вівторок, 1 грудня 2015 р.

Літературне читання 4 клас МАРКО ВОВЧОК. ЛІТНІЙ РАНОК. МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ. ЛІТНІЙ ДЕНЬ

МАРКО ВОВЧОК. ЛІТНІЙ РАНОК. МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ. ЛІТНІЙ ДЕНЬ 
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити інтонацією передавати настрій твору; розвивати вміння бачити та відчувати красу й різноманітність природних явищ, передавати своє ставлення до змісту твору, порівнювати, співставляти прочитане; виховувати спостережливість, любов до природи. 
Хід уроку 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
Ось і дзвоник пролунав, 
До бесіди всіх позвав. 
Всі ви сіли рівно, вправно, 
І розмова піде славно. 
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 
1. Гра «Утвори зменшено-пестливе слово» 
Дівчина — ... (дівчинка, дівчаточко). 
Хлопець — ... (хлопчик, хлопчаточко). 
Вишні — ... (вишеньки). 
Дерево — ... (деревце). 
Руки — ... (ручки, рученята). 
Хата — ... (хатинка). 
Низько — ... (низенько). 
2. Робота над скоромовкою 
Гра «Дощик» 
Діти читають хором. 
- Накрапає дощ (тихо). 
- Дощ пускається сильніше (голосніше). 
- Злива (голосно). 
- Дощ слабшає (тихіше). 
- Дощ припинився (читання припиняється). 
Моржі лежать, 
Моржат сторожать. 
Моржі прибережні — 
Сторожі обережні. 
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 
Гра «Хто краще?» 
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша Олександра Олеся «Степ». 
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 
— На попередньому уроці ми разом з Олександром Олесем милувалися степом у різні пори року. Сьогодні ми будемо спостерігати, як письменники описують красу української землі у різні пори доби. 
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Опрацювання твору Марка Вовчка «Літній ранок» 
1) Робота над загадкою.
Він найпершим прокидається,
Чепуриться, умивається,
Вийде з терема хутенько,
Привітає землю-неньку.
Є така в нього турбота —
Всіх підняти до роботи. (Ранок)
2) Гра «Рибки».
Самостійне мовчазне читання твору учнями
— Які картини ви уявляли, читаючи твір?
— Який настрій створює твір?
3) Словникова робота.
Читання колонок слів «луною» за вчителем
Луки                           росяними
пташки                  навкруги
схованок                  життєдайного
здіймається          прокидається
— Яке слово «зайве» в першому стовпчику? (Здіймається — дієслово)
— Яке слово другого стовпчика складається з двох частин? (Життє-дайного)
4) Робота в парах.
Підготовка до виразного читання твору
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?
— Яке речення прочитаєте з особливою інтонацією?
5) Виразне читання твору учнями.
6) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
— Що автор говорить про луки?
— З чим порівнює росу?
— Як описує пробудження пташок?
— Доберіть синонім до слів випурхують та схованок.
— Якою є ріка на світанку?
— Що автор говорить про гори?
— Як впливає сонце на трави і квіти?
7) Гра «Добери епітети».
Краплинами            легенькою
самоцвітами           чудові
промінням            росяними
пеленою                   дорогими
пахощі                   сонячним
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання твору Михайла Коцюбинського «Літній день»
1) Виразне читання твору вчителем.
— Чи сподобався вам твір?
— Який настрій він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його? 
2) Словникова робота.
Вилискували — м’яко блищали, відсвічували; лисніли.
3) Гра «Бджілки».
Самостійне напівголосне читання твору учнями
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?
— Які слова виділите голосом при читанні?
4) Виразне читання твору учнями.
5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
— Що автор говорить про небо?
— З чим порівнює річечку?
— Які ще порівняння є в тексті?
4. Робота в групах
Порівняння описів природи «Літній ранок» і «Літній день».
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— З яким настроєм його завершуєте?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять рядки опису, які найбільше сподобалися (с. 65–66).

Немає коментарів:

Дописати коментар