ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТІВ-ОПИСІВ. МЕТА ЦИХ ТЕКСТІВ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із типами текстів за їх метою; звернути увагу на характерні ознаки текстів-описів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 36, с. 21).
— З яким текстом ознайомилися вдома?
— Чи можна його назвати текстом-міркуванням? Доведіть.
— Зачитайте виписані речення.
— На які слова ви звернули увагу? (Говорить, твердить, каже)
— Що це за слова? (Синоніми)
— Яка їх роль у реченні? (Допомагають уникнути повторів.)
2. Словниковий диктант
— Запишіть під диктування.
Восени, щоденно, щогодини, портрет, попереду, до побачення, щодня.
Взаємоперевірка робіт.
— Правопис якого слова ми ще не розглядали? (Портрет)
3. Каліграфічна хвилинка
Пп Пп Пп пп ор портрет
— Утворіть словосполучення.
Портрет велинекий
кийчіт
догийро
недовімий
рокольовий
Гра «Сито»
— Доберіть з довідки слова та запишіть речення.
Портрет пише...
Море малює...
Пейзажист передає красу природи у...
(Шофер, портретист, моряк, пекар, мореніст, піаніст, пейзаж)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Малювати можна не лише фарбами. Сьогодні ми спробуємо малювати за допомогою слів.
А допоможе нам у цьому новий тип тексту.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з текстом-описом. Вправа 39 (с. 21)
— Прочитайте текст вправи.
— Який заголовок ви можете запропонувати до цього тексту?
— Чи можна назвати цей текст міркуванням?
— Чому? Доведіть свою думку.
— Яка мета цього тексту?
— Які слова автор уживає в тексті, щоб описати зовнішність дідуся?
— Такий текст називають текстом-описом.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 21)
3. Колективне виконання вправи 38 (с. 22)
— Прочитайте текст вправи.
— Чому дідусь називає онуку «Моя черешенька»?
— Доведіть, що це текст-опис.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Портрет на замовлення». Вправа 39 (с. 22)
Завдання можна виконати диференційовано: одні учні виконують завдання, подане у вправі, інші описують свого однокласника, не називаючи його імені.
Перевірка виконаних робіт
— Які слова допомогли вам упізнати ваших однокласників?
2. Робота в групах. Вправа 40 (с. 22)
Учні читають діалог та добирають до нього заголовок.
— Про що мріяла перша дитина? А друга?
— Обміркуйте в групах, як можна продовжити діалог другої дитини.
Учитель заслуховує відповіді кожної групи.
— А як ви допомагаєте птахам?
3. Самостійна робота
1 варіант
— Прочитайте текст.
— Визначте тип тексту та доберіть питання, на яке він відповідає.
— Придумайте заголовок до тексту.
Кроків за кілька від сухої коси визирає з води вербовий кущик. Невеличкий такий, а на ньому — котики. Пухнасті, жовтаво-зелені. Ніби табунець гусенят примостився спочити на галузках. І такі вони лагідні та безпомічні.
2 варіант
— Прочитайте текст.
— Визначте тип тексту та доберіть питання, на яке він відповідає.
— Придумайте заголовок до тексту.
Усю зиму спав їжачок у лісі під купою хмизу. Настала весна. Весняне сонечко пригріло землю.
Виліз їжачок зі свого зимового лігва і почав чиститися. Він потерся об кущі та гілочки. Потім облизав себе язичком. Подивився їжачок навкруги, струснувся і побіг на полювання.
— Над якими типами текстів ви працювали?
— Чим текст-опис відрізняється від тексту-розповіді?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З якими текстами ми сьогодні ознайомилися?
— Чому вони мають таку назву?
— Як ви розумієте вислів «живий портрет»?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 41, с. 22–23.
Немає коментарів:
Дописати коментар