ПОДІЛ НА ГРУПИ СЛІВ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДО РІЗНИХ ЧАСТИН МОВИ. СЛУЖБОВІ СЛОВА
Мета: відновити і закріпити знання учнів про слова — назви предметів, ознак, дій; повторити поняття «частини мови», «іменник», «прикметник», «дієслово»; формувати вміння розрізняти самостійні частини мови за питаннями, відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 83, с. 43)
Учні зачитують слова до кожної схеми.
Учитель може запитати, які значущі частини слова є в тому чи іншому слові.
2. Вибіркове списування
— Випишіть з тексту споріднені слова. Виділіть у них корінь.
Коло нашого села невеликий ліс. От іде лісничий лісовою стежкою, оглядає своє господарство. Лісник знає тут кожне деревце, кожну галявинку.
3. Словниковий диктант
Безвусий, безголосий, розбити, розтовкти, сказати, зшити, під’їхати, об’ява, заявити, проїзд.
— Виділіть у словах префікси. Поясніть їх правопис.
4. Каліграфічна хвилинка
Жж Жж Жж жай во ро нок
— Запишіть каліграфічно.
— Ой чого ти, жайворонку,
Рано з вирію вилітав?
Ще по горах сніженьки лежать,
По долинах криженьки стоять.
— А я тії сніженьки крильцями розмечу,
А я тії криженьки ніжками потопчу.
— Визначте суфікси у виділених словах.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми здійснимо подорож до країни Морфології. У ній живуть різні частини мови.
Не задумавсь, відкіль
оті у нашій мові злитки золоті?
Як намистинки диво калинове –
частини мови!
Який співець, поет, який письменник
уперше слово вигадав — іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло — визначати речі,—
ім’я, найменування і наймення;
робота, біль, і радість, і натхнення.
Ну, а візьмемо назву — дієслово,
само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу до нього не навів.
а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету
якусь його ознаку чи прикмету.
Частини мови! Назви наче й звичні,
полюбиш їх — красиві, поетичні!
Хто ж так назвав оці частини мови?
Назвали вчені. Й підхопив народ!
Д. Білоус
— Сьогодні ми пригадаємо вивчені у 3-му класі самостійні частини мови, будемо розрізняти їх за питаннями; відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею
Частини мови
Самостійні Службові
Іменник
хто? що?
є назвою предмета Прикметник
який? яка? яке? які?
є ознакою предмета Прийменник
Сполучник
Дієслово
що робити? що зробити?
що робив? що роблять?
називає дію предмета
— Назвіть частини мови, які є самостійними.
— Що називають іменником? прикметником? дієсловом?
— Чим самостійні частини мови відрізняються від службових?
2. Письмо з коментуванням
— Запишіть речення. Визначте, до яких частин мови належать слова в реченні.
У вересні діти прийшли до рідної школи і сіли за парти.
3. Колективне виконання вправи 84 (с. 44)
1) Виразне читання вірша і знаходження слів, вжитих у переносному значенні.
2) Гра «Назви частину мови».
Учитель називає слова із вправи, а учні сигналізують карткою із зображенням літер «І», «П», «Д».
3) Самостійна робота.
— Запишіть речення з іменником мати.
— Запишіть речення з дієсловом мати.
Перевірка виконаної роботи.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Усне виконання вправи 85 (с. 44)
— Поясніть виділений у тексті вислів.
— Які прикметники використав автор у своєму вірші?
Усне виконання третього завдання вправи.
2. Виділення службових слів. Вправа 86 (с. 44)
— Які службові слова ви почули у лічилці?
— Чи можна поставити до них питання?
— Яку роль у реченні вони виконують?
3. Пояснювальний диктант
— Запишіть під диктування слова, розміщуючи їх у три колонки: іменники, прикметники, дієслова.
Радість, допомагати, чудовий, школа, веселий, батько, слухати, високий, прочитати, українська.
Висновок. Кожне слово належить до певної частини мови.
4. Самостійна робота
— Доберіть спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови.
1 варіант
Білизна — ..., ...;
зима — ..., ...;
радість — ..., ...
2 варіант
Мороз — ..., ...;
шум — ..., ...;
праця — ..., ...
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вчилися робити на уроці?
— Як дізнатися, до якої частини мови належить те чи інше слово?
— До яких слів не можна поставити питання?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 86 (3), с. 44.
Большое спасибо, что можно воспользоваться без регистрации. Все мы люди творческие, но иногда хочется воспользоваться чужим трудом. Ещё раз - спасибо.
ВідповістиВидалитиМатериал интересный, мои ученики с интересом выполняли все задания.