середа, 2 вересня 2015 р.

Українська мова 4 клас ОСНОВА РЕЧЕННЯ. ДІАЛОГ

ОСНОВА РЕЧЕННЯ. ДІАЛОГ 
Мета: закріплювати знання учнів про підмет, присудок як граматичну основу речення; розвивати вміння визначати в реченні його основу й установлювати зв’язок слів між словами в реченні; здійснити перевірку діалогічного мовлення; виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 53, с. 30) 
— Зачитайте, які спонукальні речення ви виписали з тексту вправи. 
— Які вони за інтонацією? 
Один учень записує звукову модель виділеного слова на дошці. 
Решта обмінюються зошитами та виконують взаємоперевірку виконаного завдання. 
2. Вправа «Знаки загубилися» 
— Прочитайте текст, розставляючи потрібні розділові знаки в кінці речень. 
— Поясніть свій вибір. 
Молода берізка вибігла на узлісся і зупинилася чого це вона так відірвалася від своїх подруг мабуть, зрозуміла, що тут більше простору і сонячного проміння ось чому вона і вища і кучерявіша від інших беріз рости, берізко, зве-селяй землю своєю красою. 
— Випишіть спонукальне речення. 
— Підкресліть у ньому звертання. Поясніть розділові знаки. 
— Які види речень за метою висловлювання ви ще знаєте? 
— Наведіть власні приклади. 
3. Каліграфічна хвилинка 
по осе ред посередині 
— Запишіть каліграфічно. 
У місті побудували парк, посередині якого бив фонтан. 
4. Загадки-жарти 
-       Що стоїть посеред землі? (Літера М) 
- Що стоїть посередині Харкова? (Літера К) 
- Що стоїть посередині Дністра? (Літера С) 
- Що стоїть між буквами А і Б? (Літера І) 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над темою «Речення»; пригадаємо, як називаються головні слова в реченні; будемо встановлювати зв’язок слів у реченні за допомогою питань, а також перевіримо ваші вміння складати діалоги. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Списування з граматичним завданням. Вправа 54 (с. 30–31) 
Учні читають текст вправи та добирають до нього заголовок. 
— Спишіть виділені речення. 
— Підкресліть у них головні члени речення. 
2. Бесіда за таблицею «Члени речення»
Члени речення
слова у реченнях, що відповідають на певне питання
головні другорядні
основа речення означення
який? яка? яке? обставина
де? коли? звідки? додаток
кого? чого?
підмет 
хто? що? присудок
що робить?
що зробить?

— Що таке граматична основа речення?
— На що вказує підмет? На які питання він відповідає?
— Що виражає присудок? На які питання відповідає присудок?
3. Вибіркове списування. Вправа 55 (с. 31)
Самостійне читання тексту учнями
— Який заголовок можна дібрати до цього тексту?
— Випишіть з кожного речення головні члени.
— Прокоментуйте свій вибір.
Виписування іменників із залежними від них прикметниками
Гайок (який?) невеличкий; руку (яку?) важку; листя (яке?) жовте; накриттям (яким?) пишним, золотим; шар (який?) товстий, м’який; листя (яке?) нове.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Усне виконання вправи 56 (с. 31)
Учні читають речення та називають його граматичну основу.
— Які слова автор уживає у переносному значенні? (Збіжить вода; вербичка схилилась; день милується і тішиться; дзвеніли роси; купаються зірки)
— Спробуйте дібрати до них синоніми.
2. Робота з пам’яткою «Як вести діалог»
ПАМ’ЯТКА
1. Дотримуйте теми й мети спілкування.
2. Під час спілкування не перебивайте співрозмовника.
3. Будуйте репліки так, щоб заохотити співрозмовника висловити власну думку.
4. Слухайте зацікавлено й доброзичливо.
5. Дбайте про те, щоб своїми висловлюваннями не образити співрозмовника.
6. Дотримуйте етикетних норм і правил поведінки під час діалогу.
3. Робота в групах
1-ша група
Складіть діалог за початком, використовуючи додаткову інформацію. 
— Мар’янко, подивись на оце диво!
— Яке диво?
— Дивись, які маленькі вогники виблискують на небі!
— Ні, Михайлику, це не вогники, а зорі. А зорі — це космічні тіла. А якщо ти уважно подивишся на небо, то побачиш скупчення зірок. Це...
Цікаві факти
Існують місця скупчення зірок. Люди «розділили» небо на 88 ділянок, назвали їх сузір’ями і дали їм імена героїв давніх міфів, легенд, казкових істот, наприклад, Козерог, Стрілець, Риби, Волопас, Телець, Мала Ведмедиця, Велика Ведмедиця. Два останніх сузір’я мають форму ківшика з ручкою.
2-га група
Складіть діалог за описаною ситуацією.
Ситуація: новенька учениця (учень) у класі, розмова на перерві.
Мета спілкування: познайомитися з однокласницею (однокласником).
Уживайте слова: з якої школи, міста, що сподобалось, найцікавіші предмети, захоплення.
3-тя група
— Розіграйте діалог за змістом прочитаного тексту.
КОШЕНЯ І МИШКА
Пoдружилися кошеня і мишенятко. Повернулося кошеня додому, а мама питає: «Що за гарний запах ти із собою принесло?». Котик відповiдає: «Так пахне мій друг мишеня!». «Дуже добре,— відказує кішка.— Коли ітимеш до власного смачного приятеля, поклич мене!».
Цієї миті миша питає у своєї дитини: «Що за гидкий запах ти принесло?». Мишенятко пояснило: «Я гралося із кошеням!». «Та це ж загибель наша!» — злякалася й розгнівалася миша.
4. Презентація складених діалогів
5. Аналіз допущених помилок
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Метод «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)...
- Найбільше мені запам’яталося...
- Я зробив (зробила) для себе такі висновки...
- Найбільше мені сподобався діалог..., тому що...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 57, с. 31. 

Немає коментарів:

Дописати коментар