ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ
Мета: узагальнити знання учнів за опрацьованим розділом; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності, вміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Садівник в саду працює,
Сапа в нього і граблі.
Він сапає й обгортає
Все, що лізе із землі.
2. Артикуляційна гімнастика. Динамічні вправи
- Годинник.
Відкрити рота. Губами зробити посмішку. Кінчиком язика по черзі тягнутися до куточків рота.
- Гойдалки.
Відкрити рота. Язик напружений, намагатися дотягнутися до підборіддя і носа.
- Сховай цукерочку.
Закрити рота. Язик напружений, упиратися по черзі у щоки.
- Чистимо зуби.
Закрити рота. Язиком виконати кругові рухи між зубами і губами.
- Конячка.
Прикріпити язик до піднебіння, щоб ним можна було клацнути. Цокнути сильно і повільно, тягнучи під’язикову зв’язку. Повторити кілька разів.
- Варення.
Відкрити рота. Верхню губу облизати широко язиком та прибрати язик у глибину рота.
- Облизуємо губки.
Відкрити рота. Облизувати по черзі верхню, потім — нижню губу по колу.
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Галини Кирпи «Мова моя» (с. 22).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який розділ завершили вивчати?
— Яки види творів прочитали?
— Що об’єднує твори, подані у цьому розділі?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ.
1. Робота над завданнями рубрики «Перевір свої досягнення» (с. 23)
2. Гра «Чи уважний ти читач?»
Тестування
1. Галина Кирпа порівнює мову із:
а) ластівкою;
б) журавлем;
в) лебедем.
2. Що просила зробити сина мати із народної усмішки «Син та мати»?
а) Накопати картоплі;
б) наварити каші;
в) стовкти жита.
3. Що робив майстер для короля Данила?
а) Зброю;
б) гроші;
в) книги.
4. На честь кого було названо місто Сміла?
а) На честь жінки-богині;
б) на честь жінки-воїна;
в) на честь жінки-козачки.
5. Чиєю дочкою була Маруся?
а) Бідного брата;
б) багатого брата;
в) пана.
6. Чим чоловік почастував вовка?
а) Хлібом;
б) м’ясом;
в) рибою.
Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4в; 5а; 6а.
3. Фізкультхвилинка
Трішки всі стомились...
Підвелися! Нахилились —
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один і два, три і чотири —
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
4. Робота в парах. Гра «Хто це сказав?»
«...Що смачний хліб, то смачний. Та скільки ж коло нього походити треба!» (Вовк. «Без труда нема плода»)
«...Я бачу, що добро, зроблене комусь, сторицею повертається». (Лев. «У пригоді»)
«...Що ви за лицарі, що не можете витурити якихось зайд, що прийшли на землю, политу кров’ю і потом, засіяну кістками наших славних предків». (Жінка-козачка. «Місто Сміла»)
«...Ні, чоловіче, хліб — усьому голова». (Король Данило. «Хліб і золото»)
«...Ви лоша прив’яжіть, а матерів повипрягайте та й пустіть — котра побіжить до лошати, то та й привела». (Маруся. «Мудра дівчина»)
5. Робота в групах «Пригадайте жанр твору»
«Мудра дівчина» скоромовка
«У пригоді» українська народна казка
«Місто Сміла» притча
«У нашого діда капелюх не по-капелюхівськи» легенда
«Хліб-сіль їж, а правду ріж» загадка
«Чорна корова весь світ поборола» прислів’я
6. Конкурс знавців прислів’їв
Гра «Продовж прислів’я»
З ручаїв — ріки, з книжок... (знання).
Розум без книги, як птах... (без крил).
Книга не пряник, а дітей... (до себе манить).
І від малої мурашки може бути... (велика користь).
На сонці тепло, а біля... (матері добре).
Птах радіє весні, а дитя — ... (матері).
Милуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, ... (коли росте).
Всяк правду знає, та не всяк... (про неї дбає).
Заздрощі добра... (не навчать).
Хліб-сіль їж, а... (правду ріж).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що повторювали на сьогоднішньому уроці?
— Що вам найбільше сподобалося?
— Які завдання викликали найбільший інтерес?
— З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання (с. 23).
Немає коментарів:
Дописати коментар