середа, 2 вересня 2015 р.

Українська мова 4 клас ЗАМІТКА ДО ГАЗЕТИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА РОЗДІЛОМ «ТЕКСТ»

ЗАМІТКА ДО ГАЗЕТИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА РОЗДІЛОМ «ТЕКСТ» 
Мета: ознайомити учнів з формою написання замітки та її характерними особливо- стями; узагальнити знання учнів за темою «Текст»; розвивати зв’язне мовлення; виховувати самостійність, уважність.
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 45, с. 25) 
Учитель заслуховує кілька творів. Учні висловлюють свої враження щодо дотримання структури текстів. 
— Що об’єднує ваші твори? (У них — спільна тема.) 
— Яким є тип тексту, що ви його складали вдома? 
2. Робота з дидактичним матеріалом 
— Прочитайте текст. 
— Який тип цього тексту? 
БЕРЕГТИ МИР 
Для багатьох народів світу найдорожчим є слово мир. 
Нам потрібний мир, щоб будувати нові міста, щоб вирощувати золоту пшеницю, щоб працювали шахти і заводи. Щоб діти ходили до школи, щоб звучали веселі пісні, щоб люди жили довгі-довгі роки. 
Усі чесні люди на землі бажають миру. 
— Яка мета зачину, основної частини, кінцівки? 
— Спишіть кінцівку. 
— Підкресліть головні і другорядні члени речення. 
3. Каліграфічна хвилинка 
Вв Вв вч ор вчора учора 
Учитель пояснює, що якщо попереднє слово в реченні закінчується на голосний, то слід писати слово вчора. 
Яка чудова погода була вчора. 
— На початку речення доречно писати слово учора. 
Учора я подивився цікавий фільм. 
— Написання якого подібного слова ви вже знаєте? (Вдень (удень)) 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Щотижня в нашій країні видається велика кількість газет і журналів. У них уміщена інформація про якісь конкретні події. Сьогодні ви ознайомитеся з формою написання замітки до шкільної газети, з її характерними особливостями. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Ознайомлення із заміткою до газети. Вправа 46 (с. 25) 
— Прочитайте текст вправи. 
— Порівняйте його з текстом, який ви складали вдома. 
— Які відмінності ви помітили? 
2. Розвиток мовлення 
— Яку цікаву справу виконував ваш клас? 
— Як би ви про це розповіли учням з іншої школи? 
3. Робота за тлумачним словником 
Газета — періодичне, друковане на великих аркушах паперу видання, яке містить різноманітні матеріали про події суспільно-політичного, культурного життя. 
— Діти, а хто готує матеріали для газет і журналів? (Кореспонденти, журналісти) 
— Хто такий кореспондент? 
Кореспондент — співробітник газети, журналу, радіо, або приватна особа, яка надсилає свої інформації з місць. 
— А хто такий журналіст? 
Журналіст — професійний літературний працівник газет, журналів, радіо та інших органів інформації та пропаганди. 
4. Робота з примірником газети 
— Розгляньте номер газети (дитяча газета). 
— Які рубрики є в цьому примірнику газети? (Передова стаття, повідомлення про факти і події з життя країни, новини із життя країни, новини із життя зарубіжних країн, статті про події в галузі науки і культури, художні твори, оголошення, інформація...) 
5. Спостереження за мовним матеріалом 
ПОВЕРНУТИСЯ Б ЗНОВ У ГІМАЛАЇ 
Погодні аномалії дошкуляють не лише людям, а й тваринам. Так, у Харківському зоопарку спеціалісти розповіли нам, що гімалайські ведмеді довго не могли залягти в зимову сплячку, бо термометр узимку показував плюсову 
температуру. Тільки після того, як до України прийшли морози, ведмеді нарешті заснули і на якийсь час полишили мрії повернутися в Гімалаї. 
А. Хвильовий 
— Прочитайте статтю (замітку). 
— Який вона має заголовок? 
— Про яку проблему розповів автор? 
— Хто автор цієї замітки? 
— Як по-іншому можна назвати замітку до газети? 
6. Обговорення плану роботи над заміткою (статтею). Вправа 47 (с. 26) 
— Хто може писати статті у шкільну газету? 
— Про що можна написати у шкільну газету? 
— Сьогодні ви будете дописувачами в шкільну газету. А щоб правильно написати замітку, ми скористаємося пам’яткою, поданою у вправі 47. 
7. Робота в групах 
— Напишіть замітку за темою: «Спостереження під час екскурсії до осіннього парку». 
8. Звітування груп. Виправлення мовних помилок 
9. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Ознайомлення з написанням листа. Вправа 48 (с. 26–27) 
Виразне читання листа, поданого у вправі 
— До кого звертається автор? 
— Про що він повідомляє? 
— Які відмінності в оформленні листа і замітки ви помітили? 
2. Хвилинка спілкування 
— Про яку цікаву послугу розповідають автори підручника? 
— З якою метою люди вигадали електронну пошту? 
— Яких правил слід дотримувати школярам під час користування комп’ютером? 
3. Узагальнювальна бесіда 
— Що таке текст? 
— Що можна скласти до тексту? З якою метою його складають? 
— Які типи текстів вам відомі? 
— Як уникнути повторення в тексті? 
— Чим художній текст відрізняється від науково-популярного? 
— Чим особливий текст-міркування? 
— Що робить наше мовлення образним? 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Чи сподобався вам урок? 
— Що цікавого ви навчилися робити на уроці? 
— З якими новими словами ознайомилися? 
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 49 (3), с. 27. 

Немає коментарів:

Дописати коментар