СТВОРЕННЯ СВІТУ
Мета: ознайомити учнів з поняттями «міф», «міфологія», з давньоєгипетським міфом «Створення світу»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати повагу до культури інших народів.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Артикуляційна гімнастика
Тренувальні вправи для м’язів м’якого піднебіння і глотки
- Позіхати із закритим та із відкритим ротом. Позіхати, широко відкриваючи рот, шумно втягуючи повітря.
- Покашлювати довільно. Добре прокашлятися, широко відкривши рот, доклавши силу, стиснути кулаки. Покашлювати потрібно, висолопивши язика.
- Імітувати полоскання горла з перекинутою головою. Полоскання виконувати з густою рідиною (сік із м’якоттю, кисель, кефір).
- Випивати воду (сік) невеликими порціями (до 30 ковтків).
- Із затиснутим носом надути щоки.
2. Робота над скоромовкою
В рукомийнику помию
Руки я брудні.
Хай подасть мерщій сестричка
Рушничок мені.
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в парах. Гра «Ти — мені, я — тобі»
Учні в парах ставлять одне одному запитання за змістом розділу «Із скарбниці усної народної творчості» (с. 23).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.
— Прочитайте його назву.
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у творах цього розділу?
— Які за жанром твори ми будемо вивчати?
— Прочитайте їх назву на диво-дереві.
— З яким жанром ми вже знайомі?
— А з яким ознайомимося?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Міф у перекладі з грецької (mythos) означає слово, оповідання, переказ.
Міфи — це перекази, що розповідають про виникнення явищ природи, предметів матеріальної культури, релігійних обрядів, про створення світу та походження богів.
Персонажі міфів — боги, напівбоги та видатні смертні — герої.
Слово міфологія (від грецьк. слів mythos — розповідь та logos — слово, думка) має два значення: 1) сукупність, система міфів певного народу; 2) наука, що вивчає міфи.
2. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання учнями статті про міфи у підручнику
— Що прагнули зрозуміти наші предки?
— Як виникли міфи?
— Що означає слово міф у перекладі з грецької мови?
3. Фізкультхвилинка
4. Ознайомлення з міфами Стародавнього Єгипту
1) Вступна бесіда.
— Що ви чули про Єгипет?
— Як ви розумієте слово стародавній?
— Єгипет має настільки давню історію, що безліч міфів і легенд оточують його. Адже недарма цей край називають колискою життя!
У перекладі Єгипет означає «чорна земля», чорнозем, на якому й оселилися засновники країни. Головною річкою країни є Ніл. Саме у Єгипті вивели культурні сорти зернових. Із пшениці випікали різні ласощі із додаванням приправ та меду.
— На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо єгипетський міф «Створення світу».
2) Словникова робота.
— Знайдіть у правому стовпчику тлумачення до слів лівого стовпчика.
Лотос — цілковите безладдя.
Хаос — височина, часто з пологими схилами; пригір.
Пагорб — водяна трав’яниста рослина, схожа на латаття;
має великі, дуже гарні квітки.
3) Виразне читання міфу «Створення світу» вчителем.
— Кого вважали творцем світу в Єгипті?
— Знайдіть власні назви у тексті.
4) Читання міфу учнями «ланцюжком».
5) Аналіз змісту міфу з елементами вибіркового читання.
— Які здогадки про походження світу описано в міфах?
— Про що йдеться у першій здогадці?
— Що нагадував усесвіт, коли не було ні землі, ні неба?
— Прочитайте, хто такий Нун.
— Хто з’явився із глибин Нуна?
— Що судилося цим богам?
— Прочитайте, що говориться в тексті про Сонце.
— Про що йдеться у другій здогадці?
— Хто був схований у пелюстках лотоса?
— Прочитайте, що трапилося зі всесвітом після появи дитини.
— Як утворився світ згідно із третім міфом?
— Який бог є творцем світу в єгипетських міфах?
— Чому саме бог-Сонце у всіх здогадках є творцем світу?
6) Гра «Продовжте далі».
- Отой водяний хаос...
- І першим з цих богів...
- То був єдиний...
- Від дитини...
- Сонце — початок життя...
7) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте малюнок. Зіставте його з текстом.
— Події з якого міфу зображено на малюнку?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Що таке міф?
— Як у міфах єгиптян описується створення світу?
— Який бог був творцем світу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати міф (с. 24–26).
Немає коментарів:
Дописати коментар