УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (за поезіями Олександра Олеся із книги «Княжа Україна»)
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати, порівнювати, узагальнювати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до рідного краю, його історичного минулого, прагнення пізнавати історію українського народу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Наш урок читання
Цікавий, незвичайний.
Ледарів у нас немає.
Хто руки не піднімає?
Умощуйтесь зручніше,
Працюйте веселіше.
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою
В нас на ґанку горобці —
Крихти їм несу в руці.
А сусідський хлопець Гліб
Вчора їм приносив хліб.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Хай не буде ні одної
Української людини,
Що не вміла б розказати
Про минуле України.
Роман Завидович
— На сьогоднішньому уроці позакласного читання ми ще раз помандруємо у цікавий світ історії нашої України.
Ви запитаєте: навіщо нам вивчати минуле, те, що було давним-давно, задовго до вашого народження?
Можливо, хтось може дати відповідь? (Відповіді учнів.)
— Що ви очікуєте від нашого уроку? (Відповіді учнів.)
— Про що б ви хотіли дізнатися? (Відповіді учнів.)
— Людина повинна знати минуле своєї країни, знати і пам’ятати тих, хто жив раніше, хто створив і зберіг для неї рідний дім, землю і все, що є на землі. Без минулого не може бути сьогодення. Кожна людина — це місток, пере-кинутий із минулого у майбутнє. Українська земля — земля наших батьків і дідів.
Зануритися в далеке минуле нам допоможуть поезії Олександра Олеся із його книги «Княжа Україна».
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота над поезією «Заспів»
1) Бесіда за прочитаним.
— Як наші пращури взаємодіяли з природою?
— Які боги згадуються в цьому уривку? Чим вони займалися?
— А що робили тим часом преставники «нечистої сили»?
— Яка роль була відведена у всьому цьому людині?
— Знайдіть фрагмент, який повторюється в уривку декілька разів.
2) Гра «Дивокрай».
— Вгадайте богів та міфічних істот із фрагменту «Заспів» за цитатою або описом.
- «...І ходив-блукав до ночі / Синім степом без дорог...». (Дажбог)
- Представники «нечистої сили», які жили у лісі. (Лісовик, мавки)
- «...По пустелі лісовій... / літав на крилах, грав на кобзі золотій...». (Стрибог)
- Представники «нечистої сили», які жили на річці. (Русалки, хануни-водяники)
- «...Часом плакав, як дитина, / Часом сурмами будив...». (Перун)
- «...Пас овець гладких, / Відганяв вовків від них.» (Волос)
2. Робота над поезією «Україна в старовину»
— Які найменування рослин зображені в уривку?
— Чи всі вони є частиною природного фонду України в наш час?
— Які тварини описані в уривку? Кого із них занесено до Червоної книги України?
— Чим займалися первісні українці?
— Як ви розумієте останню строфу фрагмента?
3. Фізкультхвилинка
4. Робота над поезією «Початки Києва»
— Які племена населяли нашу територію того часу?
— Яким було їхнє життя?
— Як вони ставилися до релігійних вірувань, до сусідів, до ворогів?
— На якому місці було побудовано Київ?
— Хто був причетний до цього?
Тестування
1. Як називався народ, що оселився над Дніпром?
а) Русичі;
б) поляни;
в) древляни.
2. Ким були предки киян?
а) Хліборобами, ловцями, пастухами;
б) хліборобами, каменярами, пастухами;
в) мисливцями, хліборобами, рибалками.
3. Яким було життя предків?
а) Як в пеклі;
б) як в саду;
в) як в раю.
4. Які боги стерегли наших предків?
а) Перун і Волос;
б) Перун і Дажбог;
в) Волос і Стрибог.
5. Що було на місті Києва?
а) Ліс;
б) гора;
в) море.
6. З ким поет порівнює Дніпро?
а) З батьком;
б) з братом;
в) з дідом.
Відповіді: 1б; 2а; 3в 4а; 5б; 6а.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам урок?
— Що вас вразило, схвилювало?
— Чи справдилися ваші очікування?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Козацькому роду нема переводу».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.
Немає коментарів:
Дописати коментар