МУДРА ДІВЧИНА. (Українська народна казка)
Мета: розширити й узагальнити знання учнів про види народних казок, що вони читали у початкових класах; ознайомити з ознаками побутової казки; вдосконалювати вміння читати діалоги, знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; формувати вміння висловлювати моральні оцінні судження, складати характеристику дійових осіб казки; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов, повагу та інтерес до усної народної творчості.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Артикуляційна вправа «Хоботок»
В зоопарку ми були,
Там великі є слони.
А маленький Раві
Привітався з нами.
Хобот свій він витягав,
«Всім привіт!» — немов казав.
Щоб йому відповісти,
Хоботок зроби і ти.
Краще губи витягай,
Раві швидше привітай.
(Витягнути губи сильно вперед. Напружити, як при вимовлянні звука [у].)
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Я — тобі, ти — мені»
Учні в парах ставлять одне одному запитання за змістом тексту «Наші джерела» за Софією Грицою (с. 3–5).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Казок на світі є багато —
І веселих, і сумних.
Тож чи можемо
Прожити ми без них?
Не можем без казки у світі ми жити,
Бо казка нас вчить, як потрібно дружити,
Як зло подолати, як хитрих провчити,
Як чуйних, і добрих, й сміливих любити.
— Казка — це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні. Вивчайте казки і переказуйте. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують нас і вчать, як слід жити по правді.
Сьогодні ми почнемо ознайомлення з побутовими казками. Їхні герої — люди, які діють в обставинах, близьких до справжнього життя. Але, потрапляючи у вигадані ситуації, вони виявляють надзвичайні якості: небачену хоробрість, дивовижний розум, нечувану жадібність. У цих казках завжди перемагають бідні, пригноблені, але чесні, мудрі, порядні й працьовиті герої. Складаючи ці казки, народ навчає нас, як слід жити, чого прагнути.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Передбачення»
— Прочитайте заголовок.
— Поміркуйте, про що може розповісти казка з такою назвою.
2. Словникова робота
Ізласкавився — виявив співчуття.
Позиватися — судитися.
Лікоть — міра довжини, приблизно півметра.
Ґринджоли — сани.
Рундук — ґанок.
Прицькувати — натравити собаками.
Хорти — тонконогі, з видовженим тулубом і довгою гострою мордою, з прямою шерстю мисливські собаки.
Привела (лоша) — народила.
3. Читання казки комбінованим способом (учитель — учні)
— Чи сподобалася вам казка?
— Які почуття вона у вас викликала?
4. Перевірка первинного сприйняття казки
Тестування
1. Що дав багатий брат убогому?
а) Корову;
б) козу;
в) молока.
2. Чому багатий брат вирішив забрати подароване?
а) Стало шкода;
б) захотів подарувати своєму сусідові;
в) бідний брат не відробив за подароване.
3. До кого пішли позиватися брати?
а) До священника;
б) до пана;
в) до сусіда.
4. Що ситніше понад усе?
а) Барани;
б) земля-мати;
в) хліб.
5. Що пруткіше понад усе?
а) Хорти;
б) птахи;
в) думка.
6. Що миліше над усе?
а) Сон;
б) гроші;
в) багатство.
7. Скільки варених яєць передав пан Марусі?
а) П’ять;
б) сім;
в) десяток.
8. Що дала Маруся панові в обмін на стеблинку льону?
а) Найтоншу гілочку;
б) полотно;
в) курча.
9. Кого запрягла Маруся в ґринджоли, збираючись до пана в гості?
а) Коня;
б) кобилу;
в) цапа.
10. Що наказав пан своїм слугам, коли побачив Марусю?
а) Прицькувати її собаками;
б) впустити в хату;
в) вигнати з двору.
11. Що подарувала дівчина панові?
а) Горобця;
б) зайця;
в) хлібину.
12. Хто розсудив чоловіків із кобилами?
а) Дівчина;
б) пан;
в) суддя.
Відповіді: 1а; 2а; 3б; 4б; 5в; 6а; 7в; 8а; 9в; 10а; 11а; 12а.
5. Робота в парах
Читання казки учнями в парах.
6. Підготовка до читання казки за особами
— Відшукайте слова, які є підказкою до того, з якою інтонацією слід читати слова батька (зажурливо); Марусі (весело, розсудливо, помірковано); пана (самовпевнено, рішуче).
7. Робота в групах
Читання за особами фрагментів казки
- Розмова дочки з батьком;
- зустріч убогого брата з паном;
- зустріч Марусі з паном.
8. Робота над композицією казки
— Знайдіть і прочитайте зачин, основну частину і кінцівку.
— Про що йдеться в кожній частині? (У зачині розповідається про те, як багатий брат дав убогому корову і потім хотів її забрати, хоча той йому відробив за неї. В основній частині — про те, як донька Маруся своїм розумом допомогла батькові. У кінцівці йдеться про те, що пан визнає розум і мудрість Марусі.)
9. Характеристика дійових осіб
Гра «Упізнай героя за його характеристикою»
- Розумна, мудра, справедлива, розсудлива, поміркована, добра. (Маруся)
- Розумний, впертий, рішучий, жорстокий, вольовий. (Пан)
- Добрий, безвольний, працьовитий. (Бідний брат)
- Жадібний, злий, скупий. (Багатий брат)
10. Робота за ілюстраціями
— Розгляньте ілюстрації до цієї казки.
— Кого художник зобразив на ілюстраціях? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють?
— Які епізоди казки зображено на малюнках? Зачитайте.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Що, на вашу думку, схвалюється в цій казці? Доведіть.
— Що ж все-таки було найціннішим для пана? (Розум) Доведіть.
— Згадайте прислів’я, що відповідає головній думці казки.
VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати казку (с. 6–12).
Немає коментарів:
Дописати коментар