ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ
Мета: ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду у родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватися орфографічним словником; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 124, с. 63)
— Що цікавого дізналися з тексту вправи?
— Прочитайте кожне речення тексту.
— Поясніть написання слів із пропущеними буквами.
— Як ви виконали звуковий аналіз слів якщо, дощ?
— Що спільного у звуковому аналізі цих слів?
2. Каліграфічна хвилинка
Кк Кк кі лом тр
— Утворіть слова і запишіть їх каліграфічно.
санти
кіло метр
деци
3. Робота над прислів’ями
— Відновіть та поясніть зміст прислів’їв.
Без роботи вже й ріка тече.
Людина без Батьківщини — день роком стає.
В усякої справи як соловей без пісні.
Крапля до краплі — початок важкий.
— Спишіть прислів’я, підкресліть іменники жіночого роду в Р. в. однини.
— Які закінчення мають іменники жіночого роду на -а (-я) в Р. в. однини?
— У яких випадках ці іменники мають закінчення -і, а в яких — закінчення — -и?
4. Проблемна ситуація
— Поставте подані іменники у родовий відмінок однини: океан, край.
— Чому в деяких учнів вийшли різні закінчення? (Океана — океану; края — краю)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви будете вчитися правильно писати закінчення іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 125 (с. 64)
- Читання тексту вправи, розкриваючи дужки.
- Перевірка правопису цих слів за орфографічним словником.
- Списування тексту учнями, позначення закінчень.
— На основі власних спостережень зробіть висновок, які закінчення мають іменники чоловічого роду в родовому відмінку однини.
— Звірте свої припущення з правилом на с. 64.
2. Тренувальна вправа 125 (с. 64–65)
- Читання тексту учнями, добирання заголовка.
- Списування з граматичним завданням.
- Перевірка виконаної роботи.
3. Робота за таблицею «Правильно вимовляй і пиши» (с. 65)
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване виконання вправи 127 (с. 65)
— Іменники кожного стовпчика поставте в родовий відмінок однини.
Підказочка. Для впевненості користуйтесь орфографічним словничком.
— Що об’єднує іменники кожного стовпчика? (Іменники першого стовпчика мають закінчення -а, другого — -я; третього — -у; четвертого — -ю.)
Завдання 3 учні виконують за зразком.
— Що цікавого повідомляє нам підручник про іменник біль?
— Складіть речення з цим іменником у різних відмінкових формах та запишіть їх у зошити.
2. Словникова скарбничка
— Відгадайте загадки.
Є у двох матерів аж по п’ятеро синів.
Разом народилися, на весь вік здружилися.
Ось у мами п’ятий син —
на руці такий один.
Він малий лінивець,
а зовуть його... (мізинець).
- Тисяча тисяч — це... (мільйон).
— Запам’ятайте правопис цих слів.
3. Гра «“Зайве” слово»
— Подані іменники поставте у родовий відмінок однини.
— Назвіть «зайве» слово у кожній групі іменників.
- Іній, портфель, поле.
- Сад, мед, сіль.
- Малюк, жовтень, плащ.
- Млин, хлів, горох.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вивчали на уроці?
— Що для вас було новим?
— Як можна перевірити себе, якщо немає впевненості у написанні закінчення іменника чоловічого роду в родовому відмінку однини?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 128, с. 66.
Немає коментарів:
Дописати коментар