ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
Мета: розширити знання учнів про члени речення; формувати поняття про однорідні члени речення; розвивати вміння визначати однорідні члени речення та складати речення з ними; розвивати увагу, мовлення учнів; виховувати охайність та культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 62 (2), с. 33)
Індивідуальне опитування
2. Каліграфічна хвилинка
Щщ Щщ Щщ що тиж ня щотижня
— Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.
— Розставте слова, які починаються складом що-, у певному порядку.
— Запишіть їх у зошити.
Щодня, щогодини, щотижня, щохвилини, щосекунди, щомісяця.
3. Робота з деформованим текстом
— Прочитайте.
— Запишіть речення в такому порядку, щоб утворився текст.
ХЛІБ
Потім зерно зібрали, змололи, тісто замісили — хліб спекли. (4)
І лежить хліб — золотий, теплий, пахучий, руками роботящими подарований. (5)
Принесли хліб і на стіл поклали. (1)
Робочі руки зерно в ріллю посіяли. (3)
Лежить хлібина золота і ніби до сонця промовляє: любіть мене, шануйте мене, їжте та здоровими будьте. (2)
— Установіть зв’язок слів у реченні, що відповідає схемі.
... ... ... .
4. Постановка проблеми
— Ви вже знаєте, що в реченні є головні і другорядні члени речення. Всі вони важливі, бо кожен із них виконує свою роботу. Всі члени речення пов’язані між собою.
— Виявляється, у реченнях можуть бути однорідні члени.
— Замисліться над змістом слова «однорідні».
— Як ви уявляєте однорідні члени речення? Вони близькі чи далекі за своєю роботою в реченні?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, які члени речення називаються однорідними; будемо вчитися визначати їх на письмі та вимовляти з правильною інтонацією.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею
Однорідні члени речення
Відповідають на одне і те саме питання
Є одним і тим самим членом речення
в усному мовленні
перелічувальною інтонацією Належать до одного і того самого слова на письмі
між ними ставиться кома
Не залежать один від одного
Характеризуються
2. Первинне закріплення. Вправа 63 (с. 33–34)
— Прочитайте речення.
— Визначте головні члени речення.
— Назвіть ті члени, що повторюються.
— На яке питання вони відповідають?
— З яким словом у реченні зв’язані?
— Яким членом речення вони є?
— З якою інтонацією читаються?
— Зверніть увагу на те, як позначається перелічування на письмі.
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 34)
4. Списування речень за зразком. Вправа 63 (3)
Перевірка виконаної роботи.
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Вибіркове списування. Вправа 64 (с. 34)
Читання тексту учнями
— Про кого ви дізналися з тексту?
— Що використовувала художниця у своєму малярстві?
— Як ви розумієте значення цих слів?
Підказочка. Зверніться за допомогою до словничка на с. 35 підручника.
— З якою метою вона це робила?
— Якою нагородою була відзначена творчість майстрині?
— Про що йдеться у другому завданні вправи?
Виконання учнями завдання за зразком, уміщеним на с. 35 підручника
2. Гра «Хто швидше?»
— Складіть і запишіть речення за моделлю.
1 варіант. Хто?, хто?, хто?, хто? що роблять? де?
2 варіант. Хто? що роблять?, що роблять?, що роблять? де?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що називають однорідними членами речення?
— Які члени речення можуть бути однорідними?
— Як вимовляють однорідні члени речення?
— Як на письмі передається перелічувальна інтонація?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 65, с. 35.
Немає коментарів:
Дописати коментар