ІМЕННИКИ-СИНОНІМИ, ІМЕННИКИ-АНТОНІМИ. БАГАТОЗНАЧНІ ІМЕННИКИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ІМЕННИКІВ
Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення учнів; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
В путь щасливу і широку
Всіх виводить школа вас.
До уроку! До уроку!
В школі дзвоник кличе вас!
Поспішіть місця зайняти,
Час урок розпочинати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 91, с. 47)
— Назвіть виписані іменники.
— Який рід і число мають виписані іменники?
— Прочитайте, які речення ви склали.
2. Каліграфічна хвилинка
Шш Шш ше рен га шеренга
— Поясніть значення слова шеренга. (Група людей, які стоять на одній лінії з поверненими в один бік обличчями.)
— На якому уроці діти шикуються у шеренгу?
— Допишіть словосполучення, змінюючи слово шеренга.
Стати в..., вийти з..., крокувати в..., командувати..., обійти..., зупинитися біля...
3. Вправа «Незакінчене речення»
День, ніч — це іменники-... (антоніми).
Горизонт, виднокіл, обрій — це іменники-... (синоніми).
Ніс човна. Кирпатий ніс. Ніс — це... іменник (багатозначний іменник).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати іменники-антоніми, іменники-синоніми, поговоримо про багатозначність деяких іменників, удосконалимо вміння визначати пряме й переносне значення іменників, вводити його в словосполучення, речення.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 92 (с. 47)
Читання тексту «ланцюжком»
— Який заголовок ви можете запропонувати до тексту?
— Яке продовження тексту можна написати?
— Виберіть із іменників-синонімів, поданих у дужках, ті, які найбільше підходять за змістом.
— Запишіть відредаговані речення у зошит.
— Пригадаймо, що таке синоніми? (Синоніми — це слова, однакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням.)
— Яку роль відіграють у мовленні іменники-синоніми? (Вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою думку.)
2. Вибірковий диктант. Вправа 93 (с. 47–48)
Виразне читання прислів’їв та приказок
— Як ви зрозуміли їхній зміст?
— Запишіть під диктування парами іменники-антоніми.
— Визначте їх рід.
— Який ми можемо зробити висновок про роль антонімів у реченнях? (Вони допомагають увиразнити мовлення, точно висловити свою думку або загострити увагу на чомусь особливому, дають можливість яскравіше виразити протилежні явища.)
3. Багатозначність іменника. Вправа 94 (с. 48)
— У якому значенні вживається слово земля у вправі?
— Складіть власні речення з цим словом, уживаючи його в різних значеннях.
— Які різні значення може мати іменник сонце?
4. Фізкультхвилинка
Стали, діти, біля парт.
Кожен з вас здоров’я варт.
Піднімайте руки вгору,
Сонце сили додасть хворим.
Присідайте до землі,
Будуть сили немалі.
А тепер взялись за руки,
Хай покинуть слабкість й муки.
Нам же далі працювати,
То й здоров’я треба мати.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
— Складіть і запишіть речення із указаними синонімами.
— Підкресліть головні та другорядні члени речення.
1-ша група: алмаз, діамант.
2-га група: ощадливість, бережливість.
3-тя група: шелест, шарудіння.
4-та група: зворушливий, розчулений.
2. Для допитливих
Ознайомлення з інформацією розділу «Хвилинка спілкування»
— Що цікавого дізналися?
3. Розбір іменника як частини мови. Вправа 95 (с. 48–49)
— Прочитайте і визначте, що це — текст чи окремі речення.
— Доведіть свою думку.
— Які з іменників ужито в прямому, а які — в переносному значенні?
Аналіз іменника як частини мови за схемою, поданою у підручнику на с. 49.
4. Іменники, що звучать однаково, але мають різне значення
Робота за малюнками
Дві лисички — тварини; лисички — гриби;
сонечко — на небі; сонечко — комаха;
коса в дівчини; коса — знаряддя праці; коса на річці.
Косу дівчина плете,
На косі трава росте.
Пляж найкращий на косі,
Поки ще трава в росі.
Із косою йде на косу,
Хлопець той, що траву косить.
А. Свашенко
— У якому новому значенні вживаються тепер слова?
У автомобілі (двірник) людина, яка прибирає;
сумка, портфель (дипломат) працівник посольства;
комп’ютерний (диск) автомобільний;
тварина (миша) комп’ютерна.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що повторили на уроці?
— Які цінні думки запам’ятали?
— Для чого потрібно вживати у мовленні іменники — синоніми, антоніми?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 96, с. 49.
Немає коментарів:
Дописати коментар