понеділок, 7 вересня 2015 р.

Я у світі 4 клас ВНЕСОК УКРАЇНЦІВ У ДОСЯГНЕННЯ НАУКИ, КУЛЬТУРИ ТА СПОРТУ

ВНЕСОК УКРАЇНЦІВ У ДОСЯГНЕННЯ НАУКИ, КУЛЬТУРИ ТА СПОРТУ
Мета: розповісти учням про внесок українців у винаходи людства, інші досягнення у науці, культурі, спорті; виховувати патріотичні почуття, прагнення знати більше про досягнення українців у різних галузях (у науці, культурі, спорті).
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
— Що таке культурна спадщина?
— Чи потрібно її зберігати? Чому?
— Який внесок у збереження культурної спадщини може зробити кожний із вас?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про внесок українців у винаходи людства, інші досягнення у науці, культурі, спорті.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя з елементами бесіди
— Кожна людина живе по-своєму. Одні витрачають свої сили на пошуки багатства, женуться за розкошами й часто забувають, що найціннішим у житті є любов близьких, здоров’я рідних і цікава справа, корисна не лише для себе, а й для інших. На щастя, людей, котрі дбають не тільки про власне благополуччя, дуже багато. І таких людей пам’ятають. На їх честь називають вулиці, річки, озера, моря і навіть зірки на небі.
В Україні дуже багато знаменитих, відомих у всьому світі людей. Це вчені, політики, винахідники, історики, лікарі, вчителі, спортсмени. Це Леся Українка, Т. Шевченко, брати Клички, Ані Лорак. Чому вони набули відомості?
(У своїй праці досягли успіху.)
— Пригадаймо видатних українців. Я показуватиму фото, а ви називайте людину і галузь, у якій вона досягла успіху.
Сергій Бубка — український легкоатлет, олімпійський чемпіон у стрибках із жердиною, шестиразовий чемпіон світу.
Володимир Кличко — олімпійський чемпіон (1996 р.), чемпіон світу з боксу.
Віталій Кличко — чемпіон Європи з боксу, інтерконтинентальний чемпіон.
Лілія Подкопаєва — дворазова олімпійська чемпіонка зі спортивної гімнастики.
Олег Лісогор — заслужений майстер спорту з плавання, чемпіон світу.
Яна Клочкова — олімпійська чемпіонка з плавання, володарка Кубка світу.
Оксана Баюл — фігуристка, чемпіонка Олімпійських ігор.
Віктор Петренко — олімпійський чемпіон з фігурного катання.
Тетяна Яблонська — художник-живописець, професор Української академії мистецтв.
Соломія Крушельницька — оперна співачка, виконавиця майже 60 оперних ролей.
Ніна Матвієнко — співачка, Народна артистка України.
Руслана Лижичко — співачка, переможець одного з найпрестижніших конкурсів світу «Євробачення — 2004». Руслані присвоєно звання «Народна артистка України».
Микола Лисенко — композитор, основоположник українського оперного театру, автор опер «Наталка Полтавка», «Тарас Бульба», «Коза Дереза».
Олександр Довженко — письменник, кінорежисер, який у 1932 р. Створив перший український ігровий фільм.
2. Робота за підручником (с. 132–135)
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 135.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 135. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Установіть відповідність між прізвищем і досягненнями людей.
Руслана найсильніша людина в світі.
Брати Клички перший український космонавт.
Л. Каденюк чемпіони світу з боксу.
А. Шевченко І місце на Євробаченні.
В. Вірастюк видатний футболіст.
2. Творча робота. Проект «Видатні українці»
— Нещодавно в нашій країні проходило опитування людей за темою «Кого ви вважаєте видатними українцями?». Якби ви взяли участь у цьому опитуванні, кого б із видатних українців ви записали до книги імен «100 видатних українців»? Чому?
Учні обговорюють, потім пропонують власні варіанти імен та пояснюють свою точку зору, чому вони обрали саме цих людей.
3. Видатні українці 
Видатні українці
- Тарас Шевченко, великий Кобзар — так називали і називають його люди. Геніальний син українського народу прославляв Україну на весь світ. Його книга «Кобзар» перекладена багатьма мовами світу. Народ України береже пам’ять про видатного поета. Йому побудовані пам’ятники, його ім’ям названі вулиці, порти, театри, університети. Його вірші знають дорослі і діти.
-  Микола Амосов — академік, заслужений діяч науки України. Із 1952 р. очолював клініку грудної хірургії Українського науково-дослідного інституту туберкульозу і грудної хірургії. Основні наукові праці присвячені питанням хірургії серця і легень. З 1983 р. — директор Київського інституту
серцево-судинної хірургії. 1978 р. лауреат Державної премії УРСР.
- Катерина Білокур (1900–1961), живописець. Народна художниця України (з 1956 р.). Читати, писати і малювати навчилася самотужки. Жила у злиднях. Нею написані такі картини: «Квіти увечорі», «Декоративне панно», «Жар-колос», «Жоржини», «Рожі і троянди», «Осінь», портрети
та автопортрети.
- Михайло Грушевський (1866–1934) — учений-філолог, літературознавець,організатор науки, письменник, критик, політичний діяч, публіцист. Голова Центральної Ради (1917–1918). У 1919 р. емігрував. У 1924 р. на його прохання уряд України дозволив йому повернутися в Україну для наукової діяльності.
