пʼятниця, 4 вересня 2015 р.

Українська мова 4 клас ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ

ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ 
Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до рідного слова. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
Встали, діти, всі рівненько, 
Посміхнулися гарненько. 
Настрій на урок взяли 
Й працювати почали. 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 136, с. 70) 
— Як ви визначили закінчення в орудному відмінку однини іменників чоловічого роду з основою на -р? 
— Хто такий муляр? 
— Чим займається маляр? 
2. Гра «Я — тобі, ти — мені» 
Учитель називає іменник, а учень ставить його в орудний відмінок однини. 
Учень, плащ, авіатор, водій, слюсар, камінь, лікар, край, директор. 
3. Каліграфічна хвилинка 
— Запишіть каліграфічно. 
І барвінком, і рутою, 
і рястом квітчає 
весна землю, мов дівчину, 
в зеленому гаю. 
— Підкресліть іменники в орудному відмінку однини. 
— Випишіть слова, у яких звуків більше, ніж букв. 
— Запишіть до них звукові схеми. 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ми розглянемо нову мовну закономірність, якою, на жаль, не всі вміють користуватися. Знання цієї закономірності та її дотримання роблять наше мовлення різноманітнішим, милозвучнішим. А будемо ми працювати над давальним і місцевим відмінками однини іменників чоловічого роду. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Спостереження над мовним матеріалом. Вправа 137 (с. 71) 
Читання тексту учнями, добирання заголовка 
— Поставте запитання до тексту і дайте на них відповідь. 
— Випишіть словосполучення з іменниками чоловічого роду в давальному відмінку та позначте в них закінчення. 
— На основі власних спостережень спробуйте сформулювати правило правопису закінчень іменників чоловічого роду в давальному відмінку однини. 
2. Ознайомлення з правилом (с. 71) 
3. Первинне закріплення. Вправа 138 (с. 71) 
— Прочитайте виразно вірш. 
— Про що розповідає цей вірш? 
— Які емоції він у вас викликає? 
— Поясніть значення виділеного слова. 
— Які синоніми можна дібрати до цього слова? (Обрій, небосхил) 
— Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова. 
— Користуючись правилом на с. 72, поясніть правопис закінчень іменників чоловічого роду в місцевому відмінку однини. 
4. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Виконання вправи 139 (с. 72) 
- Порівняння сполучень іменників у двох колонках. 
- Визначення спільного і відмінного в цих записах. 
- Визначення сполучень, які краще сприймаються на слух. 
- Ознайомлення з правилом (с. 73). 
2. Письмо з коментуванням 
— Спишіть, ставлячи іменники, подані в дужках, у давальному чи місцевому відмінку однини. 
Дбалому (хом’як) зима не страшна. 
Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється. 
Гарна дівчина, як калина (луг). 
По (одяг) зустрічають, по (розум) проводжають. 
— Поясніть зміст прислів’їв. 
3. Поетична хвилинка 
В хату з магазину 
Я приніс торбину, 
А торбина дуже свіжа, 
Зараз я її розріжу. 
Дам я мамі й татові, 
І малому братові, 
Дідові й бабусі, 
І сестрі Катрусі. 
— Визначте відмінок іменників чоловічого роду. 
— Поясніть правопис закінчень у цих іменниках. 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Що вчилися робити на уроці? 
— Які закінчення мають іменники чоловічого роду в давальному відмінку однини? 
— Які закінчення мають іменники чоловічого роду в місцевому відмінку однини? 
— Для чого потрібні паралельні закінчення у давальному та місцевому відмінках? 
— Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі? 
— Як училися їх долати? 
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 140, с. 73. 

Немає коментарів:

Дописати коментар