УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПТАШКА КРАСНА ПІР’ЯМ, А ЛЮДИНА — ДОБРИМИ СПРАВАМИ. ТВІР-РОЗДУМ
Мета: закріплювати навички правильно будувати текст-міркування; вчити учнів розкривати абстрактно-загальні поняття; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, мислення, вміння логічно й послідовно викладати думки на папері, словесно передавати свої почуття й переживання; виховувати людяність, гуманізм у стосунках, великодушність та самопожертву, скромність, бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Слухання аудіозапису голосів птахів
— До нас на урок завітали гості. Як ви гадаєте, хто це? (Це наші пернаті друзі.)
— Назвіть серед них перелітніх.
— Чому вони покидають рідні краї?
— Що для них страшніше — холод чи голод?
2. Робота в парах
— Підкресліть назви птахів, занесених до Червоної книги України.
— Пригадайте заповідники та заказники, де мешкають ці птахи.
— Які прикмети та прислів’я про птахів вам відомі?
- Де багато пташок — там нема комашок.
- Ластівка день починає, а соловей — кінчає.
- Зозуля закувала — мороз одігнала.
- Грак відлетів — чекай снігу.
- Сова кричить — холод накликає.
- Якщо мовчать кімнатні птахи — перед метелицею.
- Пташка красна пір’ям, а людина — знаннями.
3. Розглядання виставки малюнків, ілюстрацій, фотографій птахів
— Погляньте, будь ласка, на нашу виставку. Чим приваблюють нас пернаті друзі? (Своїм яскравим оперенням, майстерністю будувати гнізда в різних місцях, дружелюбністю, знищують шкідників...)
4. Розглядання виставки репродукцій картин, гончарних виробів, вишивок, книг
— А зараз погляньте уважно на цю виставку. Хто автори цих виробів? (Люди)
— Чи можемо ми все це назвати добрими справами рук людей?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми спробуємо об’єднати наших друзів птахів із добрими справами людини. Намагатися зрозуміти, що між ними є спільного і що їх відрізняє. Також ви напишете твір-роздум «Пташка красна пір’ям, а людина — добрими справами».
— Як ви розумієте значення цього прислів’я? (Відповіді учнів.)
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вправа «Ґронування». Робота в групах
будує навчає співає
щебече пташка годує
літає висиджує піклується
будує навчає співає
малює людина доглядає
працює мріє піклується
Спікери презентують роботи своїх груп.
2. Розглядання виставки портретів знаменитих людей рідного краю, України, світу
— Пригадайте прізвища людей, яких знають у всьому світі за їх чудові добрі справи. (Т. Г. Шевченко, Леся Українка, К. Білокур, С. Ротару)
— До чого закликав у своєму оповіданні «Який слід повинна залишити людина на землі» В. О. Сухомлинський? (Відповіді дітей.)
— Отже, ми живемо для того, щоб творити добро на землі. Це можуть бути великі і малі справи, але дуже необхідні тим, хто мешкає поруч із нами.
3. Робота в парах. Гра «Наповни скарбницю»
— Людина — великий маг-чародій, творець добра. І відомості про це ми можемо почерпнути з бездонної криниці народної мудрості.
— З’єднайте праву і ліву колонки слів та словосполучень таким чином, щоб утворилося прислів’я.
Роби добро, а людина місце.
Майстром ніхто не вродився, мати успіху.
Для нашого Федота воно добром вернеться.
Без старання а людина — розумом.
Птах сильний крильми, не страшна робота.
Старанність — й малого діла не зробиш.
Не місце красить людину, а зробився.
Перший крок до добра — радість.
Подаруй іншому не робити зла.
4. Поетична хвилинка
— Добрі справи оточують нас скрізь. Це посаджене дерево, почищене джерело, пошитий одяг, випечений запашний хліб, відремонтований тролейбус, підклеєна книга, подарована усмішка, прослуханий музичний твір, допомога старенькій бабусі тощо.
— Багато поетів закликали нас творити добрі справи.
На доброті існує світ.
І добротою пахне хліб.
І мирне небо, в школу йти —
Це також вияв доброти...
І до людей, дітей любов свята —
Це чистота і доброта
М. Рильський
Сказав мудрець:
— Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Л. Забашта
— Дійсно, красиві справи говорять самі за себе, вони не потребують слів. Про них не треба говорити, їх треба вміти робити.
От і для нас настав час стати письменниками і викласти на папері свої міркування за темою «Пташка красна пір’ям, а людина — добрими справами».
5. Підготовка до написання твору-роздуму
1) Бесіда.
— Які види текстів ви знаєте?
— Текст міркування — це...
— Пригадайте будову тексту-роздуму.
— У чому полягає відмінність тексту-роздуму від інших видів текстів?
2) Робота за пам’яткою.
ПАМ’ЯТКА
1. Кожну частину тексту писати з абзацу.
2. Речення будувати невеликі.
3. Послідовно викладати свої думки.
4. Наводити приклади, докази.
5. Стежити за мовою.
6. Уникати повторів слів.
7. Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.
3) Структурний аналіз тексту. Складання плану.
План
1. Прислів’я — вустами народу.
2. Великі справи великих людей.
3. Добрий слід кожного із нас.
4. Мої власні добрі справи.
5. Слід після себе у світі.
4) Мовленнєва підготовка до написання твору.
— Запишіть «ланцюжок» дієслів своєї розповіді.
6. Усне складання твору
7. «Спроба власного пера». Самостійна робота учнів
— Ми у світ приходимо, щоб добро творити, учитись світ любити, доки ще малі. Про це і напишіть у своїх творах.
8. Перевірка виконаної роботи
Зачитування 2–3 робіт.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі. Робіть добро тим, із ким ви, можливо, зустрінетесь лише раз у житті. Пам’ятайте, що все повертається як бумеранг.
Я вірю в силу доброти.
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящу.
Що хоче, щоб і я, і ти,
І все було у світі кращим.
В. Крищенко
Немає коментарів:
Дописати коментар