Із його ім’ям пов’язаний розвиток історичних подій від перших кроків Центральної Ради до ІV Універсалу про самостійність УНР. Багато працював в царині історії літератури — це насамперед відповідні екскурси в його основних працях: «Історія України-Русі» та «Історія української літератури», що охоплює українську народну творчість і письменство до початку ХVІІ ст.
- Віталій та Володимир Клички — відомі всьому світу боксери. Їх вражаючі перемоги на ринзі не залишилися без пильної уваги відомих спортивних діячів.
Віталій — 6-разовий чемпіон світу з кікбоксингу, 3-разовий чемпіон України з боксу, срібний призер чемпіонату світу серед любителів, неодноразовий чемпіон Європи серед професіоналів, інтерконтинентальний чемпіон за версіями WBO і WBA, чемпіон світу в суперважкій ваговій категорії за версіями WBO і WBC. За статистикою, на любительському рингу провів 210 боїв (185 виграв, з них 80 — нокаутом). На професійному рингу — 37 поєдинків (35 перемог дострокові, 2 поразки). У 1999 році внесений до «Книги рекордів Гіннесу» як перший чемпіон світу в суперважкій
ваговій категорії, який виграв 26 боїв нокаутом, для чого йому знадобилася найменша кількість раундів. Має звання Заслуженого майстра спорту України.
Володимир п’ять разів виборював звання чемпіона України з боксу, став чемпіоном І Всесвітніх ігор військовослужбовців у важкій ваговій категорії (Італія, 1995 р.), срібним призером чемпіонату Європи з боксу (1996 р.).
Найбільше його досягнення на аматорському боксерському ринзі — золота медаль і звання чемпіона з боксу в надважкій ваговій категорії на Олімпійських іграх в Атланті (1996 р.). Ця перемога була відзначена орденом «За мужність», яким Володимира нагородив Президент України Леонід Кучма.
Міністр оборони України Олександр Кузьмук, відзначаючи спортивні досягнення Володимира, вручив йому іменну шаблю. 
- Сергій Бубка (1963) — шестиразовий переможець чемпіонату світу з легкої атлетики, 35-разовий рекордсмен світу. Народився в Луганську. Закінчив Київський інститут фізкультури. Уславився як стрибун із жердиною. Починаючи з 1984 р. йому підкорялися різні висоти. У 1986 р. чотири рази
був рекордсменом світу. Заслужений майстер спорту, кандидат педагогічних наук, Герой України. У Донецьку започаткував міжнародний легкоатлетичний турнір «Зірки жердини», який став традиційним. Почесний громадянин Братислави, Парижа і Донецька.
- Людмила Павленко — паралімпійська чемпіонка. Народилася у селі Дмирівка Золотоніського району Черкаської області. Зимовими видами спорту почала займатися з 2002 р. За цей час стала майстром спорту міжнародного класу, багаторазовою чемпіонкою та призеркою чемпіонатів і кубків
світу з лижних гонок та біатлону 2003–2005 рр. Павленко — одна із лідерів паралімпійської збірної команди, чемпіонка і срібна призерка з біатлону та бронзова призерка з лижних гонок кубку світу 2009 р. у м. Сьюсьоен (Норвегія); срібна і бронзова призерка з біатлону та дворазова бронзова призерка з лижних гонок чемпіонату світу 2009 р. з лижних гонок та біатлону у м. Вуокатті (Фінляндія).
У спортсменки — ураження опорно-рухового апарату (наслідки дитячого церебрального паралічу). Людмила — випускниця Харківського обліково-економічноготехнікуму. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
- Академік Євген Патон, чиє ім’я носить інститут електрозварювання, за своє життя здійснив розробку 35 клепаних мостів. Найвищим досягненням науковця став суцільнозварний міст. Він має 20 прогонів завдовжки 58 м кожний та чотири суднохідних прогони по 87 м. Загальна довжина
моста дорівнює 1492 м, а вага — 10 тис. тонн. Міст носить ім’я свого творця і прикрашає Київ з 1953 року.
- З давніх-давен людина мріяла про зорі, про політ до інших планет, складала легенди про килими-літаки і т. ін. А хто ж в Україні був першим творцем ракети?
У родині козака, який був славетним запорізьким гармашем, Дмитра Засядька, у 1770 р. народився син Олександр. Не було вже тоді Січі Запорізької. І з часом він був забраний до московської армії, де став офіцером. Незлюбивши бездушної муштри, Олександр Засядько повернувся на свій хутір на Полтавщині. З’явилася в нього думка — створити таку ракету (італійське слово «ракета» означає «труба»), яка б летіла у повітрі. І хоч ближні звали його «мрійником», він креслив і метикував. Наперекір бажанням родичів, продав хутір і збудував кузню, накупив пороху, різних
залізних матеріалів. За два роки, не звертаючи уваги на глузування «всезнайок», створив дивовижні апарати, яки літали над полтавськими луками, описуючи вогняні дуги. Попи і жандарми, переслідуючи Олександра Засядька, говорили: «Засядько замислив спалити губернію».
Щоб перевірити, наскільки ці попередження небезпечні, на хутір Полтавщини приїхали з Петербурга. Оглянувши «диво-труби», дали наказ: винахід «прийняти на озброєння армії». Згодом, 16 вересня 1828 р. Вперше в історії полетіли Засядькові ракети на турецьку фортецю Варна. Турецькі історики твердять, що то був жах: вогняні струмені долітали до неприступних веж Варни, сліпили турків, іскрилися палаючими стовпами. Оборонці Варни затуляли вуха, не витримуючи нестерпного свисту нової зброї і страшних вибухів. Турецькаармія викинула білі полотнища. Несподівано для політиків західного світу Московія здобула перемогу. Засядькові груди обвішали хрестами, діамантовими зірками, орденами, дали йому генеральські еполети. Він став головнокомандувачем ракетними частинами московської армії.
