ВПРАВИ НА ДОЦІЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У МОВЛЕННІ
Мета: практично ознайомити учнів із ступенями порівняння прикметників; провести спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без уживання термінів); вчити використовувати ступені прикметників у мовленні; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 162, с. 85)
— Прочитайте розповідь, яку ви склали вдома.
— Це художній текст чи науково-популярний? Обґрунтуйте свою думку.
— Які прикметники ви використали у своїй розповіді? Назвіть їх.
2. Каліграфічна хвилинка
В в ел ер ів ул
Село Вербівка потонуло у вербах.
— До яких частин мови належать слова, подані в реченні?
— Якої з вивчених частин мови тут немає?
— Додайте прикметники до іменників. (Невеличке село Вербівка потонуло у зелених вербах.)
— Яке речення у вас вийшло? Прочитайте його.
— Розберіть за будовою ці прикметники.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми розширимо уявлення про прикметник, дізнаємось, як можуть бути пов’язані значення прикметника і його будова.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем. Вправа 165 (с. 86)
— Прочитайте виразно вірш.
— Назвіть прикметники, які зустрілися вам у цьому вірші.
— Розгляньте, як утворився прикметник найкращий.
— Спробуйте пояснити, як утворилися прикметники найспритніші, найясніші.
Спритний — спритніший — найспритніший.
Ясний — ясніший — найясніший.
— Які зміни у будові вплинули на значення прикметників?
2. Робота над словами в рамці (с. 86)
Мовчазне читання слів учнями
— Хто бажає правильно прочитати слова в рамці?
— Запишіть ці слова з пам’яті.
— Для одного з прикметників другого стовпчика утворіть «ланцюжок ступенів».
— Складіть речення з одним із прикметників.
3. Самостійна робота. Вправа 166 (с. 86–87)
- Самостійне читання тексту учнями.
Усне виконання першого завдання до тексту.
Списування тексту з граматичним завданням.
Перевірка виконаної роботи.
— Назвіть словосполучення прикметника з іменником.
— Який прикметник уживається в множині? (Найласкавіші)
— Який рід мають прикметники, вжиті у тексті в однині?
4. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити:
Раз — підняти руки вгору,
Два — нагнутися додолу,
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири — прямо стати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз — піднялись, два присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати,
Може вже відпочивати.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадками і прислів’ями. Вправа 163 (с. 85)
— Прочитайте і відгадайте загадки.
— Прочитайте прислів’я і поясніть їх зміст.
— Знайдіть у записах прикметники-антоніми.
— Спишіть прислів’я, підкресліть у них прикметники.
2. Робота в парах. Вправа 164 (с. 85)
— Прочитайте текст, доповнюючи його прикметниками з довідки.
Словникова скарбничка
— Поясніть значення слів: клуня, виринають.
— Які букви ви вставите в словах з пропущеними буквами?
— Обґрунтуйте правопис цих слів за допомогою правила.
— Назвіть головні члени у першому реченні.
3. Розвиток зв’язного мовлення
— Опишіть український вишитий рушник, використовуючи подані прикметники.
Лляний, тонкий, білий, полотняний, український, дорогий, простий, красивий, кольоровий, червоний, чорний, народний, рослинний орнамент.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Про що дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 167, с. 87.
Немає коментарів:
Дописати коментар