ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ
Мета: ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків у коренях в окремих іменниках жіночого і чоловічого роду; розвивати фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Стій, друже, зупинись,
Ти у класі не крутись,
Дзвоник кличе всіх за парти
Знання міцні здобувати!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 115 (3), с. 59)
— Прочитайте записані пари слів.
— Які зміни кінцевого приголосного відбулися в цих словах?
2. Пояснювальний диктант
Ой, у лузі червона калина похилилася. По дорозі в білий світ вируша поважний кіт. Зайчик сонячний іскриться на лататті у ріці, на піску і на травичці, і у тебе на лиці.
— Підкресліть іменники, що стоять у місцевому відмінку.
— У яких із них відбулося чергування?
— Чому в інших іменниках у місцевому відмінку чергування не відбулося?
— У яких іменниках відбувається чергування приголосних?
3. Каліграфічна хвилинка
— Доповніть прислів’я. Запишіть його каліграфічно.
Осінь багата снопами, а зима... (пирогами).
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова осінь.
— Поставте слово осінь у родовий відмінок однини.
— Що ви помітили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з чергуванням голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійне дослідження. Вправа 116 (с. 59–60)
— Визначте тип прочитаного тексту.
— Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком.
— За власними спостереженнями сформулюйте правило про чергування голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду.
— Звірте свої висновки із правилом на с. 60.
2. Первинне закріплення. Вправа 117 (с. 60)
Списування тексту з граматичним завданням
— У яких словах відбулося чергування звуків?
— У яких словах може відбутися чергування голосних звуків?
— Доведіть свою думку.
3. Хвилинка-цікавинка
Коли «І» кінчає слово,
«Е» чи «О» завжди готові
«І» в основі замінити
І за нього послужити.
Порівняй: в печі, до печі,
Слово сказане до речі,
Солі, осені і кості,
Від хоробрості і злості...
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Творча робота. Вправа 118 (с. 60–61)
— Спишіть вірш, розкриваючи дужки.
- Звуковий аналіз слів.
— Знайдіть у тексті іменники-антоніми.
— Побудуйте їх звукові моделі.
- Побудова міркування за четвертим завданням вправи.
2. Вибіркове списування. Вправа 119 (с. 61)
— Доповніть прислів’я словами з довідки.
- Самостійне виконання другого завдання.
Перевірка виконаної роботи.
- Побудова міркування за третім завданням вправи.
3. Робота над загадками
— Відгадайте загадки.
— Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку однини.
Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Після вмиє личко. (Кіт)
Листячко зелене їсть.
А пташки її куштують.
І город, і сад рятують. (Гусінь)
— Яке чергування відбулося в цих словах?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Коли відбувається чергування голосних звуків в іменниках чоловічого і жіночого роду?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 120, с. 61.
Немає коментарів:
Дописати коментар