- Микола Кибальчич народився у селі Короп Чернігівської губернії в 1853 р. і в сім’ї священика. Він рано пізнав тяжку працю, ходив за кіньми. Підростав хлопчик, як усі інші, і нічим не відрізнявся, тільки пам’ять в нього була чудова. До різної роботи М. Кибальчич придивлявся із цікавістю. Рано
почав помічати несправедливість: одні багаті, інші — бідні. Коли Кибальчич підріс, його відправили до Новгород-Сіверської духовної семінарії. Дітей священиків туди приймали з радістю. Батьки сподівалися, що хлопчик піде батьківським шляхом — вивчиться і служитиме Богові. Суворо жилося за монастирськими стінами. Коли М. Кибальчичу виповнилося 18 років, він залишив семінарію і поїхав до Петербурга, там він вступив на перший курс Інженерного інституту. Учився успішно, але, не закінчивши курсу, перевівся до Медико-хірургічної академії. І все ж не став Кибальчич ані священиком, ані інженером, ані лікарем,— він став революціонером. Це закінчилося тим, що його заарештували. Заарештували на один місяць, а провів у тюрмі два роки. Незабаром М. Кибальчич став членом революційної організації «Народна воля». Прожив він усього 27 років.
Це його бомбою, виготовленою на конспіративній квартирі за власною технологією, було вбито царя Олександра ІІ 1.03.1881 року. Експерти на суді не змогли приховати свого захоплення талантом Кибальчича. Виявляється, що бомби, виготовлені ним, ніколи ще ніхто не бачив і не читав про них у науковій літературі — це щось нове. А Кибальчич тим часом у камері смертника використовував кожну годину, кожну хвилину, щоб завершити проект апарата, на якому людина сягне зірок. В останні дні свого славного життя Кибальчич мріяв дати людству проект корабля, на якому можна було б сягати зірок. У страшній камері смертника він бачив зорі. «Я спокійно зустріну смерть, знаючи, що моя ідея не загине разом зі мною, а існуватиме серед людства, для якого я готовий пожертвувати своїм життям».
- Звісно, всім нам відоме ім’я академіка Сергія Павловича Корольова, під керівництвом якого був запущений перший в історії людства штучний супутник Землі за допомогою ракети (4 жовтня 1957 р). Народився Сергій Павлович Корольов у Житомирі, у 1924 р. Закінчив першу Одеську будівельну профшколу. Два роки навчався на механічному факультеті Київського політехнічного інституту, пізніше перевівся на навчання у Московське вище технічне училище (МВТУ), яке закінчив у 1930 р.
З цього часу почав працювати у Центральному аеродинамічному інституті (ЦАДІ) на посаді старшого інженера, потім — керівника групи з вивчення реактивного руху. Розробив низку конструкцій оригінальних планерів, керованих ракет, ракетопланів, балістичних і геофізичних ракет, ракет-носіїв тощо.
Протягом багатьох років спрямовував роботу провідних науково-дослідних конструкторських колективів на розв’язування грандіозних комплексних задач у ракетній та космічній техніці.
С. П. Корольов — найвидатніший конструктор ракетно-космічних систем, які забезпечили дослідження космічного простору, а саме: першого штучного супутника Землі, запущеного під його керівництвом, який поклав початок космічної ери; наступних супутників, що ознаменували
початок нової епохи у вивченні фізичних властивостей космічного простору; перший політ до Місяця і фотографування його зворотного боку. Це космічний корабель «Восток», на якому 12 квітня 1961 р. Ю. О. Гагарін уперше здійснив сміливу мрію людства — політ за межі атмосфери; це космічний корабель «Восход», на якому 18 березня 1965 р. О. А. Леонов здійснив перший вихід людини у відкритий космічний простір. 
Корольов заснував велику наукову школу. Його ім’ям назване одне з великих утворень на зворотному боці Місяця.
- Леонід Костянтинович Каденюк — перший льотчик-космонавт незалежної України. Він народився 28 січня 1951 р. у с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області у сім’ї вчителів. Закінчивши 1967 р. середню школу, вступив до Чернігівського вищого авіаційного училища, яке успішно закінчив 1971 р., здобувши кваліфікацію пілота-інженера. 1976 р. його відібрали до групи космонавтів при Центрі підготовки космонавтів ім. Ю. Гагаріна, яку він успішно закінчив у 1978 р. Курс підготовки включав біологію, екологію, медицину, метеорологію, космічну геологію та необотаніку.
У 1978–1983 рр. Л. Каденюк служив як космонавт-випробувач і льотчик-космонавт у Групі космічних систем багаторазового використання. Брав участь в експериментальних дослідженнях і випробуваннях системи «Буран».
У 1984–1988 рр. Л. Каденюк працював льотчиком-випробувачем у Державному літно-випробувальному центрі Військово-повітряних сил. Здійснив низку випробних польотів на літаках Су–27, Су–27УБ і МіГ–25, отримав звання льотчика 1-го класу. Окрім того, брав участь у випробуваннях літаків МіГ–23, МіГ–27, МіГ–31,— а також космічного корабля «Буран».
З 1990 р. Л. Каденюка, згідно із українсько-російською угодою про спільну космічну програму, було призначено командиром українського космічного екіпажу.
