Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона... (калина).
- Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи... (дівчата).
- Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком... (укрила).
- Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні... (милій)
- Зоре моя вечірняя,
Зійди над горою,
Поговорим тихесенько
В неволі з... (тобою).
- І досі сниться: під горою,
Меж вербами та над водою,
Біленька... (хаточка)...
- По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого... (долу).
2. Конкурс на краще читання з пам’яті віршів Т. Г. Шевченка
3. Гра «Чи уважний ти читач?»
Тестування за оповіданням Оксани Іваненко «Чабан, маляр, кухар»
1. За чим спостерігав Тарас, пасучи овець?
а) За хмарами;
б) за сонцем;
в) за рікою.
2. Хто заспокоював Тараса?
а) Катерина;
б) мати;
в) Оксана.
3. Ким мріяв бути Тарас?
а) Поетом;
б) малярем;
в) співаком.
4. Що казали люди про Тараса?
а) Талант;
б) здібний;
в) ледащо.
5. За чим хлипнівський дяк послав Тараса до управителя?
а) За грошима;
б) за дозволом;
в) за листом.
6. Куди управитель вирішив відправити Тараса?
а) До пана Енгельгардта;
б) до хлипнівського дяка;
в) до сусідського пана.
Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4в; 5б; 6а.
4. Гра «У художньому музеї»
Учні презентують свої ілюстрації до улюблених творів великого Кобзаря.
5. Уявна подорож картинною галереєю Т. Г. Шевченка
— Т. Г. Шевченко — уславлений народний поет, геніальний Кобзар України — був також великим живописцем і графіком. Багато своїх живописних творів залишив він у спадок. Спадщина великого поета і художника стала дорогоцінним надбанням української й світової культури. Його самовіддана творчість проторувала широкий шлях для розвитку українського мистецтва. Тарас Шевченко — неповторне явище в історичному і культурному розвитку людства.
1) Картина «Автопортрет».
— Високе чоло свідчить про глибокий розум. Ми відчуваємо, як його переповнюють думки. Про що він замислився? Він думає про свою долю, про
дитинство, про далеких близьких людей, про Україну. У Тарасових очах — невиплакані сльози, печаль, біль.
2) Картина «Блогословення дітей».
— Кого ми бачимо на картині?
— Жінку із задумливим поглядом, ніжну, вродливу. Ви тільки подивіться, як точно художник зміг передати всі переживання жінки. Тільки погляньте, з якою ніжністю мати торкається чола дитини.
3) Картина «Дві дівчини».
— Як і попередню, цю картину Т. Г. Шевченко намалював на чужині. Красиві, мов ті квіточки, дівчата. Шевченко порівнює їх з калиною. Стомлені руки опущені донизу, важкі відра з водою. Але ці очі... Погляньте на їхні очі. Які вони? Вони щасливі. Щасливі, тому що вдома.
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового ви дізналися про Т. Г. Шевченка?
— Чого нас учать твори великого Кобзаря?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Дитячі оповідання Івана Франка».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.
Немає коментарів:
Дописати коментар