середа, 2 вересня 2015 р.

Українська мова 4 клас ЗБАГАЧЕННЯ МОВИ НОВИМИ СЛОВАМИ

ЗБАГАЧЕННЯ МОВИ НОВИМИ СЛОВАМИ 
Мета: продемонструвати учням, що мова — суспільне явище, яке може змінюватися, поповнюватися новими словами; розвивати мовлення школярів, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до рідного слова. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
Ось дзвінок сигнал подав — 
До роботи час настав. 
Ось і ми часу не гаймо 
І урок свій починаймо. 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 5 (4), с. 6–7) 
— Прочитайте записані слова. 
— Чи однаково вимовляються і пишуться ці слова? 
— Правопис і вимову цих слів треба запам’ятати. 
Взаємоперевірка робіт 
Учні перевіряють з дошки правильність письмового поділу на склади слів правого стовпчика. 
2. Гра «Мікрофон» 
— Для чого людям потрібна мова? 
— Яка мова є державною в Україні? 
— Як потрібно ставитись до своєї мови? 
3. Каліграфічна хвилинка 
Щщ Щщ Щщ що 
— Напишіть каліграфічно синоніми до поданих словосполучень. 
Кожного дня — ... (щодня) 
Кожної години — ... (щогодини) 
— Впишіть пропущені слова, користуючись словами, поданими у довідці. 
Мова ... ... новими словами, які ... в нашому житті, ... . 
Слова для довідки: збагачується, щоденно, з’являється, поповнюється. 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як і чому відбувається розвиток і збагачення мови. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Робота в групах 
1-ша група досліджує походження слова комп’ютер. 
2-га група досліджує походження слова супутник. 
3-тя група досліджує походження слова майбутній (має бути). 
Висновок. Наша мова збагачується новими словами за допомогою запозичення слів з інших мов, розширення відомих слів, за допомогою словотворення. 
2. Списування з граматичним завданням. Вправа 6 (с. 7) 
1) Підготовча робота. 
— З яких частин може складатися слово? (Корінь, закінчення, основа слова, префікс, суфікс) 
— Назвіть слово, яке складається тільки з кореня. (Ліс) 
— Змініть слово так, щоб воно мало закінчення. (Ліс — ліси) 
— Назвіть основу в слові ліси. 
— Додайте до слова ліс суфікс. Яке слово утворилося? (Лісок) 
2) Ознайомлення з текстом вправи 6. 
— Прочитайте виділені у тексті слова. Від яких слів вони утворилися? 
— За допомогою чого утворилися нові слова? (За допомогою суфікса) 
— Яка ще частина основи служить для творення нових слів? (Префікс) 
3) Письмове виконання завдання 3. 
— Запишіть поданий текст у зошити, позначте частини основи у виділених словах. 
Киян ами, львів’ян и, рівненц і, полтавц і 
3. Гра «Хто швидше?» 
— Утворіть нові слова. 
Трактор — ... 
вода — ... 
працювати — ... 
білий — ... 
— Позначте в цих словах корінь. 
4. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Робота над текстом. Вправа 7 (с. 7) 
Самостійне читання тексту учнями 
— Про що запитує вас автор? 
— Чи можете ви дати відповідь на це питання? Чому? 
Робота в парах 
— Випишіть зі словника кілька споріднених слів до виділених у тексті. 
Перевірка виконаного завдання 
— Учні виконують звуко-буквений аналіз слова учень. 
Взаємоперевірка виконаної роботи. 
2. Розвиток зв’язного мовлення. Вправа 9 (с. 8) 
— Прочитайте запитання на с. 8 підручника, виділене чорним жирним шрифтом. 
— Дати правильну відповідь на це питання нам допоможе вправа 9 на с. 8 підручника. 
Учні ознайомлюються з текстом і дають відповіді на запитання вчителя. 
— Які вимоги ми ставимо до усного мовлення? А до писемного мовлення? 
— Чи достатньо для опанування усним мовленням знати лише слова? 
— Що стає у пригоді під час спілкування між людьми? (Інтонація, сила голосу, міміка, жести) 
Висновок. Чим більше ти знаєш, тим багатше твоє мовлення, бо тобі є про що розповісти. Ти маєш у запасі багато слів, за допомогою яких можеш легко висловити свою думку. 
3. Завдання підвищеної складності «Я міркую». Вправа 8 (с. 7) 
Учні ознайомлюються з текстами висловлювань. 
— Доведіть, що мова — найдорожчий скарб; мова — душа народу. (Заслухати міркування дітей.) 
4. Хвилинка-цікавинка 
За даними японських учених, люди, які з дитинства не розмовляли рідною мовою, частіше хворіють, піддаються різним стресам, у них менше розвинені природні здібності. 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Що цікавого дізналися на уроці? 
— Доберіть якомога більше спільнокореневих слів до слова хліб. 
(Хлібина, хлібець, хлібороб). 
— Який спосіб збагачення мови ви використали? 
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 10, с. 8. 
— Доберіть й випишіть з книжок одне висловлювання про мову. 

Немає коментарів:

Дописати коментар