У 1996 р. працював в Інституті ботаніки АН України з метою підготовки спільного українсько-американського космічного експерименту з біології. Л. Каденюк — один із перших, кого було відібрано до групи космонавтів НКАУ (Національного космічного агентства України) у 1996 р. У листопаді цього ж року НКАУ і НІСА його було призначено спеціалістом-дослідником у рамках космічної програми «SТS». Л. Каденюк пройшов курс підготовки у Космічному центрі ім. Джонсона і був основним спеціалістом-дослідником на борту космічного корабля «Колумбія» під час місії «SТS»–87 (19 листопада — 5 грудня 1997 р.).
Л. Каденюк — генерал-майор Збройних Сил України, Герой України, кавалер ордена «За мужність» І ступеня, автор 5 наукових праць. 
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які видатні українці — наші сучасники — прославили нашу країну? Чим саме?
— З почутого ми бачимо, якими різними були ці люди, але їх об’єднувала творчість, величезний розум, прагнення підкорити світ, прославити свій народ і Батьківщину, служити своєму народові. І ми повинні пишатися ними, бути гордими, що ми — українці.

Я у світі 4 клас УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО КУЛЬТУРУ РІЗНИХ НАРОДІВ

УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО КУЛЬТУРУ РІЗНИХ НАРОДІВ
Мета: поглибити знання учнів про внесок кожної людини у збереження різних культур; розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати та узагальнювати почуте, естетичний смак; виховувати у дітей інтерес, повагу до культурної спадщини, бажання берегти пам’ятки історії та культури для майбутніх поколінь.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Презентація розповідей учнів «Що я можу зробити для України, щоб наша держава стала найкращою в світі»
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, який внесок може зробити кожна людина у збереження культур різних народів.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Що таке культурна спадщина?
Культура — це духовні і матеріальні цінності, створені людиною протягом усієї історії.
Спадщина — майно і цінності, які після смерті людини переходять у власність когось іншого.
— Об’єднаймо значення цих слів — і одержимо поняття «культурна спадщина».
На вашу думку, що таке «культурна спадщина»? (Культурна спадщина — це все, що ми одержали у спадок від наших предків. Культурна спадщина — це пам’ятки нашої історії, це наша гордість, які ми маємо цінувати і берегти для того, щоб їх побачили наші нащадки.)
— Порівняймо свої відповіді зі словником.
Культурна спадщина — це цінності історії і культури, збережені від попередніх епох, або від діяльності окремих осіб.
Культурна спадщина народу — це створені ним матеріальні й духовні цінності. Це пам’ятники архітектури, скульптури, живопису, письма, друкування, фольклору, а також традиції в поведінці й звичаях.
Музеї, галереї
Скульптура,
архітектура
Парки, сади
Культурна
спадщина
Монументи Пам’ятки історії
Монумент — це споруда на честь видатної події, або особи (пам’ятник).
— Культурна спадщина — це своєрідна скарбниця матеріальних і духовних витворів минулого.
Відповідно до прийнятої 1972 року Конвенції ЮНЕСКО до культурної спадщини належать:
- пам’ятники — витвори архітектури, монументальної скульптури й живопису;
- структури археологічного характеру, написи, печери, що мають цінність з точки зору історії, мистецтва чи науки;
- архітектурно-паркові ансамблі — така архітектура, поєднання або зв’язок з пейзажем якої являють собою видатну цінність з точки зору історії, мистецтва чи науки;
- визначні місця — витвори людини чи спільні витвори людини й природи, що являють собою певну цінність з точки зору історії, естетики, етнології чи антропології.
— Конвенція ЮНЕСКО про охорону всесвітньої й природної спадщини стала одним із документів, що одержали світове визнання. Тоді до неї приєдналися 156 країн.
— Чому, на ваш погляд, необхідно зберігати культурну спадщину народу?
— Збиранням, збереженням і вивченням культурної спадщини займаються музеї, архіви й бібліотеки.
У XXІ ст. з’являються інтернет-музеї, де у віртуальному просторі можна ознайомитися з культурною спадщиною різних епох і народів.
— Чи потрібні музеї в епоху Інтернету?
— Які музеї ви знаєте?
— Які найдавніші художні музеї світу, що існують і нині, вам відомі?
(Лувр, Париж, Франція; Прадо, Мадрид, Іспанія; Дрезденська галерея, Німеччина; Ермітаж, Санкт-Петербург, Росія)
2. Робота за підручником (с. 129–131)
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Робота в парах
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 130.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 130–131.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 131. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
Нині на державному обліку в Україні перебуває 152 тис. пам’яток культури, з яких:
- 7 тис.— пам’ятки монументального мистецтва (пам’ятники Т. Шевченку, О. Кобилянській, Л. Липковській);
- близько 15 тис. — пам’ятки містобудування та архітектури (міста Львів, Чернівці, Київ);
- 56 тис. — пам’ятки історії (Кам’янець-Подільська фортеця, парк «Софіївка»).
2. Складання пам’ятки «Збереження культурної спадщини»
— Прекрасна наша Батьківщина! Чудові її краєвиди! То що ж ми маємо робити для того, щоб наші нащадки змогли теж побачити і пізнати культуру рідного краю? (Ми маємо цінувати і берегти пам’ятки культури.)
Куди не глянеш — чисті краплі срібла,
А в кожній краплі діамант блищить,
І, щоб не сталось, люди, з нами лиха,
Нащадкам це багатство збережіть!
