ЗВ’ЯЗОК СЛІВ У РЕЧЕННІ
Мета: закріпити вміння учнів визначати основу речення та встановлювати зв’язки між словами в реченні; розвивати вміння поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 57, с. 31)
— Зачитайте списані речення.
— Які головні члени ви підкреслили в кожному реченні.
Фронтальна перевірка звукових моделей, які склали учні до виділених слів
— Чому в слові зів’ялі різна кількість звуків і букв, а у слові кучеряві — однакова?
2. Каліграфічна хвилинка
Дд дд до по об ба ач че ен ння
— Прочитайте і запишіть каліграфічно.
Д О П О Б А Ч Е Н Н Я
— Доберіть до поданого слова:
синоніми (до зустрічі, бувай);
антоніми (привіт).
— Складіть з поданим словом речення, різні за метою висловлювання та інтонацією.
3. Фронтальне опитування
— З чого складається наше мовлення? (З речень)
— З чого складаються речення? (Зі слів)
— Що є граматичною основою речення?
— Які члени речення, крім головних, ви знаєте? (Другорядні члени речення)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо поширювати речення за допомогою другорядних членів речення; складати речення за поданими схемами; встановлювати зв’язки між словами в реченні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективна робота. Вправа 58 (с. 32)
Учні читають текст та розмірковують над першим завданням до вправи. (Слід змінити форму слова, поданого у дужках.)
Коментоване списування третього абзацу
— За допомогою чого можуть зв’язуватися слова? (За допомогою за- кінчення)
— Які слова автор уживає у переносному значенні?
— Підкресліть їх.
2. Коментоване виконання вправи 59 (с. 32)
— Прочитайте виразно текст.
— Про що йдеться у другому завданні вправи?
— Учні на дошці записують словосполучення та за допомогою питань установлюють зв’язок між словами.
Підказочка. Дивись на зразок, поданий у підручнику.
— Назвіть словосполучення, у яких слова зв’язані між собою тільки за допомогою закінчень.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота. Вправа 60 (с. 32–33)
Перевірка виконаної роботи
— Які букви ви вставили у пропущених словах?
— Правопис яких слів ви змогли перевірити за допомогою правила?
— Правопис яких слів можна перевірити тільки за словником?
2. Установлення зв’язку між словами у реченні
— Прочитайте останнє речення вправи 60.
— Визначте тип речення за метою висловлювання та інтонацією.
— Установіть зв’язок між членами цього речення.
Висновок. Слова в реченні зв’язують між собою за допомогою питань.
3. Складання речень за поданими схемами. Вправа 61 (с. 33)
— Які члени речення залежать від підмета? На які питання вони відповідають?
— Які члени речення залежать від присудка? На які питання вони відповідають?
— Запишіть складені речення.
4. Гра «Розсипанка»
— З поданих слів складіть речення.
Земля, випливати, з-за, край, сонце.
Хмари, від, проміння, сонячний, спалахнути.
Мороз, ранок, дихає.
— Підкресліть словосполучення, в яких слова зв’язані між собою за допомогою закінчень.
Міркуйте так. У словосполученні сонячного проміння слова зв’язані за допомогою закінчення -ого.
— Яке зі складених речень відповідає схемі?
.
5. Робота в парах. Вправа 62 (с. 33)
Самостійне читання тексту учнями
— А що ви знаєте про бабине літо? Розкажіть про це своєму однокласнику.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Під час виконання яких завдань зазнали труднощів?
— З якою метою ми поширюємо речення словами і словосполученнями?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 62 (2), с. 33.
Немає коментарів:
Дописати коментар