середа, 14 жовтня 2015 р.

Українська мова 4 клас УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПОРІВНЯЛЬНИЙ ОПИС ДЕРЕВ. СКЛАДАННЯ КАЗКИ ЗА ПОДАНИМ ПЛАНОМ І ОПОРНИМИ СЛОВАМИ «ГОРОБИНА І ЯЛИНА В ЗИМОВОМУ ЛІСІ»

УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПОРІВНЯЛЬНИЙ ОПИС ДЕРЕВ. СКЛАДАННЯ КАЗКИ ЗА ПОДАНИМ ПЛАНОМ І ОПОРНИМИ СЛОВАМИ «ГОРОБИНА І ЯЛИНА В ЗИМОВОМУ ЛІСІ» 
Мета: вчити учнів складати опис дерев, використовувати його для складання твору; розвивати мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; навчати використовувати у мовленні синоніми, антоніми, епітети, порівняння; виховувати доброту, почуття взаємодопомоги, любов до природи. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Бесіда за ілюстраціями картин зимового лісу 
— Чи подобаються вам ці картини природи? 
— Що можна побачити у зимовому лісі? 
— Ці картини створені художниками. 
2. Музична сторінка 
— А тепер послухаємо, як відомий нам композитор П. І. Чайковський передав красу зимового лісу в музиці. (Звучить фрагмент з альбому «Пори року».) 
3. Поетична хвилинка 
Зимовий ліс у день погожий 
На дивну казку дуже схожий: 
Ялини в шалях білосніжних, 
І не впізнать берізок ніжних. 
А горобинове намисто 
Горить червоно урочисто. 
Дуби величні і крислаті 
Стоять, мов парубки чубаті. 
— Що можна побачити в зимовому лісі? 
— На що схожий ліс? 
— Що у вірші говориться про ялину? горобину? 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні ми будемо складати казку про горобину і ялину в зимовому лісі.
IV. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО НАПИСАННЯ КАЗКИ 
1. Робота в парах над деформованими реченнями 
На, галявині, лісовій, горобина, і, ялина, по, коліна, стояли, в, снігу. 
На, узліссі, горобина, і, ялина, лісу, зимового, красувалися. 
Зимовий, ліс, подругами-красунями, милувався, ялиною, і, горобиною. 
Серед, лісу, зимового, поруч, росли, горобина, і, ялина. 
Лісу, зимового, горобина, і, ялина, окрасою, були. 
2. Робота з мовним матеріалом 
— Доберіть прикметники до іменників. 
Горобина — (висока, тендітна, струнка). 
Стовбур — (гнучкий, тонкий, гладенький). 
Ягідки — (червоні, полум’яні). 
Листочки — (золотисті, сухі). 
— Доберіть дієслова до іменників. 
Горобина — (стояла, росла, тягнулася). 
Стовбур — (хитався, гойдався, гнувся, схилявся). 
Ягідки — (горіли, червоніли, звисали, виблискували). 
Листочки — (тремтіли, лопотіли, трималися). 
— Доберіть порівняння. 
Горобина, мов... (дівчина). 
Ягідки, мов... (намистинки). 
3. Складання опису горобини 
4. Складання опису ялини 
5. Робота за ілюстрацією «Хурделиця» 
— Доберіть синоніми. (Завірюха, хуга, заметіль, метелиця) 
— Доберіть дієслова. (Налетіла, закружляла, підняла, зігнула, засипала, зривала, закрутила) 
6. Бесіда 
— Що може статися з горобиною? 
— Як ви гадаєте, що зробила ялина? 
7. Складання речень зі словосполученнями 
Підняла віти крила; 
пригорнула горобину; 
заховала в густих вітах; 
віддячила подрузі; 
подарувала червоне намисто; 
почепила золоті сережки; 
засяяла вогниками. 
8. Усне складання твору за планом 
План 
1. Зимовий ліс. 
2. Горобина. 
3. Ялина. 
4. Хурделиця. 
5. Ялинка сяє вогниками. 
9. Самостійна робота учнів 
10. Зачитування написаних казок 
11. Редагування 
V. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Доберіть прислів’я, яке б відповідало змісту написаного твору. 
- Дружба пізнається в біді. 
- Де дружніші, там сильніші. 

Немає коментарів:

Дописати коментар