— Любов до рідного краю неможлива без знання історії. Та ще вона неможлива без збереження пам’яток цієї історії. Тому зараз ми складемо пам’ятку, правила з якої будемо пам’ятати і виконувати, щоб зберегти все те, що дісталося нам у спадок.
Пам’ятка (учні вивішують на дошці)
1. Вивчати історію та культуру рідного краю.
2. Відвідувати історичні та культурні місця краю.
3. Улаштовувати зустрічі із старожилами нашого краю.
4. Упорядковувати місця, пов’язані з історією та культурою нашої місцевості.
5. Охороняти пам’ятки історії та культури.
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Існує правило, яке неможливо просто записати, його потрібно викарбувати у своїй пам’яті: «хочеш знати майбутнє — вивчай минуле», адже «Народ, який не вивчає свого минулого, приречений на забуття».
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 129–131).

Я у світі 4 клас УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДНІ БАГАТСТВА

УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДНІ БАГАТСТВА
Мета: поглибити знання учнів про внесок кожної людини у збереження природних багатств; розвивати екологічне мислення, культуру; виховувати відповідальність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Презентація учнівських проектів
— Головна особливість нашої планети — існування життя. Саме цим вона відрізняється від решти сусідок по Сонячній системі, і це її та наше найголовніше надбання. Однак далеко не кожний мешканець планети усвідомлює, що  ожливість життя на Землі та загалом її існування — це справжнє диво. І його треба оберігати, або хоча б не завдавати шкоди. Потрібно цінувати те, що
маємо, тоді, можливо, й уникнемо багатьох проблем. 
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, який внесок може зробити кожна людина у збереження природних багатств.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Споконвіку на наших землях жили люди, працювали, ростили дітей.
Але за часів наших дідів і прадідів не виникало серйозних екологічних проблем, бо люди із шаною і повагою ставилися до матінки-природи, не віддаляли себе від неї.
Чому ж тоді так гостро нині постала проблема екології? Чому ж так часто люди грубо втручаються у внутрішній світ природи? Мабуть, тому, що вважають себе повноправними її господарями, гарними знавцями її законів. Усілякими способами втілюються «грандіозні» проекти осушення боліт, затоплення водами штучних морів родючих земель, будівництва атомних електростанції.
Подібні «проекти віку» мали принести користь людям, але аж ніяк не природі. І лише тепер ми на собі відчули наслідки безгосподарського ставлення до неї.
Давайте згадаємо, що ми всі живемо на одній планеті, і забруднюючи природу, ми завдаємо шкоди у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Тому з такої прекрасної нагоди зробимо хоча б один крок на покращення стану довкілля. Кожен для себе повинен знайти його сам. Дехто відмовиться сьогодні від поїздки на транспорті, хтось посадить дерево, а інший нарешті прибере сміття в своєму дворі. Але разом ми зробимо навколишнє середовище кращим, і надалі не забуватимемо пройого охорону та збереження природних скарбів. Саме від нас залежить наше майбутнє!
2. Робота за підручником (с. 125–128)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Робота в парах
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 125.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 126–127.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 128. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Творча робота «Захист навколишнього середовища» 
Творча робота «Захист навколишнього середовища»
Учитель об’єднує дітей у пари і просить одну дитину з пари написати п’ять пропозицій за темою: «Як люди повинні піклуватися про навколишнє середовище». Іншого — п’ять пропозицій за темою: «Як люди знищують навколишнє середовище». Потім діти об’єднуються в групи таким чином, що перша дитина з пари потрапляє в першу групу, а друга — в другу. Зі всіх пропозицій дітей складають загальну розповідь за темами. Представники кожної групи мають зачитати результати своїх обговорень і записати їх на дошці.
Учитель пропонує дітям до кожного пункту результатів обговорень першої групи дібрати відповідний пункт з результатів обговорень другої групи. Таким чином може бути вироблений прекрасний план захисту навколишнього середовища.
Якщо дітей багато, для більш ефективної роботи їх можна об’єднати у чотири або шість груп.
Удома кожний учень ілюструє свою пропозицію щодо захисту навколишнього середовища і пише твір на тему: «Що я можу зробити для України, щоб наша держава стала найкращою в світі».
З малюнків і творів дітей організують стенд: «Чим ми можемо допомогти нашій країні».
— Ми часто лише говоримо про збереження навколишнього середовища і збереження природних ресурсів. Настав час здійснити важливі кроки в напрямку збереження навколишнього середовища.
Кожен із нас може реально сприяти порятунку природи.
Прості способи збереження навколишнього середовища
- Якщо кожен із нас кожного року висаджуватиме одне маленьке дерево, це буде вагомий вклад у збереження довкілля.
- Активне використання міськими жителями велосипеда може сприяти зменшенню забруднення повітря вихлопними газами.
- Вимкніть світло, телевізор й інші електроприлади, перш ніж вийти з дому. Не залишайте комп’ютер та інші прилади ввімкнутими, якщо ви їх не використовуєте. Це є добрим способом заощадити електроенергію.
- Однією з найважливіших складових навколишнього середовища є вода. Запобігання витрат води є одним із наших обов’язків. Не можна забруднювати водойми під час відпочинку на природі.
— Кожен з нас може зробити певний крок у напрямку збереження навколишнього середовища!
2. Складання асоціативного куща «Як я можу допомогти довкіллю?»
Економити електро-
енергію, воду
Не користуватись ае-
розольними розпи-
лювачами
Насаджувати ліси
Сортувати побутове
сміття
Як я можу допо-
могти довкіллю?
