У ПРИГОДІ (Народна притча). ЗАПИСАЛА ОЛЕНА ПЧІЛКА
Мета: продовжити ознайомлення учнів з притчею як жанром усної народної творчості; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння читати за особами; розвивати зв’язне мовлення; образне мислення, формувати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою
Біля будки песик Бобик
Ліг на сонці, гріє лобик.
Раптом муха-цокотуха
Продзижчала біля вуха.
Бобик — бац! Пропала муха.
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в парах. Гра «Кращі артисти»
Учні розігрують сценку за прочитаною притчею «Без труда нема плода» (с. 12).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— З яким жанром усної народної творчості ми ознайомилися на поперед- ньому уроці?
— Що таке притча?
— Сьогодні ми ознайомимося ще з однією притчею.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Відгадай загадки. Назви героїв»
Грізний погляд, буйна грива,
Дужий, спритний, гордівливий.
Заричить — усяк змовкає,
Бо він — цар, це кожен знає. (Лев)
Невеличка та сіренька
В нірці мешкаю тихенько.
Уночі по хаті — нир,
Я шукаю сало й сир. (Миша)
2. Словникова робота
Зглянься — змилуйся.
Тенета — сітка для ловлі звірів.
Заходилася — почала швидко робити.
Сторицею — у багато разів більше.
Владар — володар, господар.
3. Фізкультхвилинка
4. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання народної притчі учнями
— Чи сподобалася вам притча?
— Хто з героїв більше сподобався? Чому?
5. Читання притчі учнями «ланцюжком»
6. Аналіз змісту притчі
— Де зустрілися лев з мишкою?
— Що хотів зробити лев?
— Про що його попросила мишка?
— Чому лев сміявся зі слів мишки?
— За яких обставин сталася друга зустріч лева і мишки?
— Яка біда трапилася з левом?
— Як мишка віддячила леву?
— Чого ця пригода навчила лева?
7. Робота над композицією притчі
Робота в парах
— Знайдіть у тексті зачин. Про що в ньому йдеться? (Лев зустрів мишку.)
— Про що йдеться в основній частині? (Як мишка благала лева не їсти її та як вона допомогла леву вилізти з тенет.)
— Знайдіть кінцівку. (Лев дякує мишці за порятунок і науку.)
8. Визначення головної думки твору
Колективна робота
— У якій частині висловлено головну думку притчі?
— Пригадайте твори, подібні до прочитаного за головною думкою.
9. Робота над прислів’ям. Співвідношення змісту прислів’я зі змістом притчі
І від малої мушки може бути велика користь.
10. Підготовка до читання притчі за особами
— Знайдіть слова, які є підказкою того, з якою інтонацією слід читати слова Миші (з проханням у голосі) та слова Лева (з гордістю в голосі).
11. Робота в групах. Читання притчі за особами
Особлива увага звертається на розділові знаки.
12. Характеристика дійових осіб
ЛЕВ МИШКА
Сильний
Самовпевнений
Бідна
Великодушний
Спритна
Нещасна
Могутній
Вдячна
Маленька
13. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до цієї притчі.
— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер героїв?
— Який епізод із притчі зображено на малюнку? Зачитайте.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Який висновок для себе зробили?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати притчу (с. 13).
Немає коментарів:
Дописати коментар