АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ В ОДНИНІ
Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Аналіз контрольного диктанту
2. Каліграфічна хвилинка
бі лаг іжн ек тру чар
Є слова, що білі-білі,
як конвалії квітки,
лагідні, як усміх ранку,
ніжносяйні, як зірки.
Є слова, як жар пекучі.
І отруйні, наче чад...
В чарівне якесь намисто
ти нанизуєш їх в ряд.
Олександр Олесь
— Випишіть прикметники до іменника слова.
— У якому значенні вони вжиті?
3. Вибіркове списування
— Прочитайте прислів’я.
— Як ви розумієте їх зміст?
- Від теплого слова і лід розмерзає.
- Під лежачий камінь вода не тече.
- Бджола мала, а й та працює.
— Випишіть сполучення іменника з прикметником.
— Визначте їх число і рід.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над прикметниками; дізнаємося, як ще можуть змінюватися прикметники.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над текстом. Вправа 174 (с. 91)
- Ознайомлення учнів з текстом.
— Про яку пору року йдеться у тексті?
— Доведіть це рядками з тексту.
- Списування тексту учнями.
- Виділення закінчень прикметників.
— Чому прикметники мають різні закінчення? (Бо вони стоять у різних відмінках.)
2. Робота в групах
— Розгляньте таблиці відмінювання прикметників на с. 91–92 підручника, з’ясуйте принципи їх укладання (відмінювання за родами залежно від приналежності до м’якої чи твердої групи, відмінювання у множині).
Кожна група опрацьовує своє завдання:
1-ша група опрацьовує завдання 2 (а, б);
2-га група — завдання 3;
3-тя група — завдання 4.
Звіт кожної групи про результати спостережень. (Іменники чоловічого і середнього роду відмінюються однаково, крім знахідного відмінка. У знахідному відмінку ці прикметники набувають форми називного або родового відмінка, залежно від того, з назвою істот чи неістот вони пов’язані.)
3. Первинне закріплення. Вправа 176 (с. 92).
— Перевіримо свої спостереження за допомогою вправи.
— На які дві групи поділяються прикметники залежно від кінцевого приголосного основи? (На тверду і м’яку групу)
1 варіант — випишіть прикметники з основою на твердий приголосний;
2 варіант — випишіть прикметники з основою на м’який приголосний.
— Якими є закінчення прикметників з основою на твердий приголосний?
— Якими є закінчення прикметників з основою на м’який приголосний?
4. Ознайомлення з правилом (с. 93)
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах. Вправа 177 (с. 93)
Письмове відмінювання прикметників, запропонованих у вправі.
— Поясніть правопис закінчень прикметників.
2. Робота за таблицею (с. 93)
На основі власних спостережень учні складають таблицю відмінкових закінчень прикметників чоловічого роду в однині.
— У яких відмінках перед закінченням ставиться знак м’якшення? (У давальному і місцевому)
3. Робота в групах
— Прочитайте, відгадайте загадки.
— Визначте відмінок прикметників, поясніть правопис.
— Складіть художній опис слів-відгадок.
1-ша група
Не боюсь я морозів тріскучих,
ані променів сонця палючих.
Взимку й влітку я ліс прикрашаю.
Як же люди мене називають? (Ялинка)
2-га група
Хоч з гілками я колючими,
зате з квітками пахучими. (Троянда)
3-тя група
По квітучих садах я літаю,
найсолодші дарунки збираю. (Бджілка)
4-та група
Маю плаття зелененьке,
гнучкі, ніжні віти.
Кора біла, стан тоненький.
Як я звуся, діти? (Береза)
4. Звітування груп. Оцінювання роботи кожної групи
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Які закінчення мають прикметники з основою на твердий приголосний?
— Які закінчення мають прикметники з основою на м’який приголосний?
— Назвіть відмінки прикметників, у яких перед закінченням ставиться знак м’якшення.
— З чим це пов’язано?
— Що ви дізналися про відмінювання прикметників у множині?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 178 (2), с. 93–94; правило (с. 93).
Немає коментарів:
Дописати коментар