Зменшити кількість
сміття
Не користуватись плас-
тиковими упаковками
Підгодовувати
птахів узимку
Не спалювати сміття
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що ви бажаєте змінити навколо себе?
— Які заходи з охорони різних ресурсів вам відомі?
— Який внесок у справу захисту навколишнього середовища може зробити кожний мешканець планети? (Очистити від сміття найближчу до себе територію; висадити хоча б одне дерево; відмовитися хоча б на день від автомобіля...)
— Що ви зробили б для того, щоб зберегти нашу Землю такою, як вона є, або зробити ще кращою?
— Необхідно жити в єдності з природою, берегти і примножувати її багатства. Кожен справжній патріот своєї Батьківщини повинен берегти свою Землю, піклуватися про її благополуччя, щоб чудові краєвиди завжди милували людське око.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 125–128).

Я у світі 4 клас УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДУ

УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДУ
Мета: навести учням приклади співробітництва України з іншими країнами у питаннях збереження природи; розвивати мовлення, мислення; виховувати екологічну культуру.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
— Що таке міжнародне співробітництво?
— Які міжнародні організації з охорони природи вам відомі?
— Чи можна в окремо взятій країні забезпечити існування без екологічних проблем?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як люди світу співпрацюють з проблем збереження природи.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Колись у прадавні часи люди жили у повній гармонії з природою і в злагоді поміж собою, не знали злиднів, горя й страждань і були набагато щасливіші, ніж пізніші покоління людей. Але на всіх етапах свого існування люди зустрічалися з різноманітними труднощами і проблемами, які повинні були долати і розв’язувати для того, щоб покращити або навіть зберегти своє існування. Невміння ж чи неможливість учасно розв’язати ці проблеми інколи призводили до зникнення цілих народів або до загибелі великих цивілізацій. Чи не найважливішою із проблем стала екологічна проблема. Вона спричинена різким загостренням суперечностей між природою і суспільством унаслідок надмірного і неконтрольованого впливу на природу з боку суспільства, що поставило під загрозу існування самих людей. Негативні наслідки цього впливу проявляються у порушенні природних процесів і екологічних зв’язків, у забрудненні навколишнього середовища, у вимиранні представників флори й фауни.
Найзагрозливішою із цих ознак є зміна складу атмосфери і, внаслідок цього, потепління клімату («парниковий ефект»), яке може призвести до розтавання льодів і різкого підвищення рівня океану. Занепокоєння викликають
також скорочення озонового шару, який захишає все живе на Землі від жорсткого ультрафіолетового випромінювання Сонця; забруднення нафтовою плівкою морів і океанів; знищення лісів, які є головними «фабриками» кисню. За останні 500 років людиною було знищено близько 2/3 лісів, що покривали Землю. Половина пустель, які становлять зараз 10 % земної поверхні, — також наслідок людської діяльності. Щорічно на земній кулі зникає по одному виду тварин і рослин. У багатьох річках і озерах унаслідок їх отруєння шкідливими відходами виробництва не залишилося нічого живого. Зараз під загрозою забруднення перебувають навіть моря та океани. Приблизно 1, 7 млрд людей страждають від нестачі чистої питної води. Основна причина цього — хижацьке ставлення до природи та розвиток суспільного виробництва в цілому, розвиток цивілізації: зростання обсягу транспорту, розростання міст, створення штучних водойм, зміна русел річок та ін. Отже, часом те, що є благом для людини, обертається бідою для природи.
Отже, розв’язання екологічної проблеми — першочергове завдання сучасного людства. Природно, що вона не може не викликати занепокоєння у всьому світі. Це знаходить своє відображення в поширенні різних громадських рухів за охорону природи, у вимогах проводити активнішу природоохоронну політику й застосовувати суворіші засоби покарання до порушників екологічних
вимог, здійснювати екологічну переорієнтацію економіки тощо.
Серед найвідоміших організацій — Міжнародна організація «Грінпіс» — бореться за збереження лісів, океанів, рослин і тварин на Землі. Це Всесвітній фонд охорони дикої природи, який проводить яскраві креативні акції порятунку планети від забруднення, захисту від глобального потепління,
порятунку від вимирання рідкісних видів тварин. Проблема взаємодії суспільства і природи має планетарний характер. Зберегти природу в стані, придатному для життя людини, можна тільки загальними зусиллями населення всієї Землі. Природа не визнає кордонів: забруднення повітря і водних ресурсів не має кордонів, а деякі особливо цінні, унікальні природні комплекси, території належать кільком державам.
Отже, щоб розв’язати складні проблеми охорони і збереження природи, люди всієї Землі повинні об’єднатися. Уже сьогодні держави світу підписують між собою угоди про спільну охорону природи.
Ще на початку XX ст. учені багатьох європейських країн виступали за міжнародне співробітництво в галузі охорони природи. Важливий крок у даній справі зробив міжнародний з’їзд охорони природи, що відбувся 1913 р. у Швейцарії. Але широкого визнання ця ідея набула після Другої світової війни. У Франції на Міжнародному конгресі в 1948 р. відбулося створення Міжнародної спілки охорони природи (МСОП). ООН, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ), Всесвітня метеорологічна організація (ВМО), Міжнародне агентство з атомної енергетики (МАГАТЕ), Продовольча і сільськогосподарська організації, ЮНЕСКО, програми ООН по навколишньому середовищу
(ЮНЕП) та багато інших організацій працюють над проблемами охорони природи. Україна успішно співпрацює з цими організаціями. Щоб припинити винищення рослин і тварин, у 1948 р. при ООН був створений Міжнародний союз охорони природи, який узяв під свою опіку рідкісні види рослин і тварин.
