пʼятниця, 4 вересня 2015 р.

Українська мова 4 клас ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ З ОСНОВОЮ НА -р В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ

ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ З ОСНОВОЮ НА -р В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ 
Мета: ознайомити учнів з правописом закінчень іменників чоловічого роду з основою на -р в орудному відмінку; формувати вміння працювати з орфографічним словником для перевірки правопису закінчень іменників з основою на -р в орудному відмінку однини; виховувати повагу до людей будь-якої професії. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 133, с. 69) 
— Прочитайте виписані словосполучення. 
— Поясніть правопис закінчень іменників. 
2. Гра «Кращий стрілець» 
— Укажіть стрілками, яке закінчення в орудному відмінку однини мають подані іменники. 
олень  -ом 
-ем 
-єм 
душ 
гай 
кут 
меч 
день 
чай 
дуб 
кущ 

— Поясніть свій вибір. 
3. Каліграфічна хвилинка 
— Запишіть каліграфічно. 
Хай над нашим рідним краєм пісня радісна звучить. 
— Яке це речення за метою? за інтонацією? 
— Поясніть правопис закінчення у слові краєм. 
— Доберіть до нього синоніми. 
4. Гра «З якої професії?» 
— Назвіть, з якої професії прийшли в життя подані прислів’я та приказки. 
- З поганої вівці хоч вовни жмут. (Чабан) 
- Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар) 
- От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. (Стельмах) 
- Куй залізо, поки гаряче. (Коваль) 
- Порожня бочка гучить, а повна мовчить. (Бондар) 
— Спробуйте поставити слова-відгадки в орудний відмінок однини. 
— Яких труднощів зазнали? 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як пишуться іменники чоловічого роду з основою на -р в орудному відмінку однини. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Колективна аналітична робота за вправою 134 (с. 69) 
Самостійне читання тексту 
— Про які професії ви дізналися з тексту? 
— Які професії подобаються вам? Чому? 
— Ким ви хочете стати в майбутньому? 
— Випишіть з тексту іменники чоловічого роду на -р в орудному відмінку. 
Учні визначають відмінок виписаних іменників. Позначають у них закінчення. 
— На основі власних спостережень спробуйте сформулювати правило правопису закінчень іменників чоловічого роду з основою на -р в орудному відмінку однини. 
2. Ознайомлення з правилом (с. 70) 
3. Словникова скарбничка 
Інженер — спеціаліст із вищою технічною освітою. Слово запозичене з французької мови, утворене від латинського слова engenium — здатність, винахідливість. 
Інженер-механік. Інженер-електрик. Військовий інженер. 
— Утворіть словосполучення. 
інженер 
(Розумний, грамотний, веселий, вимогливий, талановитий, ведучий, молодий, майбутній) 
— Запишіть речення. 
Мій тато працює інженером на заводі. 
— Підкресліть головні і другорядні члени речення. 
4. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Вибірковий диктант 
— Випишіть іменники чоловічого роду на -р у стовпчик та поставте їх в орудному відмінку однини. 

Лаком і фарбою 
пахне маляр. 
Глиною — муляр, 
замазкою — скляр. 
Учитель, лікар чи геолог, 
письменник, слюсар чи кресляр — 
всі називають головною 
одну професію — школяр! 

Взаємоперевірка робіт за орфографічним словником. 
2. Творча робота. Вправа 135 (с. 70) 
Перше завдання учні виконують усно колективно. 
Друге і третє — самостійно. 
3. Робота в парах. Складання діалогу 
— Які професії ти знаєш? 
— Яка професія тобі подобається? 
— Що ти можеш про неї розповісти? 
— Ким ти мрієш стати? 
— Яка професія у твоєї мами? 
— Ким працює тато? 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? 
— Як слід перевіряти правопис закінчень іменників чоловічого роду з основою на -р? 
— Що найбільше сподобалося на уроці? 
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 136, с. 70. 

Немає коментарів:

Дописати коментар