середа, 2 вересня 2015 р.

Українська мова 4 клас ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ У ТЕКСТІ

ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ У ТЕКСТІ 
Мета: вчити учнів ділити текст на логічно завершені частини та складати план тексту; розвивати вміння переказувати за планом; виховувати бережливе ставлення до збереження традицій українського народу. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 28, с. 16–17) 
— Про яку талановиту співачку сучасності ви приготували розповідь? (Учитель заслуховує кілька робіт учнів.) 
— Хто підготував пісню, яку виконує Ніна Матвієнко? 
— Про що співає відома співачка у своїх піснях? 
2. Каліграфічна хвилинка 
— Відгадайте загадку. 
- Видно край, а дійти до нього не можна. (Горизонт) 
— Розшифруйте слова і запишіть синоніми до слова горизонт. 
схилбоне, орбій, відоникл, крайеноб, видкругно. 
(Небосхил, обрій, виднокіл, небокрай, виднокруг) 
Словник 
Небокрай, небосхил — частина неба над лінією горизонту; 
обрій — лінія, де уявно стикаються небо із землею. 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Попереду вас очікують цікаві види робіт. Сьогодні на уроці ви будете ділити текст на абзаци і складати план тексту; розвивати свої вміння переказувати текст за планом. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Усне виконання вправи 29 (с. 17) 
— Прочитайте виразно вірш Дмитра Павличка «Наш прапор». 
— Яка тема цього вірша? Яка мета? 
Учні роздивляються фотографію, подану на с. 17 підручника. 
— На які частини лінія горизонту поділяє фотографію? (Небо і земля) 
— Зверніть увагу на кольори. Що вони вам нагадують? (Колір українського прапору) 
— Як про це сказано у вірші? 
2. Складання плану тексту. Вправа 30 (с. 18) 
Учні читають текст та визначають його тему і мету. 
1) Словникова робота. 
— Поясніть значення слова увінчувати. 
— До якої частини мови воно належить? 
2) Добирання заголовка. 
— Який інший заголовок можна дібрати до тексту? («Обжинки — народне свято») 
— Запишіть його каліграфічно у зошити. 
— Яка орфограма у слові свято? (Це слово пишуть без апострофа.) 
3) Робота в парах. 
— Прочитайте завдання 2 до вправи. Чи зрозуміле воно вам? 
— Опрацюйте його у парах. 
Перевірка виконаної роботи. 
— Для чого нам потрібно вміти складати план? 
— Звірте свої припущення з поясненням у підручнику на с. 17. 
3. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Робота над текстом. Вправа 31 (с. 18–19) 
— Самостійно прочитайте поданий у вправі текст. 
— Визначте стиль мовлення. (Це науковий текст.) 
Учитель пропонує учням поділити текст на абзаци. 
Складання і запис плану тексту 
План 
1. Державна мова українського народу. 
2. Сім’я мов. 
3. Українська мова утворює східнослов’янську групу мов. 
— Перекажіть текст за складеним планом. 
2. Самостійна робота 
— Прочитайте текст. 
— Складіть та запишіть план оповідання. 
— Доберіть заголовок. («Ластівки в капелюсі») 
У нас під стріхою жили ластівки. Аж ось трапилася велика біда. Під час вітру гніздо впало і розбилося. 
На землі лежало четверо жовторотих пташенят. Батьки їхні кружляли над своїми дітками і кликали на допомогу. 
Василько прибив старий капелюх під стріхою і поклав туди ластів’яток. Ластівки дуже зраділи і почали годувати пташенят. 
3. Перевірка виконаної роботи 
— Яка тема цього тексту? Яка мета? 
— Чи вдалося вам особисто врятувати життя пташці? 
— Розкажіть про це. 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Чого ви навчилися на цьому уроці? 
— Що означає скласти план тексту? 
— Яке значення має план? 
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 32, с. 19. 
— Підготуйте розповідь про власне захоплення. Якщо у вас є результати, розкажіть про них своїм однокласникам. Принесіть і покажіть свої дипломи, медалі, кубки. 

Немає коментарів:

Дописати коментар