У 1966 р. вперше була видана Міжнародна Червона книга. Відтоді в країнах світу почали складати свої національні Червоні книги.
2. Робота за підручником (с. 121–124)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 122.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 122.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 124. (Я дізнався, що...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
— Учитель пропонує учням обрати одну із тем на с. 124, виконати і захистити проект.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
Завдання: запропонувати рішення, ідеї для розв’язання проблеми.
1-ша група — зменшення кількості відходів;
2-га група — збереження атмосфери;
3-тя група — охорона ґрунтів;
4-та група — використання палива.
Презентація роботи груп
1-ша група. Методи зменшення кількості відходів
- Переробка вторинної сировини: паперу, скла, пластика, жерстяних банок.
- Розсортування сміття.
- Відмова від виробництва шкідливих упаковок, перехід на використання паперових пакетів, скляних банок, які можна використовувати багаторазово.
yy Зміна власного ставлення до природи.
2-га група. Заходи для збереження атмосфери
- Берегти ліси, насаджувати нові лісові масиви.
- Не користуватися аерозольними розпилювачами, що містять фреони, які знищують озоновий шар.
- Не спалювати сміття.
3-тя група. Охорона водних ресурсів
- Не викидати сміття у річки і моря.
- Економити воду під час прання, прибирання, гігієнічних процедур.
- Відремонтувати зламані крани.
- На фабриках, заводах будувати очисні споруди.
4-та група. Охорона ґрунтів
- Розумно використовувати хімічні добрива.
- Правильно поливати ґрунти.
- Боротися з ярами.
- Насаджувати ліси та лісосмуги.
2. Гра «Допомагає — шкодить — дуже шкодить»
Учні показують відповідну картку: «Допомагає» — зелена картка, «Шкодить» — жовта, «Дуже шкодить» — червона картка.
- Вирубування лісу
- Сміття на галявині
- Лійка і квіти
- Пташка у клітці
- Зірвані квіти
- Викидання в моря нафти внаслідок аварій
— Видатний педагог В. Сухомлинський писав: «Людина звелася над світом усього живого насамперед тому, що горе інших стало її особистим горем». Як ви розумієте ці слова?
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Які заходи щодо охорони навколишнього середовища ви знаєте?
— Якою є роль держави у природоохоронній справі?
— Яким може бути ваш особистий внесок у справу охорони природи?
— Які міжнародні природоохоронні організації вам відомі?
— Чому охорону природи вважають однією з найважливіших проблем сучасності?
— Поясніть, чому тільки спільними зусиллями народи Землі можуть розв’язати ці проблеми?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 121–124).

Я у світі 4 клас ПОДОРОЖ ДО ІНДІЇ

ПОДОРОЖ ДО ІНДІЇ
Мета: розширити уявлення учнів про Індію; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Яка найвища точка нашої планети? (Гора Еверест, або Джомолунгма — 8848 м)
— Далеко, далеко, за морями і лісами, за річками і пустелями у Гімалаях стоїть висока гора, ім’я якій Еверест, це найвища точка нашої планети. Уявіть, що ви піднялися на цю гору — і під вами далеко-далеко, внизу розкинулася прекрасна казкова країна Індія, що посідає друге місце у світі за
кількістю населення (1,2 млрд. чоловік) та сьогодні дивує туристів своєю особливою культурою.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну подорож до Індії.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Індія — батьківщина однієї з найпоширеніших світових релігій — буддизму, якого дотримують багато корінних жителів. Вегетаріанство (відмова від споживання м’яса і риби) також має індійські корені. З одного боку, це можна пояснити кліматичними умовами (у спекотному кліматі м’ясо і риба швидко псуються). З іншої — споживання м’яса найсуворіше заборонене релігійними законами і древніми звичаями. Корови взагалі є священними тваринами і вільно розгулюють жвавими вулицями індійських міст.
Із-за сприятливого клімату Індія відрізняється великою різноманітністю рослинного і тваринного світу. Тут мешкають величезна кількість різних видів тварин, комах, росте безліч видів рослин. В Індії створені 83 національних парки, заповідники, тигрові заповідники, 200 зоопарків.
У минулому слон був символом влади і величі правителів країни — махараджей, а зараз він працелюбний помічник селян. Ця тварина є героєм багатьох індуїстських і буддійських притч і легенд. Найкращий комплімент для індійської дівчини — це сказати, що у неї хода, як у слона.
Індійський одяг знаменитий своєю колірною насиченістю і, якщо можна так сказати про одяг, добротою. Одяг для жінок, такий, наприклад, як сарі, підкреслює в них жіночність, а чоловічий — комфортний і зручний в умовах спекотного клімату. Індійські наряди так саморізноманітні, як і вся індійська культура.
В Індії чоловіки носять тюрбани. Це довгий шматок тканини, зазвичай 5 м завдовжки, який обертають безліч разів навколо голови. Тюрбан спочатку призначався для збереження голови від спеки і сонця. Щоб упоратися із жаркими кліматичними умовами пустелі, цей довгий шматок тканини замочували у воді на ніч, а вранці зав’язували навколо голови. Безліч шарів тюрбана зберігають вологу протягом усього дня і так рятують від спеки. Сарі — це прямокутний шматок тканини, як правило, від 5 до 9 м завдовжки, витканий з ніжної бавовни або шовку. Однотонне або з квітковими візерунками воно може бути як повсякденним, так і святковим, розшитим золотими нитками і блискітками. Безперечним є одне — традиція носіння сарі, що існує тисячі років і не зникне ніколи.
