УЖИВАННЯ ІМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКАХ
Мета: вдосконалювати вміння учнів відмінювати іменники у множині; ознайомити із закінченням іменників у місцевому відмінку множини; формувати вміння й навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 146 (3), с. 76)
2. Гра «Хто швидше?»
— Поставте іменники у родовий відмінок множини.
Клас, школа, сніг, звір, дощ, книжка, дорога, змій, пальто, гривня, учень.
— Що ви можете розповісти про правопис закінчень у родовому відмінку множини?
3. Каліграфічна хвилинка
— Відгадайте загадки.
У місті він по рейках ходить,
Він народ з роботи возить!
На дорозі не зівай,
Їде часто тут... (трамвай).
Вгору ріжки підіймає
І в дорогу вирушає.
Їздить тільки у містах,
В будні дні і по святах. (Тролейбус)
— Запишіть каліграфічно.
Тт Тт тр тра тро рам лейб
Трамвай і тролейбус — наземні види транспорту.
— Яких правил поведінки слід дотримувати у транспорті?
4. «Мозковий штурм»
— Що таке іменник?
— Як змінюються іменники?
— Що є початковою формою іменників?
— Які чергування приголосних і голосних відбуваються при відмінюванні іменників в однині?
— Іменники якого роду і в яких відмінках мають різні закінчення? Наведіть приклади.
— У яких відмінкових формах іменників відбувається подовження кінцевих приголосних звуків основи?
— Які закінчення мають іменники в називному відмінку множини?
— Визначте основу і закінчення у слові солов’ї.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, у якому відмінку іменники вживаються без прийменників, у якому — тільки з прийменниками, навчимося правильно вживати прийменники з іменниками, а також засвоїмо літературну форму іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Що ви можете розповісти про прийменники? (Належать до службових частин мови, не називають предметів, ознак, дій і станів, не мають коренів та інших частин слів, виконують тільки синтаксичні функції поєднують слова, не є самостійними членами речення.)
— Наведіть приклади прийменників.
— Що ви можете розповісти про правопис прийменників?
2. Усне виконання вправи 147 (с. 77)
— Прочитайте текст.
— До якого типу текстів він належить?
— Що нового дізналися з цього тексту?
— Поміркуйте, чи в кожному відмінку можливе використання прийменників.
— Звірте свої спостереження із правилом на с. 77 підручника.
— Чи правильні висновки ви зробили?
3. Засвоєння теоретичного матеріалу. Вправа 148 (с. 77–78)
- Читання тексту учнями, добирання заголовка.
- Списування з граматичним завданням.
— Прочитайте речення із потрібними за змістом прийменниками.
— У яких відмінках іменники вживаються з прийменниками?
— Яке словосполучення з іменником місто ви склали?
— Які споріднені слова можна дібрати до іменника похід?
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини
- Порівняй (таблиця, с. 78).
— Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини в українській мові?
— Які помилки можуть траплятися під впливом російської мови?
- Виконання вправи 149 (с. 78–79).
Ознайомлення з текстом вправи.
— Про які види транспорту йдеться у вправі?
— На якому виді транспорту ви любите подорожувати?
— Що слід знати, щоб правильно написати іменники в місцевому відмінку множини?
— Спишіть текст, виконавши третє і четверте завдання до вправи.
Висновок. У місцевому відмінку множини іменники з прийменником по мають закінчення -ах, -ях.
2. Робота в парах
— Запишіть повні відповіді на запитання, використовуючи іменники, подані в дужках, і потрібні прийменники.
— Визначте відмінок цих іменників у реченнях.
- Де знаходить знання людина? (Книга)
- Де росте велика верба? (Річка)
- Де пташка звила гніздо? (Кущі)
- Звідки діти принесли гриби? (Ліс)
- З чого виготовляють сир і сметану? (Молоко)
- До чого пристосувались кактуси? (Спека)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини?
— Продовжіть речення.
- Я навчився...
- Я запам’ятав...
- Я вмію...
- Я знаю...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 150, с. 79.
Немає коментарів:
Дописати коментар