Заклинач змій — одна з прадавніх професій в Індії. Мистецтво заклинання змій зародилося в Єгипті. Популярність професії заклинача змій зросла у ХХ віці і широко використовувалася для залучення туристів до Індії.
Ще одне диво, батьківщина якого теж, тут в Індії. Ви знаєте, хто такі йоги?
Це люди, що присвятили своє життя вдосконаленню тіла і духу. Говорять, є безліч підтверджень, що досвідчений йог може не лише ходити босоніж по гарячому вугіллю або гострих цвяхах, але навіть літати.
А хто з дітей не знайомий з головним персонажем мультфільму «Мауглі»?
Адже описана Р. Кіплінгом історія має реальні корені. Подібні випадки, коли дикі тварини виховували людську дитину, відбувалися в реальному житті. 
2. Робота за підручником (с. 119–120)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 120.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 120. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над загадками
— Які тварини мешкають в Індії? Відгадайте!
- Здивувалась дітвора:
«Це тварина чи гора?
Як же їсть він, як він п’є?»
А для цього хобот є! (Слон)
- Любі дітки, подивіться
На велику хижу кицю —
В плямах, смужечках строкатих
Йде саваною гуляти.
Зуби, кігті — як ножі!
Звірі, хто-куди біжіть,
Зараз буде не до ігр,
Бо полює лютий... (тигр).
- Як на гойдалках на вітках
Вони плигають у клітках.
Граються, кривляються,
Разом забавляються.
А веселі ці малята —
Пустотливі... (мавпенята).
- В джунглях кожен звір боїться
Цю велику хижу кицю —
Чорна і швидка, як вітер.
Стережись її зустріти,
Бо не знає про манери
Небезпечний звір — ... (пантера).
2. Вправа «Мікрофон»
- Якби я був(ла) найкращим екскурсоводом в Індії, то...
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого ви сьогодні на уроці навчилися?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 119–120).

Я у світі 4 клас ПОДОРОЖ ДО КИТАЮ

ПОДОРОЖ ДО КИТАЮ
Мета: розширити уявлення учнів про Китай; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Відгадай»
Це стародавня цивілізація Східної Азії, яка увібрала у себе значну кількість держав та культур упродовж 6 тисяч років. Батьківщина багатьох технічних винаходів, які змінили долю людства (папір, компас, порох, друкарство).
Омивається морями тихого океану (на сході і півдні). Межує з Монголією, Росією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Афганістаном, Індією, Непалом, М’янмою, В’єтнамом, Бутаном, Лаосом.
Населення країни становить понад 1,8 млрд чоловік (це майже п’ята частина всього населення Землі).
Система письма — ієрогліфіка, що нараховує понад 50 тис. знаків!
Це — ... (Китай).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну подорож до Китаю.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Багато вчених вважають, що китайська цивілізація — найстаріша у світі. І небезпідставно! Тут є культурні пам’ятники, які датуються 6 ст. до н. е.
Саме тут у 1300 р. винайшли туалетний папір. Проте спочатку користуватися ним було дозволено тільки членам імператорської сім’ї. Китай є батьківщиною не лише туалетного паперу, але й багатьох сортів фруктів і квітів, які на сьогодні поширені у всьому світі. Так само часто, як у нас, домашніми вихованцями є коти і собаки, а ще в Китаї цю роль виконують цвіркуни. Діти навіть улаштовують бої за участю цих комах.
Велика Китайська стіна — це надзвичайно протяжна кріпосна стіна, викладена з каміння та глини. Історики стверджують, що одночасно на будівництво Великої стіни було зайнято близько мільйона людей. Стіна проходить головним чином за гористих місцях, повторюючи вигини рельєфу, звиваючись серед лісів, спускаючись у долини, перетинаючи степ і пустелі.
Розповідаючи цікаві факти про Китай, не можна не відзначити, що найбільш популярним хобі серед китайців є філателія (колекціонування поштових марок).
Траурним тут уважають білий колір, а не чорний, як в усіх європейських країнах. Похвали Китай гідний і завинахід морозива, рецепт якого потрапив до Європи за допомогою Марко Поло. Почіпні мости, як і багато іншого, включаючи компас, друкарство і порох, теж прийшли з цієї азіатської країни.
Правда, тут вони з’явилися ще в 25 р. до н. е., а в Європі — через 1800 років. Символ благополуччя й удачі в цій країні — кажан. І, звісно ж, не можна не згадати про найважливіше свято, яким тут є китайський Новий рік. 
2. Робота за підручником (с. 117–118)
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Робота в парах
Учні читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 118.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 118. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
Раз — всі встали,
Два — підняли руки вгору, похитали,
Три — прогнулись, на чотири —
Всім ласкаво усміхнулись.
П’ять — притупнули ногою.
Шість — тепер іще другою.
Сім — за спинку руки склали,
Нахилились — знову встали.
Вісім раз отак зроби,
На дев’ятий — рівний ти,
Ну, а десять — вже сідайте.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Вправа «Мікрофон»
- Якби я був(ла) найкращим екскурсоводом у Китаї, то...
2. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого ви сьогодні на уроці навчилися?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 117–118).